PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKYUKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Sprievodca nákupom pneumatík

Aké pneumatiky sú v zime najlepšie?

Michelin 23 nov 2012

Aké pneumatiky sú v zime najlepšie?

Zima nás na ceste nijako nešetrí – možno ste vy sami alebo vaša rodina už okúsili jej odvrátenú tvár na vlastnej koži: uviaznutie v neprejazdnom úseku či šmyk na zamrznutej vozovke. Uvažujete teda tento rok o zimných pneumatikách? A aké faktory je dobré brať pri ich výbere do úvahy?

Brzdná dráha kratšia až o 24 m

Pre vaše pneumatiky sa zima začína skôr, než sa ortuť teplomeru dostane pod bod mrazu. Pri chladných teplotách tvrdne zmes gumy letných pneumatík a tie potom strácajú svoje jazdné vlastnosti, zatiaľ čo zimné pneumatiky sú na tieto podmienky prispôsobené. Rozdiely pritom môžu byť alarmujúce: štandardné vozidlo idúce s letnými pneumatikami na snehu rýchlosťou 50 km/h1 potrebuje na zastavenie 48 m, čo je o neuveriteľných 24 metrov viac než v rovnakej situácii pri jazde so zimnými pneumatikami. 

Jeden zo základných rozdielov medzi letnými a zimnými pneumatikami predstavuje zloženie zmesi gumy. Dobrým príkladom všestranne vynikajúcej zimnej pneumatiky je nová pneumatika MICHELIN Alpin so špeciálnou zmesou gumy, ktorá zvyšuje jej priľnavosť aj brzdné vlastnosti na mokrom a zľadovatenom povrchu.

Zimné vozovky disponujú menšou mierou priľnavosti, preto sa pri zimných pneumatikách kladie dôraz predovšetkým na konštrukciu dezénu, ktorý zabezpečí stabilný a pevný kontakt s jazdným povrchom: širšia a rovnomernejšia kontaktná plocha umožňuje plynulý záber od jedného dezénového bloku k druhému. Táto nová generácia zimných pneumatík zahŕňa 71 dezénových blokov, ktoré boli vyvinuté tak, aby sa medzi nimi nehromadil sneh, snehová kaša či voda. Na klzkom povrchu vytvárajú efekt vlnovky a vy sa potom môžete nielen ľahko pohybovať, ale aj zastaviť v situáciách, keď to skutočne potrebujete.

Zimné pneumatiky: spoľahlivosť počas všetkých zimných jazdných podmienok

Sú zimné pneumatiky určené len na jazdu na zasneženej vozovke? Ako vyzerá zima v mnohých európskych krajinách? Teploty sa striedajú od miernych k mrznúcim, preto sa povrch vozoviek môže veľmi rýchlo meniť zo suchého či mokrého na zľadovatelý alebo zasnežený. Zimné pneumatiky sú na tieto podmienky prispôsobené - a preto zabezpečujú lepšie jazdné vlastnosti na každom type povrchu. Preto hneď ako prídu prvé príznaky zimy, myslite na výmenu svojich letných pneumatík za zimné. Pri výbere vhodných pneumatík si vždy zvoľte značku, ktorá vám zaručí nielen dlhú kilometrovú životnosť, ale aj vynikajúce brzdné vlastnosti: možno vďaka tomu urobíte jednu z najvýhodnejších investícií svojho života.

Poraďte sa s odborníkom na pneumatiky, ktoré zimné pneumatiky sú najvhodnejšie pre vaše vozidlo a vaše potreby.
1 Brzdná dráha na snehu z 50 na 0 km/h. Test uskutočnený v roku 2007 nezávislou testovacou organizáciou Test World vo fínskom Ivale na pneumatike s rozmerom 195/65 R 15.

Vytvoril MICHELIN
Zdroj foto: Michelin

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

 • OSOBNÉ VOZIDLÁ
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVÁNY
 • Alpin 6

  Bezpečná od prvého okamihu až do jej opotrebovania(1),
  v náročných zimných podmienkach Viac

  Zima

  Alpin 6 NOVINKA
 • Pilot Alpin 5

  Vynikajúca kontrola nad riadením vo všetkých zimných podmienkach Viac

  Zima

  Pilot Alpin 5 NOVINKA
 • Pilot Alpin PA4

  LEPŠIA KONTROLA NAD RIADENÍM VO VŠETKÝCH ZIMNÝCH JAZDNÝCH PODMIENKACH Viac

  Zima

  Pilot Alpin PA4
 • Primacy 4

  Bezpečnosť od okamihu, keď je nová, až do jej opotrebovania(1) Viac

  Leto

  Primacy 4 NOVINKA
 • CrossClimate+

  Vyzbrojte sa do akéhokoľvek počasia Viac

  Crossclimate

  CrossClimate+
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myšlienky k okamžitej reakcii na ceste. Viac

  Leto

  Pilot Sport 4
 • Pilot Sport 4 S

  Zrodená zo skutočnej vášne. Pre výnimočné zážitky z jazdy. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport 4 S
 • Pilot Sport Cup 2

  O 50% viac kôl a vyššia rýchlosť(1) vďaka technológiám pochádzajúcim z vytrvalostných súťaží. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport Cup 2
Loader