PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKYUKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Základné údaje o pneumatike

Dohovorte sa rečou pneumatík za jednu minútu

Michelin 18 máj 2010

Ako čítať označenie na bočnici pneumatiky?

Pre väčšinu ľudí je jazyk pneumatík nezrozumiteľný. Je zašifrovaný v tajuplných číslach, písmenách, symboloch a kódoch, ktoré sa nachádzajú na bočnici každej pneumatiky. Tieto označenia ale obsahujú mnoho užitočných a dôležitých informácií o vlastnostiach každej pneumatiky. Ak teda na pneumatike tieto údaje neviete rozlúštiť, alebo viete, ale chcete sa dozvedieť viac, tieto informácie vám môžu pomôcť pri výbere tej najvhodnejšej pneumatiky.

Symbol troch vrcholkov hôr so snehovou vločkou:

Pneumatiky so symbolom 3 vrcholkov hôr s vločkou snehu sú prispôsobené snehovým podmienkam. Ide o doplňujúce označenie zimných pneumatík (M+S).

Three Peak Mountain snow flake

GREEN X:

Michelin označuje logom GREEN X pneumatiky, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu, pretože garantujú vysokú mieru energetickej úspory. Spotreba paliva je pri týchto pneumatikách znížená so zachovaním maximálnej priľnavosti na mokrom povrchu a nadštandardnej životnosti.

Green XAk je pridané označenie Extra Load (XL) alebo Reinforced (Reinf), má pneumatika väčší index nosnosti, než by mala štandardná pneumatika tohto rozmeru. Pri výmene pneumatík treba vždy rešpektovať označenie uvedené na jej bočniciach.

ZP: Zero Pressure:

ZP: Zero Pressure, technológia Michelin so samonosným riešením. Pneumatiky Michelin ZP disponujú zosilnenými bočnicami, ktoré unesú váhu vozidla pri nečakanej celkovej strate tlaku hustenia v pneumatike.

ZP: Technológia umožňuje pokračovať v jazde ešte 80 km pri rýchlosti maximálne 80 km/h aj pri úplnej strate tlaku vzduchu v pneumatike.

ZP SR: Technológia umožňuje pokračovať v jazde ešte 30 km pri rýchlosti maximálne 80 km/h aj pri úplnej strate tlaku vzduchu v pneumatike.

Špecifické označenie výrobcov vozidiel

Napr. Pilot Primacy MO (Mercedes)
Napr. N Pilot Sport PS2 (Porsche)
Napr. 205/55R16 91V Pilot Primacy G1

Niektoré pneumatiky Michelin (predovšetkým vysokovýkonné) majú špecifické označenie, ktoré ukazuje, že daná pneumatika bola špeciálne vyvinutá, aby poskytla optimálny výkon niektorým modelom konkrétnych značiek vozidiel.

Pneumatiky Michelin s týmto špecifickým označením sa vyrábajú inak než podobné štandardné pneumatiky. Nie sú ani lepšie, ani horšie než štandardné pneumatiky, ale odlišujú sa tým, ako sa správajú na konkrétnom vozidle. Toto označenie nájdete buď na bočnici pneumatiky, alebo na nalepenom štítku.

Niektoré zo špecifických označení (N, C a K) sú z hľadiska montáže na konkrétny typ vozidla veľmi obmedzujúce. Tieto vozidlá majú špecifické vlastnosti, a ak nie sú vybavené vhodnými pneumatikami, nemôžu ponúkať optimálne výkony.

Niektoré pneumatiky so špecifickým označením boli vyvinuté pre konkrétne značky vozidiel a svojimi technickými vlastnosťami sa odlišujú od rovnocenných štandardných pneumatík. Napríklad pneumatiky G1 sú mierne odlišné vo svojich rozmeroch.

Pneumatiky G1 nie sú určené pre jednu konkrétnu značku vozidiel. Iné pneumatiky (ako napríklad s označením * alebo MO) si nechali vytvoriť výrobcovia vozidiel tak, aby sa pneumatiky pre ich vozidlá odlišovali od štandardných pneumatík.

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

 • OSOBNÉ VOZIDLÁ
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVÁNY
 • Alpin 6

  Bezpečná od prvého okamihu až do jej opotrebovania(1),
  v náročných zimných podmienkach Viac

  Zima

  Alpin 6 NOVINKA
 • Pilot Alpin 5

  Vynikajúca kontrola nad riadením vo všetkých zimných podmienkach Viac

  Zima

  Pilot Alpin 5 NOVINKA
 • Pilot Alpin PA4

  LEPŠIA KONTROLA NAD RIADENÍM VO VŠETKÝCH ZIMNÝCH JAZDNÝCH PODMIENKACH Viac

  Zima

  Pilot Alpin PA4
 • Primacy 4

  Bezpečnosť od okamihu, keď je nová, až do jej opotrebovania(1) Viac

  Leto

  Primacy 4 NOVINKA
 • CrossClimate+

  Vyzbrojte sa do akéhokoľvek počasia Viac

  Crossclimate

  CrossClimate+
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myšlienky k okamžitej reakcii na ceste. Viac

  Leto

  Pilot Sport 4
 • Pilot Sport 4 S

  Zrodená zo skutočnej vášne. Pre výnimočné zážitky z jazdy. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport 4 S
 • Pilot Sport Cup 2

  O 50% viac kôl a vyššia rýchlosť(1) vďaka technológiám pochádzajúcim z vytrvalostných súťaží. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport Cup 2
Loader