PNEUMATIKYPNEUMATIKY RADYRADY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Sprievodca údržbou pneumatík

Ako kontrolovať mieru opotrebovania behúňa

Michelin 29 júl 2011

Ako kontrolovať mieru opotrebovania behúňa

Behúň je jedinou časťou vozidla, ktorá zaisťuje jeho priľnavosť k vozovke, preto je hĺbka dezénu pneumatík kľúčová pre vašu bezpečnosť pri jazde. Miera opotrebovania behúňa taktiež ukazuje na celkový stav pneumatiky. Jazda s malou hĺbkou dezénu zvyšuje riziko nedostatočnej výkonnosti pneumatiky, vzniku aquaplaningu a nezodpovedajúcich reakcií v zimných podmienkach. Malá hĺbka dezénu v zime významne znižuje priľnavosť a ovládateľnosť vozidla. Vodiči, ktorí jazdia s pneumatikami s menšou hĺbkou dezénu, ako stanovuje zákon, riskujú aj udelenie pokuty.

Krok č. 1 – Dobrý prístup k behúňu pneumatiky

hĺbky dezénu1
Prvým krokom, nevyhnutným pri kontrole hĺbky dezénu, je zaistiť si dobrý prístup k pneumatikám prednej nápravy.

- Zaparkujte na rovnom mieste.
- Vozidlo s automatickou prevodovkou zaistite ručnou brzdou, pri vozidle s ručnou prevodovkou zaraďte prvý rýchlostný stupeň.
- Potom natočte volant do polohy 45° doľava či doprava, aby ste mali dobrý prístup k pneumatike, ktorú sa chystáte kontrolovať.

Pri pneumatikách na zadnej náprave je situácia komplikovanejšia, ale iste sa vám podarí docieliť dobrý prístup k behúňu, ktorý budete kontrolovať.

Krok č. 2 – Skontrolujte stav behúňa

hĺbky dezénu2
V okamihu, keď sa behúň ľavej alebo pravej prednej pneumatiky nachádza v dobre prístupnej pozícii, je možné začať s kontrolou hĺbky dezénu a celkového stavu pneumatiky. Nespoliehajte sa len na odhady: zaobstarajte si jednoduchý hĺbkomer a hĺbku dezénu stanovte na základe presného merania. S použitím hĺbkomeru je meranie hĺbky dezénu veľmi nenáročné a trvá len niekoľko minút.

Zostávajúca hĺbka dezénu v jednom nepretržitom páse, ktorý zahŕňa stredné tri štvrtiny šírky behúňa po celom obvode pneumatiky, musí byť minimálne 1,6 mm*. Hĺbku dezénu merajte vždy na niekoľkých miestach. Všetky pneumatiky disponujú vo svojich drážkach indikátormi opotrebovania behúňa. V okamihu, keď je behúň opotrebovaný do úrovne týchto indikátorov, dosiahla pneumatika zákonom stanovený limit a musí byť vyradená z prevádzky.
Poznámka: Informácia sa vzťahuje len na kontrolu.
*Na všetky štáty EÚ sa vzťahujú rovnaké ustanovenie, teda že zostávajúca hĺbka dezénu pneumatiky v jednom nepretržitom páse, ktorý zahŕňa stredné tri štvrtiny šírky behúňa po celom obvode pneumatiky, musí byť minimálne 1,6 mm, aj keď má jazda na mokrom a zľadovatenom povrchu s hĺbkou dezénu menšou než 3 mm významný negatívny vplyv na brzdnú dráhu a ovládateľnosť vozidla.

VYHĽADAŤ OSOBNÉ PNEUMATIKY MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

  • OSOBNÉ VOZIDLÁ
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVÁNY
Loader