PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKYUKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Inovácie a technológie pri pneumatikách

Inovácie a technológie pri pneumatikách

 • Aký dlhý je priemerný čas, než sa technická inovácia z pretekárskeho prototypu dostane do výroby štandardných pneumatík?
  Všetko závisí od technológie, ale skúsenosti z minulosti ukazujú, že zlepšenia vyvinuté pre pretekárske okruhy sa systematicky využívajú pre cestné pneumatiky. Jedným z príkladov je technológia variabilnej kontaktnej plochy, ktorú Michelin vyvinul pre Formulu 1 a potom ju použil v pretekoch 24 hodín Le Mans. Táto technológia zaručuje rovnomerné rozloženie tlaku a teploty po celej kontaktnej ploche. I keď sa tvar kontaktnej plochy mení, množstvo gumy v kontakte s povrchom zostáva rovnaké. Trvalo rok a pol, kým sa táto technológia preniesla zo sveta F1 a vytrvalostných pretekov na cesty. Výsledkom je MICHELIN Pilot Super Sport, vysokovýkonná pneumatika, ktorá je medzi vodičmi športových vozidiel veľmi obľúbená.
  06/2013 - Športové pneumatiky - club911.net
 • Čo je valivý odpor a aké sú najnovšie technológie, ktoré riešia tento efekt v pretekárskom prostredí?
  Valivý odpor spôsobuje stratu energie v dôsledku deformácií pneumatiky. Ide o silu, ktorá pôsobí proti valeniu pneumatiky a tak i proti pohybu vozidla vpred. Priemerne jednu nádrž paliva z piatich spotrebuje práve valivý odpor. Výskumníci dosiahli pokrok pri znižovaní tejto straty energie, napríklad pomocou stavby pneumatiky, zloženia zmesi gumy či zníženia váhy pneumatiky. Viac informácií nájdete na našich stránkach v sekcii "Všetko, čo ste chceli vedieť o pneumatikách".
  06/2013 - Športové pneumatiky - club911.net
 • V akom rozsahu sa technológie vyvinuté pre pretekárske pneumatiky využívajú pri pneumatikách pre širokú verejnosť - predovšetkým pri tradičných off-roadových vozidlách (4x4)? Sú inovácie, materiály a procesy úplne zhodné?
  Výskumná a vývojová činnosť spoločnosti Michelin sa zameriava predovšetkým na pretekárske prostredie, ktoré vnímame ako extrémne testovacie laboratórium. Preteky nám umožňujú analyzovať správanie pneumatík v najtvrdších podmienkach, takže získavame komplexnú predstavu o tom, ako každý prvok funguje. Pri WRC platí, že behúň pneumatík a podobnosť vozidiel s cestnými modelmi (z hľadiska váhy, sily atď.) prináša mnoho technológií prekrývajúcich sa s tými, ktoré sa využívajú pri pneumatikách predávaných širokej verejnosti. Testovanie v rámci WRC nám umožňuje vylepšovať a zdokonaľovať behúne z hľadiska ich vhodnosti pre použitie na najširšom trhu. Okrem toho sme boli schopní na niektoré cestné pneumatiky previesť mnoho technológií, vďaka ktorým sú WRC pneumatiky také odolné voči nárazom. Študovanie pneumatík vo vytrvalostných pretekoch nám pomohlo lepšie pochopiť princíp pre zaistenie vyššej priľnavosti v suchých podmienkach. Technológia pre optimálne rozloženie tlaku na kontaktnej ploche vyplynula priamo z pretekov. To je možné nájsť napríklad pri pneumatike Michelin Pilot Sport Cup 2. Iným príkladom je pneumatika Michelin Pilot Super Sport, ktorá využíva technológiu dvojzložkovej zmesi gumy. Tá spočíva v odlišnej zmesi gumy na vonkajšej a vnútornej strane behúňa. Na vonkajšej strane sa nachádza jedinečná zmes elastomérov zosilnených sadzami, vyvinutá pre 24 hodín Le Mans, ktorá zaručuje neuveriteľnú odolnosť v prudkých zákrutách. Vyspelá elastomérová zmes na vnútornej strane zaisťuje vynikajúci záber na mokrom povrchu a zaručuje tak optimálny kontakt s povrchom pri prejazde vodným filmom.
  10/2013 - Z okruhu na cestu - club911.net
 • Využívajú všetky tímy, ktoré súťažia v pretekoch 24 hodín Le Mans, úplne rovnaké produkty Michelin?
  Áno, samozrejme. Jedna z kľúčových hodnôt spoločnosti Michelin je rešpektovať svojich zákazníkov a spoločnosť vždy v súťažiach ponúka svojim partnerom rovnakú úroveň podpory a kvality. Každé vozidlo môže mať špecifické preferencie pre typ produktu, ale všetky sú dostupné i pre ostatné súťažiace tímy.
  10/2013 - Z okruhu na cestu - club911.net

Sú vašou vášňou vysokovýkonné autá?

Rad vysokovýkonných pneumatík

Rad vysokovýkonných pneumatík

Objavte vysokovýkonné pneumatiky Michelin Nájdite si svoje pneumatiky
Objavte pneumatiku MICHELIN Pilot Sport <sup>4</sup> S

Objavte pneumatiku MICHELIN Pilot Sport 4 S

Poznáte jednu z najnovších inovácií Michelin? Objavte túto pneumatiku
MICHELIN Passion

MICHELIN Passion

YouToube kanál, ktorý je venovaný výhradne motoršportu a vysokovýkonným autám Pozrieť si teraz