PNEUMATIKYPNEUMATIKY RADYRADY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Sprievodca nákupom pneumatík

Treba si tento rok prezúvať letné pneumatiky na zimné?

Michelin 23 nov 2012

Treba si tento rok prezúvať letné pneumatiky na zimné?

Všetci sme zaznamenali, že zimy sú stále extrémnejšie a dlhšie. Podmienky počas jazdy v zime s mokrými, zasneženými či zľadovatenými vozovkami predstavujú pre každého vodiča skutočnú výzvu. Premýšľali ste už o montáži zimných pneumatík? Možno by ste mali…

Zimné pneumatiky vs. letné pneumatiky

Väčšina vodičov sa snaží nájsť riešenie, ako jazdiť bezpečne aj v nepriaznivom počasí. Zimné pneumatiky nie sú len zárukou bezpečnosti – skracujú aj brzdnú dráhu a ponúkajú väčšie výkony. Nikdy nezabúdajte na to, že letné pneumatiky nie sú prispôsobené na jazdu v chladnom počasí. Pri nižších teplotách stráca letná pneumatika svoju efektivitu na všetkých typoch cestného povrchu. Zimné pneumatiky sú vyrobené zo špeciálnej zmesi gumy, ktorá pri nízkych teplotách netvrdne, ako je to pri letných pneumatikách. Len tak si pneumatiky môžu zachovávať svoje vlastnosti a maximálnu priľnavosť.

Väčšia bezpečnosť a kratšia brzdná dráha

V okamihu, keď ste zodpovední za seba aj za svojich spolujazdcov, je dôležité mať vedenie vozidla stále pod kontrolou. Dostali ste sa už niekedy do situácie, keď ste na klzkom povrchu dostali šmyk, alebo ste neboli schopní zastaviť? Strata kontroly nad vozidlom nie je len hrôzu naháňajúca skúsenosť, ale je aj extrémne nebezpečná. Zabezpečte si túto zimu lepšiu priľnavosť, väčšiu bezpečnosť a minimalizujte riziko, že sa opäť ocitnete v takej situácii: stačí sa len spoľahnúť na zimné pneumatiky. Špecifický dezén a vysoký podiel prírodnej gumy pri zimných pneumatikách znižujú v porovnaní s letnými pneumatikami brzdnú dráhu až o 50 %. Rozdiely pritom môžu byť alarmujúce: štandardné vozidlo idúce s letnými pneumatikami na snehu rýchlosťou 50 km/h potrebuje na zastavenie 48 m, čo je o neuveriteľných 24 metrov viac než v rovnakej situácii pri jazde so zimnými pneumatikami.

Kedy montovať zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky nie sú určené len na jazdu na zasneženej vozovke. Sú prispôsobené na širokú škálu podmienok počas jazdy v zime, ako je vlhko a mokro či sneh a ľad. Hoci všeobecne zažitý omyl tvrdí opak, zimné pneumatiky sa neopotrebovávajú rýchlejšie než letné pneumatiky. Aby ste mohli využívať všetky ich výhody, presvedčte sa, že ste ich namontovali včas. Optimálnu bezpečnosť docielite len montážou zimných pneumatík na všetky štyri pozície na vozidle. Nenechajte sa zaskočiť prichádzajúcou zimou – prezujte svoje auto včas na zimné pneumatiky a jazdite s istotou.
Vytvoril MICHELIN
Zdroj foto: Getty Images

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

  • OSOBNÉ VOZIDLÁ
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVÁNY
Loader