PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKYUKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Sprievodca nákupom pneumatík

Aká pneumatika michelin je pre vás najlepšia?

Michelin 18 máj 2010

Pravidlá výberu sú jednoduché.

Aká pneumatika michelin je pre vás najlepšia?

Pri výbere najvhodnejšej pneumatiky pre vaše vozidlo treba mať na zreteli 3 základné kritériá:
1. Rozmer vašej pneumatiky
2. Klimatické podmienky vašej lokality
3. Vaše podmienky použitia

1. Rozmer vašej pneumatiky

Pri výmene svojich pneumatík dbajte na to, aby sa ich rozmer zhodoval s rozmerom pneumatík v prvomontáži. Ak si nie ste správnym rozmerom istí, použite náš vyhľadávač pneumatík, ktorý vám pomôže nájsť pneumatiku vhodnú pre vaše vozidlo. Ďalšou možnosťou je prečítať si rozmerové údaje na vašej súčasnej pneumatike. Podrobné inštrukcie nájdete v sekcii Ako čítať označenie na pneumatike. Ak nie sú pneumatiky montované v sade po 4, odporúčame, aby sa v rámci jednej nápravy nekombinovali rôzne pneumatiky. Pokiaľ si stále nie ste istí svojou voľbou, obráťte sa na svojho predajcu pneumatík.

(linking)

Zmena rozmeru pneumatiky?

Zmena rozmeru pneumatiky môže zvýšiť veľkosť odtlačku pneumatiky pri kontakte s vozovkou a spresniť tým ovládateľnosť vozidla, predovšetkým v zákrutách. Stále platí, že nízkoprofilové pneumatiky so zníženými bočnicami majú napriek svojmu modernému dizajnu za následok tvrdú jazdu, citlivosť na každú nerovnosť na vozovke a negatívny vplyv na brzdenie, výkon motora a spotrebu paliva. Pre svoju vlastnú bezpečnosť voľte vždy rozmer, ktorý sa čo najviac približuje pôvodnému vonkajšiemu priemeru. Myslite aj na zmenu šírky ráfika, aby sa zachovala optimálna kvalita jazdy. Ak sa rozhodnete pre alternatívny rozmer pneumatiky, odporúčame vám obrátiť sa na odborníka.

Vozidlá 4 x 4

Dôrazne odporúčame, aby sa pri vozidlách 4 x 4 používali zhodné sady pneumatík (rovnaký rozmer, značka, dezén, index nosnosti a rýchlosti). Výnimku predstavujú len vozidlá, pri ktorých je rozdielny rozmer pneumatík na prednej a zadnej náprave povolený výrobcom.

2. Klimatické podmienky vašej lokality

Vaše pneumatiky musia prekonávať širokú škálu klimatických podmienok: dážď, silný vietor, hmlu, ľad, sneh atď. Tie majú významný vplyv na ich výkony a svoj štýl počas jazdy treba prispôsobiť každému typu počasia. Pred každou dlhšou cestou skontrolujte stav svojho vozidla a pneumatík.

Winter driving

Jazda na mokrom povrchu

Šoférovať bezpečne v mokrom počasí, teda v daždi, snehu, snehovej kaši a hmle, znamená predovšetkým uvedomiť si, že štýl jazdy musí byť značne odlišný od šoférovania v suchom počasí, a to obzvlášť v daždi a hmle.

Driving in the rainNa mokrej vozovke majú opotrebované pneumatiky dlhšiu brzdnú vzdialenosť. Dážď tiež znižuje viditeľnosť. Zároveň treba brať do úvahy riziko vzniku aquaplaningu. Ak zaprší po dlhšom období sucha, zmenia sa prach a olej na ceste na klzkú vrstvu.  

Brzdná dráha na mokrej vozovke je trikrát dlhšia než na suchej vozovke. Pneumatika Michelin, ktorá je v dobrom stave, odvádza pohotovo všetku vodu z povrchu pneumatiky v mieste kontaktu s vozovkou. Preto je potrebné, aby ste pravidelne kontrolovali hĺbku zostávajúceho behúňa. Tá by mala mať minimálne 1,6 mm. Čím väčšou hĺbkou behúňa pneumatiky disponujú, tým lepšie odvádzajú zo svojho povrchu vodu.

Jazda na suchom povrchu

Jazda na suchom povrchu je bezpečnejšia, ale dávajte si pozor na neočakávané zmeny povrchu, ako sú výmole, štrk alebo kaluže.

Jazda na suchom povrchu je výrazne bezpečnejšia než jazda na mokrom povrchu. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť udržať svoje pneumatiky v najlepšej kondícii. A buďte stále opatrní.
 • Kontrolujte pravidelne tlak hustenia svojich pneumatík, najmenej raz za mesiac.
 • Používajte vhodné pneumatiky: využite náš vyhľadávač pneumatík <link to Tyre Selector page>.
 • Sledujte svoju rýchlosť - neprekračujte stanovený rýchlostný limit a udržiavajte si dostatočný odstup od vozidla pred vami.
 • Staňte sa dobrým nočným vodičom - majte stále na pamäti požiadavky spojené s nízkou viditeľnosťou pri jazde za tmy.
 • Nešoférujte, keď ste unavení, obzvlášť ak je hustá premávka alebo veľké množstvo chodcov.

