PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKYUKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Sprievodca údržbou pneumatík

Tipy pre chladné počasie

Michelin 18 máj 2010

Bezpečnosť v zimných podmienkach

1. Montujte zimné pneumatiky na všetky 4 pozície

Pre maximálnu bezpečnosť a kontrolu nad vedením vozidla v zimných podmienkach montujte vždy zimné pneumatiky na všetky 4 pozície. Mnohí vodiči montujú zimné pneumatiky len na hnaciu nápravu, pretože si myslia, že tým zvýšia ich záber pri pohýňaní sa vozidla. Hoci je táto predstava lákavá, výsledný efekt znehodnocuje priľnavosť, výkonnosť aj bezpečnosť pneumatík.

 • Montáž zimných pneumatík len na prednú nápravu vedie k zníženej priľnavosti zadnej nápravy. Vozidlo sa tiež môže dostať do šmyku (ak je hnacia zadná náprava) alebo nebude držať jazdnú trajektóriu pri jazde zákrutou (či už je hnacia náprava predná alebo zadná).
 • Montáž zimných pneumatík len na zadnú nápravu zvyšuje riziko nepresnosti vedenia vozidla pri jazde zákrutou.

Získajte viac informácií o zimných pneumatikách MICHELIN. < Link to MICHELIN Cold Weather tyres product page>

2. Tlak hustenia pneumatík v zime

V okamihu, keď sa ochladí, klesá tlak vzduchu vo vašich pneumatikách. Ak je napríklad pri teplote 20 °C pneumatika nahustená na hodnotu 2 bary, pri teplote 0 °C môže klesnúť na 1,8 baru. Ak je tlak hustenia vašich pneumatík nízky, aj keď ho meriate v chladnom počasí, upravte jeho hodnotu podľa odporúčaní výrobcu pneumatík.
Cold weather tyre pressure


Naše odporúčania:

 • Ak upravujete tlak hustenia pri studených pneumatikách (teplota pneumatík je zhodná s okolitou teplotou), riaďte sa hodnotou, ktorú odporúča výrobca vozidla.
 • Ak upravujete tlak hustenia pri pneumatikách, ktoré sa nachádzajú v teplej garáži alebo v dielni, pridajte k hodnote tlaku hustenia, odporúčanej výrobcom vozidla, 0,2 baru. Tým si zaručíte kompenzáciu pri prechode do nízkej teploty a vzápätí jazdu so správnym tlakom hustenia.

Viac informácií o tlaku hustenia pneumatík nájdete tu < link to Tyre Pressure Article page>

3. Údržba vozidla v zime

Najvhodnejší čas na prípravu vášho vozidla na zimné mesiace je tesne pred začiatkom zimy. Ak ste niekedy jazdili po zasneženej či zľadovatenej ceste plnej štrku a soli, viete veľmi dobre, čo môžu s vaším vozidlom urobiť. Malé škriabance sa zmenia na hrdzu a čelné sklo na vašom aute sa musí vyrovnávať s teplotnými šokmi medzi mrznúcim vonkajškom a pretepleným vnútrom auta. Pokiaľ je to možné, prikrývajte v zimných mesiacoch čelné sklo svojho vozidla z vnútornej aj z vonkajšej strany (dobrým riešením je novinový papier).

Čelné sklo

Aj z drobného nárazu do čelného skla sa v extrémnych teplotách môže stať významná prasklina. Preto je vždy dobré nechať si čelné sklo skontrolovať a opraviť pred začiatkom zimy. V opačnom prípade sa môže stať, že vynaložíte veľké finančné prostriedky na jeho výmenu. Zimné podmienky jazdy sú náročné, preto si vždy dávajte pozor na to, aby vám stav vašich stieračov zaručoval dobrú viditeľnosť.

Frozen windscreen

Zimný čistič predného skla

Ak ste niekedy išli po ceste tesne po údržbe soliaceho auta, keď sa zo snehu stáva snehová kaša, viete veľmi dobre, aké je dôležité mať k dispozícii zimný čistič predného skla. Vždy sa ubezpečte, že je váš čistič naplnený a v dobrom stave. Čelné sklo sa môže veľmi rýchlo znečistiť soľou, ktorá je  všade. V takom prípade nie je vhodné používať čistič na báze vody: pri nižších teplotách môže voda na čelnom skle zamrznúť.

 • Kontrolujte pravidelne stav svojej batérie. Nízke teploty ju môžu vybíjať.
 • Skontrolujte, či váš motorový olej zodpovedá typu vozidla a klimatickým podmienkam, pretože pri nízkych teplotách môže olej hustnúť.
 • Umývajte pravidelne svoje vozidlo, aby ste ochránili podvozok, karosériu a pneumatiky od korózie spôsobenej všade prítomnou soľou.
 • Kontrolujte svoje brzdy. V zime je veľmi nebezpečné jazdiť s nedostatočne udržiavanými brzdami.
 • Kontrolujte svoje svetlá. Čakajú vás dlhé noci.

4. Kedy treba použiť snehové reťaze?

Snehové reťaze treba používať na udupanom snehu. Ak napríklad cestujete do lyžiarskeho strediska, treba byť vybavený snehovými reťazami (skontrolujte si ich disponibilitu pred zahájením samotnej cesty).

Ak nevlastníte snehové reťaze, predajca vám rád poradí s výberom takých reťazí, ktoré najviac zodpovedajú vášmu vozidlu a rozmeru vašich pneumatík. Na kontaktnej ploche by malo byť čo najväčšie množstvo reťazových článkov. Pneumatiku by malo krížiť minimálne 12 reťazí. Pred zahájením cesty si vždy v pokoji preštudujte návod na ich použitie. Uľahčí vám to situáciu, keď sa ich snažíte zmrznutými prstami v mínusových mrazoch niekde uprostred hôr úspešne nasadiť. Domáca príprava vám výrazne urýchli úspešnosť v reálnej situácii.

Ubezpečte sa, že sú vaše snehové reťaze dobre prístupné. Najlepšie je zabaliť ich do kufra spolu s vecami, ktoré potrebujete na cestu. Nezabudnite mať vždy po ruke rukavice a baterku (najlepšia je čelovka, ktorá vám umožňuje voľne používať obe ruky).

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

 • OSOBNÉ VOZIDLÁ
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVÁNY
 • Alpin 6

  Bezpečná od prvého okamihu až do jej opotrebovania(1),
  v náročných zimných podmienkach Viac

  Zima

  Alpin 6 NOVINKA
 • Pilot Alpin 5

  Vynikajúca kontrola nad riadením vo všetkých zimných podmienkach Viac

  Zima

  Pilot Alpin 5 NOVINKA
 • Pilot Alpin PA4

  LEPŠIA KONTROLA NAD RIADENÍM VO VŠETKÝCH ZIMNÝCH JAZDNÝCH PODMIENKACH Viac

  Zima

  Pilot Alpin PA4
 • Primacy 4

  Bezpečnosť od okamihu, keď je nová, až do jej opotrebovania(1) Viac

  Leto

  Primacy 4 NOVINKA
 • CrossClimate+

  Vyzbrojte sa do akéhokoľvek počasia Viac

  Crossclimate

  CrossClimate+
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myšlienky k okamžitej reakcii na ceste. Viac

  Leto

  Pilot Sport 4
 • Pilot Sport 4 S

  Zrodená zo skutočnej vášne. Pre výnimočné zážitky z jazdy. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport 4 S
 • Pilot Sport Cup 2

  O 50% viac kôl a vyššia rýchlosť(1) vďaka technológiám pochádzajúcim z vytrvalostných súťaží. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport Cup 2
Loader