PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKYUKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Základné údaje o pneumatike

Pestovanie kaučukovníka zabezpečuje živobytie 30 miliónom osôb ročne.

Michelin 18 máj 2010

Životné prostredie

Živobytie pestovateľov kaučukovníka je pod stálou hrozbou odlesnia. Výrobcovia pneumatík spotrebujú takmer 70 % z celosvetovej produkcie prírodného kaučuku, preto je teraz na spoločnostiach ako MICHELIN, aby chránili a zachovali tieto prírodné zdroje a vďaka tomu zaistili udržateľnosť pestovania kaučukovníka.

Už niekoľko desaťročí MICHELIN kultivuje takmer 21 000 hektárov plantáží kaučukovníka v Brazílii a Nigérii, čo predstavuje 12 % z celkovej potreby prírodného kaučuku. Aby bolo v Brazílii dlhodobo ochránené pestovanie kaučukovníka, investoval MICHELIN do programu udržateľného poľnohospodárstva a vytvára tým podmienky pre sociálne, ekologicky a ekonomicky strategické výsledky. Miestni pestovatelia medzi kaučukovníkmi pestujú aj ďalšie rastliny, ako je kokos alebo banány.

Ochrana biodiverzity tropických pralesov

MICHELIN vytvoril aj ekologické koridory, ktoré spájajú tri miesta Atlantického pralesa tak, aby sa vytvorilo súvislé spojenie medzi pobrežím a vnútrozemím, ktoré pokrýva 3 000 hektárov. Rozloha tohto tropického pralesa, ktorý pôvodne pokrýval celé pobrežie Brazílie, je teraz o 10 % menšia a tento tropický prales sa stal najohrozenejším na celom svete.

Úzka spolupráca s miestnymi pestovateľmi

MICHELIN pri vyvíjaní týchto ekologických koridorov úzko spolupracuje s miestnou vládou a pestovateľmi. Navyše MICHELIN založil rodinné plantáže kaučukovníka, ktoré vlastnia malé rodinné farmy (1 000 rodín). Tie tu pestujú odolné druhy kaučukovníka, vyšľachtené v rámci programu MICHELIN a CIRAD (Centre International pour la Recherche Agronomique et le Développement). Miestne komunity vzhľadom na stále vzrastajúce ceny a ďalšie produkty vidia, že byť pestovateľom má zmysel, pretože poskytujú garantovaný zdroj žiadaného produktu.

 

Nová dedina

MICHELIN sa tiež rozhodol darovať 18 hektárov pôdy na stavbu novej dediny nazvanej Nova Igrapiuna, ktorá slúži predovšetkým pre zberateľov kaučuku a ich rodiny. Dedina je vybavená modernými vodovodnými systémami a nachádzajú sa v nej zelené verejné priestory, zdravotná starostlivosť a školy.

Zalesňovací program

Zalesňovací program bol spustený po dôkladnom prieskume celého územia a jeho živočíšnych druhov. Viac než 2 700 akrov plantáží kaučukovníka sa v štáte Bahia neobrába, aby sa chránila pôvodná flóra a fauna pralesa. Tento projekt tak znovu priviedol do týchto oblastí pôvodnú zver a podporil ekoturistiku v oblasti vodopádov k efektívnejšej ochrane životného prostredia.

Zvýšenie povedomia o ekológii

V snahe ochrániť ekosystém miestnej krajiny sa MICHELIN usiluje o zvyšovanie povedomia o ohľaduplnom prístupe k životnému prostrediu v rámci miestnych komunít, a to v spolupráci s mnohými organizáciami (CETREL, BioBrasil a Tropical Nature Foundations). Viac informácií o tomto ekologickom programe nájdete tu. http://www.michelin-hevea.com

Biologický a poľnohospodárský výskum

V oblastiach, kde sa vyskytujú plantáže kaučukovníka, MICHELIN vedie aj biologický a poľnohospodárský výskum s týmito cieľmi:
 • Zlepšiť techniku získavania kaučuku, aby sa znížili výrobné náklady.
 • Zvýšiť množstvo pestovaných rastlín.
 • Zvýšiť kvalitu prírodného kaučuku.
 • Premôcť choroby kaučukovníka.

Boj s chorobami kaučukovníka

MICHELIN úzko spolupracuje so širokou škálou univerzít, vedeckých pracovníkov a výskumných organizácií, aby zefektívnil svoj boj proti juhoamerickej chorobe, vyvolávanej hubou Microcyclus ulei, ktorá napáda listy kaučukovníka brazílskeho a mohla by vážne ohroziť ázijské a africké plantáže. Výsledkom týchto výskumov by mal byť aj výber a reprodukcia takých druhov kaučukovníka, ktoré sú odolnejšie proti škodcom. V priebehu niekoľkých rokov sme malým pestovateľom v Brazílii darovali mladé a proti parazitom odolné kaučukovníky. Len v samotnom roku 2006 sme darovali 200 000 týchto stromov.

Ochrana prírodných zdrojov

Aj v Nigérii sú 4 plantáže MICHELIN, zahrnuté do ochrany životného prostredia. 500 hektárov plantáží tropického dažďového pralesa Osse River na kraji národného parku Okumu National Park (chránený od roku 1999) sa v súčasnosti považuje za posledný tropický dažďový prales v západnej časti krajiny. Vďaka tejto plantáži bol MICHELIN v roku 2002 ocenený organizáciou Nigerian Conservation Foundation (NCF) ako spoločnosť, ktorá je najohľaduplnejšia k životnému prostrediu v Nigérii.

Recyklácia vyradených pneumatík

V súčasnosti stále menej vyradených pneumatík končí na skládke alebo na smetisku, pretože boli vyvinuté nové recyklačné postupy a stále viac ľudí si uvedomuje ekologické dôsledky. MICHELIN sa veľmi aktívne spolupodieľa na ochrane životného prostredia v rámci trhu s pneumatikami okrem iného aj tým, že podporuje recykláciu pneumatík vyradených z prevádzky. V Európe je likvidácia celých pneumatík na skládkach zakázaná od roku 2003 a likvidácia rozrezaných pneumatík je zakázaná od roku 2006.

Recycling

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

 • OSOBNÉ VOZIDLÁ
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVÁNY
 • Alpin 6

  Bezpečná od prvého okamihu až do jej opotrebovania(1),
  v náročných zimných podmienkach Viac

  Zima

  Alpin 6 NOVINKA
 • Pilot Alpin 5

  Vynikajúca kontrola nad riadením vo všetkých zimných podmienkach Viac

  Zima

  Pilot Alpin 5 NOVINKA
 • Pilot Alpin PA4

  LEPŠIA KONTROLA NAD RIADENÍM VO VŠETKÝCH ZIMNÝCH JAZDNÝCH PODMIENKACH Viac

  Zima

  Pilot Alpin PA4
 • Primacy 4

  Bezpečnosť od okamihu, keď je nová, až do jej opotrebovania(1) Viac

  Leto

  Primacy 4 NOVINKA
 • CrossClimate+

  Vyzbrojte sa do akéhokoľvek počasia Viac

  Crossclimate

  CrossClimate+
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myšlienky k okamžitej reakcii na ceste. Viac

  Leto

  Pilot Sport 4
 • Pilot Sport 4 S

  Zrodená zo skutočnej vášne. Pre výnimočné zážitky z jazdy. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport 4 S
 • Pilot Sport Cup 2

  O 50% viac kôl a vyššia rýchlosť(1) vďaka technológiám pochádzajúcim z vytrvalostných súťaží. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport Cup 2
Loader