3. Vaše podmienky použitia

Pretože sú vaše pneumatiky jediným styčným bodom medzi vaším vozidlom a vozovkou, hrajú kľúčovú rolu pri stabilite počas jazdy, jazdnom komforte, brzdnej vzdialenosti a spotrebe paliva. Rôzne podmienky použitia kladú na pneumatiky rôzne nároky.

Jazda v meste

Pretože musíte byť pri jazde v meste dvakrát ostražitejší, kontrolujte tlak hustenia svojich pneumatík minimálne raz za mesiac, a to vždy za studena. Podhustené pneumatiky predlžujú brzdnú dráhu a zvyšujú spotrebu paliva. Nezabudnite kontrolovať tlak hustenia aj na rezervnej pneumatike.

Špecifické kritériá pre výber pneumatiky do mesta:
 • Brzdná dráha. Používajte pneumatiky s minimálnou brzdnou dráhou na suchom aj mokrom povrchu.
 • Životnosť. Jazda po meste s častým zastavovaním a pohýňaním sa kladie vysoké požiadavky na životnosť pneumatiky. Vyberte si pneumatiky so zvýšenou kilometrovou životnosťou.
 • Palivová úspornosť. Pneumatiky s nízkým valivým odporom šetria spotrebu paliva.
 • Tlak hustenia. Kontrolujte tlak hustenia svojich pneumatík minimálne raz za mesiac. Podhustené pneumatiky predlžujú brzdnú dráhu a zvyšujú spotrebu paliva. Nezabudnite kontrolovať tlak hustenia aj na rezervnej pneumatike.

Jazda na hlavných cestách a diaľniciach

Pneumatiky hrajú kľúčovú úlohu pri ovládateľnosti vozidla a pri vysokých rýchlostiach, pretože udržiavajú jazdnú trajektóriu vozidla.

Kritériá pre výber pneumatiky:
 • Brzdná dráha pri vysokých rýchlostiach. Pre maximálnu bezpečnosť si vyberte pneumatiky s minimálnou brzdnou dráhou na suchom aj mokrom povrchu.
 • Komfort počas jazdy. Na dlhé trate si vyberte pneumatiky, ktoré vám zaručia maximálny komfort počas jazdy z hľadiska miery vibrácií a hlučnosti.
 • Stabilita počas jazdy. Vyberte si pneumatiky, ktoré vám poskytnú maximálnu priľnavosť a stabilitu.

Športové vozidlá

Ak preferujete športový štýl jazdy, mali by vaše pneumatiky predovšetkým udržiavať jazdnú trajektóriu vozidla aj pri vysokých rýchlostiach, či už v súlade s bezpečnostným pravidlami cestnej premávky, alebo na pretekárskom okruhu.

Kritériá výberu pneumatík:
 • Priľnavosť. Vyberte si profil s vynikajúcimi výkonmi na suchom aj mokrom povrchu.
 • Stabilita počas jazdy. Vyberte si pneumatiku zo športového radu MICHELIN. Poskytuje vynikajúcu presnosť pri vedení vozidla a výnimočnú stabilitu v zákrutách.

VYHĽADAŤ OSOBNÉ PNEUMATIKY MICHELIN

Zobacz rekomendację, wpisując dane pojazdu lub rozmiar opon i określając swoje potrzeby.

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

 • OSOBNÉ VOZIDLÁ
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVÁNY
 • Alpin 6

  Bezpečná od prvého okamihu až do jej opotrebovania(1),
  v náročných zimných podmienkach Viac

  Zima

  Alpin 6 NOVINKA
 • Pilot Alpin 5

  Vynikajúca kontrola nad riadením vo všetkých zimných podmienkach Viac

  Zima

  Pilot Alpin 5 NOVINKA
 • Pilot Alpin PA4

  LEPŠIA KONTROLA NAD RIADENÍM VO VŠETKÝCH ZIMNÝCH JAZDNÝCH PODMIENKACH Viac

  Zima

  Pilot Alpin PA4
 • Primacy 4

  Bezpečnosť od okamihu, keď je nová, až do jej opotrebovania(1) Viac

  Leto

  Primacy 4 NOVINKA
 • CrossClimate+

  Vyzbrojte sa do akéhokoľvek počasia Viac

  Crossclimate

  CrossClimate+
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myšlienky k okamžitej reakcii na ceste. Viac

  Leto

  Pilot Sport 4
 • Pilot Sport 4 S

  Zrodená zo skutočnej vášne. Pre výnimočné zážitky z jazdy. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport 4 S
 • Pilot Sport Cup 2

  O 50% viac kôl a vyššia rýchlosť(1) vďaka technológiám pochádzajúcim z vytrvalostných súťaží. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport Cup 2
Loader