PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKYUKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Faktory, ktoré majú vplyv na výkony pneumatiky

Faktory, ktoré majú vplyv na výkony pneumatiky

 • Má dátum výroby pneumatiky vplyv na jej výkony?
  Pneumatiky sú zložené z rôznych druhov materiálov a zmesí kaučuku, ktorých vlastnosti sa v priebehu času menia. Tento vývoj závisí od mnohých faktorov – klimatické podmienky, podmienky skladovania (teplota, vlhkosť, pozícia atď.) a používanie (zaťaženie, rýchlosť, tlak nahustenia, poškodenia spôsobené používaním na ceste atď.), ktorým sú pneumatiky v priebehu svojej životnosti vystavované. Faktory ovplyvňujúce starnutie pneumatiky pôsobia v rôznom vzájomnom pomere, nie je teda možné s úplnou presnosťou stanoviť životnosť konkrétnej pneumatiky. Preto sa odporúča, aby každý vodič sledoval vizuálny stav svojich pneumatík a aby ich nezávisle od týchto kontrol pravidelne kontroloval aj odborník, ktorý zhodnotí ich celkový stav. Čím je pneumatika staršia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude musieť byť vymenená v dôsledku jej starnutia vyplývajúceho zo spôsobu jej skladovania a/alebo použitia alebo ďalších zistených príčin. Ak pneumatiky neboli menené do desiatich rokov po ich výrobe, odporúča sa ich pre istotu vymeniť za nové pneumatiky, aj keby ešte nedosiahli hranice možného opotrebovania a zdali sa byť vhodné na ďalšie používanie. Táto hranica desiatich rokov sa vypočítava od dátumu uvedeného v DOT.
 • Ako sa mení presnosť reakcií pneumatiky pri vysokých rýchlostiach?
  Znižuje sa. Avšak použitie aramidového vlákna, ktoré spevňuje pneumatiku MICHELIN Pilot Super Sport, zaručuje tuhosť behúňa i pri vysokých rýchlostiach, vďaka čomu sa významne znižuje obvyklá strata presných reakcií typická pre iné pneumatiky.
 • Čo sa stane, keď zmením rozmer svojich pneumatík? Čo z hľadiska výkonnosti ponúkajú širšie pneumatiky?
  Väčší rozmer pneumatiky obvykle zvyšuje presnosť a rýchlosť reakcií. Naopak sa prirodzene znižuje komfort (tuhšia jazda), rovnako ako odolnosť voči aquaplaningu pri prejazde kalužami vo vysokých rýchlostiach.
 • Ako správne zabehnúť pneumatiky?
  Niekoľko prvých kilometrov jazdite zvoľna, s obmedzenou rýchlosťou, aby sa ustálili vlastnosti zosilňujúcich vlákien a iných materiálov a aby ste sa uistili, že je pneumatika správne namontovaná na ráfik.
 • Aký je najlepší jazdný štýl na dosiahnutie optimálnej rovnováhy medzi efektivitou, výkonnosťou a životnosťou športových pneumatík, či už na ceste alebo na pretekárskom okruhu?
  Aby ste maximalizovali výkonnosť a životnosť pneumatík, je určite nevyhnutné sledovať tlak ich hustenia (viac informácií nájdete v sekcii FAQ našich internetových stránok). Na okruhu je najlepšie striedať kolá niekoľkými chladnejšími kolami. Dve oddelené jazdy po štyroch kolách pri maximálnych rýchlostiach majú na pneumatiky menší vplyv než jedna jazda s ôsmimi kolami.
  06/2013 - Športové pneumatiky - club911.net
 • Koľko sekúnd na kolo môžete ušetriť s pretekárskymi pneumatikami MICHELIN, pokiaľ ide o prototyp alebo GT model, v porovnaní so štandardnými športovými pneumatikami rovnakého rozmeru?
  Univerzálna odpoveď v tomto prípade nie je možná, pretože do hry vstupuje mnoho faktorov (napríklad typ vozidla a okruhu, presný typ pretekárskej pneumatiky a i.). Napriek tomu môžeme pre predstavu uviesť, že na trojkilometrovom okruhu so štandardným modelom Porsche môžete skrátiť čas jedného kola o šesť sekúnd, ak si namiesto pneumatiky MICHELIN Pilot Super Sport vyberiete MICHELIN slick pretekársku pneumatiku.
  06/2013 - Športové pneumatiky - club911.net
 • O koľko stúpa teplota slick pneumatík, keď sa zablokuje koleso? Prečo sú pri kvalifikácii pneumatiky najefektívnejšie po druhom či treťom kole a nie okamžite? Čo sa stane s pneumatikou po tomto výkonnostnom vrchole, predovšetkým z hľadiska povrchovej gumy?
  Prudké brzdenie (a zablokovanie kolies) je natoľko krátky a priestorovo obmedzený jav, že nedochádza k významnému či dlhodobému vplyvu na vnútorný tlak alebo teplotu pneumatiky. Avšak na veľmi obmedzenom priestore - predovšetkým pri slick pneumatikách - sa výrazne zvyšuje teplota. Na začiatku používania pneumatiky sa rozpadajú polymérové reťazce na jej povrchu, čo nevratne mení vlastnosti zmesi. Len čo sa dosiahne tento výkonnostný vrchol, pneumatika sa stáva stabilnou z hľadiska tlaku a teploty. A nakoniec platí, že neexistuje nič také, ako je povrchová guma - na celom behúni je použitá rovnaká guma.
  10/2013 - Z okruhu na cestu - club911.net

Sú vašou vášňou vysokovýkonné autá?

Rad vysokovýkonných pneumatík

Rad vysokovýkonných pneumatík

Objavte vysokovýkonné pneumatiky Michelin Nájdite si svoje pneumatiky
Objavte pneumatiku MICHELIN Pilot Sport <sup>4</sup> S

Objavte pneumatiku MICHELIN Pilot Sport 4 S

Poznáte jednu z najnovších inovácií Michelin? Objavte túto pneumatiku
MICHELIN Passion

MICHELIN Passion

YouToube kanál, ktorý je venovaný výhradne motoršportu a vysokovýkonným autám Pozrieť si teraz