PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKYUKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Sprievodca údržbou pneumatík

Jazdite podľa zákona so zimnými pneumatikami

Michelin 23 nov 2012

Jazdite podľa zákona so zimnými pneumatikami

Plánujete tento rok lyžovačku? Ste dokonale vybavení lyžiarskym vybavením a teplým oblečením. Ale mysleli ste aj na svoje pneumatiky? Správne zimné pneumatiky zvyšujú vašu bezpečnosť pri jazde v období mrazov. Ale často ani nemáte na výber, v mnohých európskych krajinách vám totiž zákon prikazuje nasadiť zimné pneumatiky, hneď ako teplota klesne.

Skontrolujte pred cestou svoje pneumatiky

Zimné počasie je iné v každej krajine, a tak sa odlišujú aj zákony týkajúce sa zimných pneumatík. Uvedomte si to, keď pôjdete tento rok na lyžovačku. Zatiaľ čo niektoré krajiny s miernejším podnebím nemajú žiadnu osobitnú legislatívu týkajúcu sa zimných pneumatík, v štátoch ako Rakúsko a Slovinsko sú zimné pneumatiky povinné. V iných krajinách, ako je Francúzsko a Švajčiarsko, na to neexistuje právna úprava, ste však povinní jazdiť so špeciálnym zimným vybavením (zimné pneumatiky alebo reťaze) na niektorých úsekoch cesty v závislosti od jazdných podmienok.
Každá krajina stanovuje povinnosť nasadiť zimné pneumatiky od rôzneho dátumu. Napríklad v Nórsku toto obdobie začína 16. októbrom a trvá do 30. apríla, kým v Estónsku je to od 1. decembra až do 1. marca.

Preto je dôležité poznať nielen zákony štátu, ktorým prechádzate, ale aj počasie a podmienky na cestách v daný deň. Vždy buďte oboznámení s najnovšími správami o počasí a cestovnými informáciami, aby ste boli pripravení.

Hĺbka dezénu

Minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm, Ak už zimné pneumatiky máte, skontrolujte, či vaša hĺbka dezénu stále spĺňa minimálne zákonné požiadavky.

Pneumatiky s hrotmi

Pneumatiky s kovovými hrotmi umožňujú výnimočnú trakciu na povrchoch s utlačeným zmrznutým blatom alebo ľadom, čo vám môže zachrániť život. Pneumatiky s hrotmi však nie sú vhodné na jazdu po mokrých alebo suchých cestách, ktoré nie sú pokryté ľadom, keďže môžu zväčšiť brzdnú vzdialenosť, zvýšiť hluk na cestách a poškodzovať povrch vozovky. Preto je v niektorých krajinách, ako je Nemecko a Česká republika, ich použitie zakázané. Vždy sa oboznámte so zákonmi platnými v štáte, v ktorom jazdíte.

Zákony, ktoré zachraňujú život

Legislatíva o zimných pneumatikách sa zaviedla s cieľom znížiť počet nehôd na cestách a zachrániť tak ľudské životy. Vo Francúzsku, kde zimné pneumatiky nie sú povinné, existujú plány na sprísnenie pravidiel týkajúcich sa zimných pneumatík, aby sa znížil počet nehôd na cestách.

So zimnými pneumatikami jazdíte po mokrých, zasnežených a zľadovatených cestách ľahšie a bezpečnejšie. Zjednodušujú jazdu poskytovaním lepšieho prenosu ťažnej sily, účinnejšieho brzdenia a kratších brzdných dráh. Samozrejme, neznamená to, že nemusíte dávať pozor na cestu a iných vodičov, v zlom počasí stále platí, že musíte pri jazde dávať mimoriadny pozor. Ak potrebujete zakúpiť zimné pneumatiky, zvážte modely, ktoré vydržia dlhšie a poskytujú účinnejšie brzdenie, ako napríklad pneumatiky z radu Alpine od firmy MICHELIN.
Prináša vám firma MICHELIN
Foto: Michelin

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

 • OSOBNÉ VOZIDLÁ
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVÁNY
 • Alpin 5

  BEZPEČNOSŤ A MOBILITA AJ V NAJNÁROČNEJŠÍCH ZIMNÝCH PODMIENKACH Viac

  Zima

  Alpin 5
 • Pilot Alpin PA4

  LEPŠIA KONTROLA NAD RIADENÍM VO VŠETKÝCH ZIMNÝCH JAZDNÝCH PODMIENKACH Viac

  Zima

  Pilot Alpin PA4
 • CrossClimate+

  Vyzbrojte sa do akéhokoľvek počasia Viac

  Crossclimate

  CrossClimate+
 • Primacy 4

  Bezpečnosť od okamihu, keď je nová, až do jej opotrebovania(1) Viac

  Leto

  Primacy 4 NOVINKA
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myšlienky k okamžitej reakcii na ceste. Viac

  Leto

  Pilot Sport 4
 • Pilot Sport 4 S

  Zrodená zo skutočnej vášne. Pre výnimočné zážitky z jazdy. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport 4 S
 • Pilot Sport Cup 2

  O 50% viac kôl a vyššia rýchlosť(1) vďaka technológiám pochádzajúcim z vytrvalostných súťaží. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport Cup 2
Loader