Letné pneumatiky
Letné pneumatiky sú vyvinuté tak, aby zaručovali optimálne výkony pri teplotách vyšších než 7 °C. Fungujú preto najlepšie na suchých a mokrých vozovkách a sú obzvlášť užitočné v miestach, kde teploty príležitostne alebo dlhodobo prekračujú 35 °C.
(1) Priemerný rozdiel v brzdnej dráhe zimnej a letnej pneumatiky. Brzdná dráha na mokrom povrchu pri brzdení z rýchlosti 50 km/h do 0 km/h. TÜV SÜD testy uskutočnené v roku 2013 na pneumatikách s rozmerom 205/55 R15, pri teplote v rozmedzí 4 °C až 6 °C.
Problém s týmito pneumatikami spočíva v tom, že ich guma tvrdne, keď teplota začne klesať pod 7 °C. Tak sa znižuje ich výkonnosť v zime, predovšetkým na mokrom povrchu.
Pokiaľ teda jazdíte s letnými pneumatikami v chladných zimných podmienkach, vystavujete sa riziku. Obzvlášť nebezpečná je jazda s letnými pneumatikami na snehu, pretože vaša brzdná dráha je všeobecne dvakrát dlhšia než s certifikovanými zimnými pneumatikami.
(2) Priemerný rozdiel v brzdnej dráhe zimnej a letnej pneumatiky. Brzdná dráha na zasneženom povrchu pri brzdení z rýchlosti 31 km/h do 0 km/h. TÜV SÜD testy uskutočnené v roku 2013 na pneumatikách s rozmerom 205/55 R16, pri teplote v rozmedzí -4 °C až -6 °C.
Celoročné pneumatiky
Celoročné pneumatiky, niekedy nazývané aj univerzálne pneumatiky, sú hybridné pneumatiky fungujúce dobre tak pri -10 °C, ako aj pri 30 °C. V čom spočíva ich tajomstvo? Prepojujú v sebe vlastnosti letných a zimných pneumatík a zaisťujú vám tak bezpečnú jazdu na suchom i mokrom povrchu, v zime i v lete, rovnako ako aj na snehu.
Celoročné pneumatiky Michelin majú certifikáciu 3PMSF, ktorá potvrdzuje ich dobré výkony v zimných podmienkach, predovšetkým na snehu.
To je kľúčová výhoda celoročných pneumatík v porovnaní s letnými pneumatikami. Pretože i keď celoročné pneumatiky nie sú v zime také účinné ako zimné pneumatiky (najefektívnejší zimný variant), zaručujú mobilitu a bezpečnosť vo väčšine snehových podmienok. Táto výhoda má však i tienistú stránku. Keď teploty prekročia 7 °C, i tie najlepšie celoročné pneumatiky majú o niečo dlhšiu brzdnú dráhu než letné pneumatiky, a to tak na mokrom, ako aj na suchom povrchu.

Porovnanie výkonov letných, zimných a celoročných pneumatík MICHELIN
Popis úrovne výkonov porovnávaných pneumatík
Letné pneumatiky
Letné pneumatiky MICHELIN Primacy 4+ a Pilot Sport 5 sa pri teplom počasí najlepšie správajú na suchej a mokrej vozovke. Majú vynikajúcu životnosť, ako sa dá od značky MICHELIN očakávať.
Celoročné pneumatiky
MICHELIN CrossClimate 2 je celoročná pneumatika, ktorá zaisťuje dobré výkony v lete i v zime, dokonca i na snehu. Jej životnosť je porovnateľná s letnými pneumatikami, čo z nej robí lídra v tejto kategórii pneumatík.
Letné pneumatiky vs. celoročné pneumatiky: čo si vybrať?
Hlavným hľadiskom pri nákupe nových pneumatík je typ jazdných podmienok, v ktorých sa budete so svojím vozidlom s najvyššou pravdepodobnosťou pohybovať.
Tu je schéma, ktorá vám môže pomôcť pri výbere:

Pokiaľ žijete v oblasti, kde sú mierne zimy, teploty málokedy klesnú pod 7 °C a nikdy nenarazíte na zasnežené cesty, potom sú pre vás letné pneumatiky nepochybne tou najlepšou voľbou.
Pokiaľ však žijete v oblasti, kde teploty často klesajú výrazne pod 7 °C a kde vás každú zimu čaká opakované cestovanie po zasnežených cestách (lokálne snehové zrážky, výlety do lyžiarskych stredísk, občasné návštevy rodiny alebo priateľov v horských alebo zasnežených oblastiach atď.), v tom prípade pre vás budú ideálne celoročné pneumatiky.
A nakoniec, ak pravidelne jazdíte po zasnežených cestách alebo žijete či cestujete v oblastiach, ktoré sú v zime ťažko prístupné (strmé cesty, neupravené vozovky atď.), potom pre vás bude najlepšie pokračovať v používaní letných pneumatík v lete a zimných pneumatík v zime, čo bude vyžadovať výmenu pneumatík dvakrát ročne.