PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKYUKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Sprievodca vedením vozidla

Núdzové jazdné situácie pod kontrolou

Michelin 09 máj 2012

Núdzové jazdné situácie pod kontrolou

Viete, ako sa zachovať, keď prepichnete pneumatiku alebo stratíte kontrolu nad vedením vozidla? Také situácie môžu prebiehať podľa hrozivých scenárov. Zvýšte svoje šance, aby ste úspešne vyviazli z ťažkých situácií jednoducho tým, že budete vedieť, ako reagovať. Venujte pár minút svojho času tomu, aby ste si prečítali základne pravidlá, ktoré môžu veľa zmeniť.

Ak sa dostanete počas jazdy do núdzovej situácie, zlatým pravidlom je zachovať pokoj a nepanikáriť. Len tak môžete robiť racionálne a pokojné rozhodnutia. Vašou kľúčovou prioritou je záchrana ľudských životov. Nezabudnite, že vaše vozidlo je kus plechu, ktorý môžete jednoducho nahradiť. Pretože nechcete stratiť kontrolu nad vozidlom a chcete sa vyhnúť tomu, aby sa prevrátilo či otočilo, dávajte vždy prednosť vedeniu vozidla pred brzdením. Ak v čase núdzovej situácie idete vysokou rýchlosťou, snažte sa vyhnúť prudkým zmenám vo vedení vozidla. Okamžite zapnite výstražné svetlá, aby ste upozornili ostatných vodičov, že od vášho vozidla môžu očakávať neštandardné správanie. Hneď ako zastavíte, vyberte si bezpečné miesto a umiestnite tam výstražný trojuholník.

Prasknutá pneumatika

Ak pneumatika praskne v priebehu jazdy, môžete sa dostať do veľmi nepríjemnej a najmä nebezpečnej situácie, obzvlášť pri vysokých rýchlostiach. Prirodzeným, ale zlým inštinktom je v takej situácii stúpiť na brzdu. Životne dôležité je, naopak, rýchlosť znižovať len plynulým, nie prudkým brzdením a predovšetkým držať obidve ruky pevne na volante a snažiť sa udržať čo najrovnejšiu trajektóriu vozidla. Hneď ako ucítite, že máte vozidlo opäť pod kontrolou, môžete pustiť jednu ruku z volantu a postupne radiť nižšie rýchlostné stupne, aby ste pomohli znížiť rýchlosť vozidla aj motorom. S autom potom v pokoji dôjdite na bezpečné miesto, kde je možné zastaviť.

Nefunkčné brzdy

Naučte sa kontrolovať funkčnosť svojich bŕzd vždy pred prudkým kopcom a po prejazde vodou. Ak vám brzdy prestanú fungovať, zhlboka sa nadýchnite a snažte sa zostať pokojní. Ak idete rýchlosťou nižšou než 30 km/h, použite na zastavenie vozidla ručnú brzdu. Ak idete vyššou rýchlosťou, ručnú brzdu za žiadnych okolností nepoužívajte, pretože by mohla zablokovať kolesá a vozidlo by sa mohlo začať otáčať. Spomaľte postupným znižovaním rýchlostných stupňov. Na zastavenie vozidla využite protisvah alebo spomaľovacie povrchy, ako je tráva alebo štrk. S vozidlom zájdite mimo rušnej premávky, poprípade ho zastavte v núdzovom pruhu.

Strata kontroly nad vedením vozidla

Ak vám volant prestane reagovať na pokyny, vynaložte všetko úsilie na to, aby ste nad vedením vozidla opäť prevzali kontrolu. Najprv uvoľnite plynový pedál, aby vozidlo postupne spomalilo. Ak sa vozidlo dostane do šmyku, snažte sa vozidlo udržať v jazdnej trajektórii zadných kolies. Rovnako ako v prípade nefunkčných bŕzd nepoužívajte ručnú brzdu, ale spomaľujte radením nižších rýchlostných stupňov. Ručnú brdu použite až na úplné zastavenie vozidla.

Pamätajte si, že najdôležitejšie je zostať v pokoji a nepanikáriť. S týmito niekoľkými pravidlami sa budete cítiť bezpečnejšie a budete lepšie pripravení na akúkoľvek situáciu.
Vytvoril MICHELIN

Foto: Getty Images
Copyright © 2011 - MICHELIN Všetky práva vyhradené

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

 • OSOBNÉ VOZIDLÁ
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVÁNY
 • Alpin 6

  Bezpečná od prvého okamihu až do jej opotrebovania(1),
  v náročných zimných podmienkach Viac

  Zima

  Alpin 6 NOVINKA
 • Pilot Alpin 5

  Vynikajúca kontrola nad riadením vo všetkých zimných podmienkach Viac

  Zima

  Pilot Alpin 5 NOVINKA
 • Pilot Alpin PA4

  LEPŠIA KONTROLA NAD RIADENÍM VO VŠETKÝCH ZIMNÝCH JAZDNÝCH PODMIENKACH Viac

  Zima

  Pilot Alpin PA4
 • Primacy 4

  Bezpečnosť od okamihu, keď je nová, až do jej opotrebovania(1) Viac

  Leto

  Primacy 4 NOVINKA
 • CrossClimate+

  Vyzbrojte sa do akéhokoľvek počasia Viac

  Crossclimate

  CrossClimate+
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myšlienky k okamžitej reakcii na ceste. Viac

  Leto

  Pilot Sport 4
 • Pilot Sport 4 S

  Zrodená zo skutočnej vášne. Pre výnimočné zážitky z jazdy. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport 4 S
 • Pilot Sport Cup 2

  O 50% viac kôl a vyššia rýchlosť(1) vďaka technológiám pochádzajúcim z vytrvalostných súťaží. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport Cup 2
Loader