PNEUMATIKYPNEUMATIKY RADYRADY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Sprievodca údržbou pneumatík

Pravidelná kontrola stavu pneumatík

Michelin 18 máj 2010

Pravidelná kontrola stavu pneumatík

Zaberie vám pár minút, ale môže vám zachrániť viac než iba čas a peniaze.

Pretože pneumatiky predstavujú jediný kontaktný bod s vozovkou, pokúste sa venovať pravidelne trochu času ich kontrole. Výrazne opotrebovaná pneumatika stráca svoju bezpečnosť a výkonnosť. Čo je pár minút v porovnaní s bezpečnosťou celej vašej rodiny? Ak sú pneumatiky správne udržiavané, môžu v závislosti od štýlu jazdy a jazdných podmienok prejsť od 65 000 do 130 000 kilometrov.

1. Tlak hustenia

Snažte sa kontrolovať tlak hustenia svojich pneumatík minimálne raz za mesiac a vždy pred dlhšou cestou.

Pneumatika môže byť podhustená, aj keď sa to nedá na prvý pohľad vidieť. Pre vlastnú bezpečnosť treba pravidelne kontrolovať tlak hustenia svojich pneumatík, predovšetkým pred každou dlhšou cestou. Správny tlak hustenia významne ovplyvňuje bezpečnosť a životnosť vašich pneumatík.

Tyre inflation

Pamätajte na to, že tlak hustenia treba pri pneumatikách kontrolovať za studena (ak nešli minimálne počas dvoch hodín alebo prešli maximálne 3 kilometre pri veľmi nízkej rýchlosti). Ak si nie ste istí hodnotou správneho tlaku hustenia svojich pneumatík, vyhľadajte si ju v návode na obsluhu vozidla.

 

2. Zostávajúca hĺbka behúňa

Je dôležité minimálne raz za mesiac kontrolovať hĺbku behúňa na vašich pneumatikách a ich celkový stav.

Pneumatiky musia byť vyradené z prevádzky, ak je zostávajúca hĺbka ich behúňa 1,6 mm. Z tohto dôvodu sa musí opotrebovanie behúňa kontrolovať, a ak si to situácia vyžaduje, pneumatiky sa musia vymeniť. V opačnom prípade vaša jazda nie je bezpečná a je v rozpore so zákonom. Váš predajca pneumatík vám môže na presné meranie poskytnúť hĺbkomer.

Legal limit

3. Nastavenie geometrie kolies

Nechávajte si geometriu kolies skontrolovať v špecializovaných servisoch.

Ak je geometria kolies na vašom vozidle nesprávne nastavená, znižuje sa ovládateľnosť vozidla a zároveň vaša bezpečnosť. Odhadnúť, či je geometria vášho vozidla správne nastavená, nie je ľahké. Stačí prejsť cez výmoľ alebo naraziť do obrubníka a geometria vášho vozidla sa rozhodí bez toho, aby ste tomu venovali výraznejšiu pozornosť. Preto si treba v špecializovaných servisoch nechávať skontrolovať stav geometrie vášho vozidla a v prípade potreby ju nechať správne nastaviť.

4. Vyváženie kolies

Vždy, keď je pri pneumatikách vymenená ich pozícia, teda keď prejdú 10 000 až 13 000 kilometrov, nechajte si skontrolovať ich vyváženie.

Ľudia si často zamieňajú nastavenie geometrie kolies s vyvážením kolies. Pritom ide o úplne odlišné činnosti. Nastavenie geometrie kolies spočíva v nastavení odklonu a zbiehavosti všetkých kolies, naopak, správne vyváženie kolies zabezpečuje, že pri vysokých rýchlostiach nevznikajú na vozidle žiadne vibrácie. Správne vyváženie kolies chráni pneumatiku pred jej predčasným opotrebovaním a zároveň mechanické časti zavesenia kolies a riadiacich a brzdných systémov. Prispieva aj ku komfortu cestujúcich počas jazdy.

5. Výmena pozície pneumatiky

Predĺžte životnosť svojich pneumatík výmenou ich pozícií po každých prejdených 10 000 až 13 000 kilometroch.

Aby ste pomohli predĺžiť životnosť svojich pneumatík, vrátane rezervnej pneumatiky, odporúčame vám vymeniť ich pozíciu po každých  prejdených 10 000 až 13 000 kilometroch. Montáž pneumatík na iné pozície zaistí rovnomerné opotrebovanie behúňa pneumatík, čím sa predĺži ich životnosť a vám sa ušetria náklady.

6. Ventily

Z bezpečnostných dôvodov je nevyhnutné pri každej výmene pneumatiky vymeniť aj ventil.

Ventil hrá kľúčovú úlohu v súvislosti so vzduchotesnosťou vašich pneumatík. Pri jazde naň pôsobí odstredivá sila, ktorá spôsobuje jeho postupné opotrebovanie. Veľkosť tejto sily je nezanedbateľná: pri rýchlosti 100 km/h sa rovná závažiu s hmotnosťou 1,7 kg. Preto treba pri každej výmene pneumatík myslieť aj na výmenu ventilu. Prispejete tým k dlhšej životnosti a väčšej bezpečnosti svojich pneumatík.
Tyre valve

Snaha ušetriť za nákup nového ventilu vás z hľadiska životnosti vašich pneumatík a vašej osobnej bezpečnosti môže nakoniec stáť veľa. Vždy starostlivo skontrolujte, či bol pri výmene vašich pneumatík vymenený aj ráfik.

VYHĽADAŤ OSOBNÉ PNEUMATIKY MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

  • OSOBNÉ VOZIDLÁ
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVÁNY
Loader