PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKYUKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Sprievodca vedením vozidla

Jazda v zime

Michelin 18 máj 2010

Jazda v zime

Majte sa stále na pozore, jazdite pomaly a snažte sa mať situáciu vždy pod kontrolou.

Toto sú tri kľúčové princípy pre bezpečnú jazdu v zime. Zima je pre motoristov veľkou výzvou. Jazdite vždy v súlade so stavom vozovky a klimatickými podmienkami, ktoré môžu byť nepredvídateľné.

Najväčšou prioritou je bezpečnosť.

Jazda v zimných podmienkach kladie vysoké nároky na vaše vozidlo a aj na vaše vodičské schopnosti. Ubezpečte sa preto, že ste na tieto podmienky dobre pripravený.

Jazdite na zimných pneumatikách.

Zimné pneumatiky vám zaručujú bezpečnosť počas jazdy, pretože majú lepšiu priľnavosť, brzdné vlastnosti a stabilitu počas jazdy na povrchu pokrytom ľadom, snehom alebo snehovou kašou. Montážou zimných pneumatík si zaručíte lepšiu ovládateľnosť vozidla a jeho stabilitu.

Pamätajte na vlastné obmedzenia, ako aj na obmedzenia ostatných vodičov.

Stále sledujte situáciu v blízkosti vášho vozidla. Prispôsobte svoju rýchlosť daným podmienkam jazdy a udržiavajte bezpečnú vzdialenosť od vozidla idúceho pred vami. Vyhýbajte sa situáciám, v ktorých by bolo treba na klzkom povrchu prudko zabrzdiť.

Brzdenie

Najdôležitejšie je stále počítať s nutnosťou brzdenia, udržiavajte preto stále na ceste dostatočnú vzdialenosť od ostatných vozidiel, zodpovedajúcu dĺžke vašej brzdnej dráhy. Vyhnite sa prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Nerobte žiadne trhavé pohyby a nezrýchľujte príliš rýchlo (zrýchľovanie by malo byť plynulé). Aby sa vám pri brzdení nezablokovali kolesá, snažte sa vždy brzdiť plynule. Keď sa koleso zablokuje, dostane sa vozidlo do šmyku a vy nad ním stratíte kontrolu. Ak sa to stane, uvoľnite brzdový pedál, a hneď ako sa vozidlo dostane opäť do záberu, začnite striedavo brzdiť motorom a pomocou brzdového pedála. Aby ste znížili riziko šmyku pri jazde do kopca, zaraďte vyšší rýchlostný stupeň, než by ste radili pri jazde v suchom počasí.

Záber bez prekĺznutia

Aby vaše vozidlo zaberalo bez prekĺznutia, je potrebná plynulá akcelerácia. Ak kolesá prekĺzavajú, zaraďte vyšší rýchlostný stupeň, aby sa zmenšila sila kladená na kolesá. Potom budete schopný čisto zabrať.

Zákruty

Pred prejazdom zákrutou spomaľte, kým máte rovnú trajektóriu. Aby sa vaše vozidlo v zákrute nedostalo do šmyku a vy ste nad ním nestratili kontrolu, šoférujte plynule, bez trhavých pohybov. Udržiavajte nízku a konštantnú rýchlosť.

Strata kontroly nad vedením vozdila: predné kolesá

Ak predné kolesá stratia priľnavosť s vozovkou, kontrolu nad vozidlom opäť získate znížením rýchlosti. Stačí, keď dáte dolu nohu z brzdového pedála. Ak to je nutné, stlačte mierne brzdu tak, aby sa vám nezablokovali kolesá.

Strata kontroly nad vedením vozdila: zadné kolesá

Ak pri vozidle s prednou hnacou nápravou stratia zadné kolesá priľnavosť s vozovkou (ale predné ju stále majú), získajte znovu rovnováhu miernym pridaním plynu. Pri vozidle so zadnou hnacou nápravou dajte dolu nohu z plynu, kým kolesá opäť nezískajú svoju priľnavosť k vozovke. Potom jemne pridajte plyn, aby ste udržali konštantnú rýchlosť. V žiadnom prípade nebrzdite. Brzdenie by ešte zintenzívnilo nestabilitu zadnej nápravy.

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

 • OSOBNÉ VOZIDLÁ
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVÁNY
 • Alpin 6

  Bezpečná od prvého okamihu až do jej opotrebovania(1),
  v náročných zimných podmienkach Viac

  Zima

  Alpin 6 NOVINKA
 • Pilot Alpin 5

  Vynikajúca kontrola nad riadením vo všetkých zimných podmienkach Viac

  Zima

  Pilot Alpin 5 NOVINKA
 • Pilot Alpin PA4

  LEPŠIA KONTROLA NAD RIADENÍM VO VŠETKÝCH ZIMNÝCH JAZDNÝCH PODMIENKACH Viac

  Zima

  Pilot Alpin PA4
 • Primacy 4

  Bezpečnosť od okamihu, keď je nová, až do jej opotrebovania(1) Viac

  Leto

  Primacy 4 NOVINKA
 • CrossClimate+

  Vyzbrojte sa do akéhokoľvek počasia Viac

  Crossclimate

  CrossClimate+
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myšlienky k okamžitej reakcii na ceste. Viac

  Leto

  Pilot Sport 4
 • Pilot Sport 4 S

  Zrodená zo skutočnej vášne. Pre výnimočné zážitky z jazdy. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport 4 S
 • Pilot Sport Cup 2

  O 50% viac kôl a vyššia rýchlosť(1) vďaka technológiám pochádzajúcim z vytrvalostných súťaží. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport Cup 2
Loader