Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice

LETNÉ PNEUMATIKY VS. CELOROČNÉ PNEUMATIKY: AKO SI VYBRAŤ?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Vybrať si správne pneumatiky bolo dlhý čas jednoduché – letné pneumatiky na leto a zimné na zimu.

Dnes však celoročné pneumatiky ponúkajú úplne nové možnosti a nie je vždy jednoduché zistiť, ktorá voľba je pre vás najlepšia. Preto vám prichádza na pomoc Michelin. Či už uvažujete o použití letných alebo celoročných pneumatík, sme tu, aby sme vám poskytli všetky informácie, ktoré potrebujete pre správne rozhodnutie.

Letné pneumatiky

Letné pneumatiky sú vyvinuté tak, aby zaručovali optimálne výkony pri teplotách vyšších než 7 °C. Fungujú preto najlepšie na suchých a mokrých vozovkách a sú obzvlášť užitočné v miestach, kde teploty príležitostne alebo dlhodobo prekračujú 35 °C.

braking on wet road_ENG

(1) Priemerný rozdiel v brzdnej dráhe zimnej a letnej pneumatiky. Brzdná dráha na mokrom povrchu pri brzdení z rýchlosti 50 km/h do 0 km/h. TÜV SÜD testy uskutočnené v roku 2013 na pneumatikách s rozmerom 205/55 R15, pri teplote v rozmedzí 4 °C až 6 °C.

Problém s týmito pneumatikami spočíva v tom, že ich guma tvrdne, keď teplota začne klesať pod 7 °C. Tak sa znižuje ich výkonnosť v zime, predovšetkým na mokrom povrchu.

Pokiaľ teda jazdíte s letnými pneumatikami v chladných zimných podmienkach, vystavujete sa riziku. Obzvlášť nebezpečná je jazda s letnými pneumatikami na snehu, pretože vaša brzdná dráha je všeobecne dvakrát dlhšia než s certifikovanými zimnými pneumatikami.

braking on snow_ENG

(2) Priemerný rozdiel v brzdnej dráhe zimnej a letnej pneumatiky. Brzdná dráha na zasneženom povrchu pri brzdení z rýchlosti 31 km/h do 0 km/h. TÜV SÜD testy uskutočnené v roku 2013 na pneumatikách s rozmerom 205/55 R16, pri teplote v rozmedzí -4 °C až -6 °C.

Celoročné pneumatiky

Celoročné pneumatiky, niekedy nazývané aj univerzálne pneumatiky, sú hybridné pneumatiky fungujúce dobre tak pri -10 °C, ako aj pri 30 °C. V čom spočíva ich tajomstvo? Prepojujú v sebe vlastnosti letných a zimných pneumatík a zaisťujú vám tak bezpečnú jazdu na suchom i mokrom povrchu, v zime i v lete, rovnako ako aj na snehu.

Celoročné pneumatiky Michelin majú certifikáciu 3PMSF, ktorá potvrdzuje ich dobré výkony v zimných podmienkach, predovšetkým na snehu.

To je kľúčová výhoda celoročných pneumatík v porovnaní s letnými pneumatikami. Pretože i keď celoročné pneumatiky nie sú v zime také účinné ako zimné pneumatiky (najefektívnejší zimný variant), zaručujú mobilitu a bezpečnosť vo väčšine snehových podmienok. Táto výhoda má však i tienistú stránku. Keď teploty prekročia 7 °C, i tie najlepšie celoročné pneumatiky majú o niečo dlhšiu brzdnú dráhu než letné pneumatiky, a to tak na mokrom, ako aj na suchom povrchu.

MICHELIN CrossClimate 2

Porovnanie výkonov letných, zimných a celoročných pneumatík MICHELIN

Relative performance of MICHELIN's summer and all season tyres

Popis úrovne výkonov porovnávaných pneumatík

Letné pneumatiky

Letné pneumatiky MICHELIN Primacy 4+ a Pilot Sport 5 sa pri teplom počasí najlepšie správajú na suchej a mokrej vozovke. Majú vynikajúcu životnosť, ako sa dá od značky MICHELIN očakávať.

Celoročné pneumatiky

MICHELIN CrossClimate 2 je celoročná pneumatika, ktorá zaisťuje dobré výkony v lete i v zime, dokonca i na snehu. Jej životnosť je porovnateľná s letnými pneumatikami, čo z nej robí lídra v tejto kategórii pneumatík.

Letné pneumatiky vs. celoročné pneumatiky: čo si vybrať?

Hlavným hľadiskom pri nákupe nových pneumatík je typ jazdných podmienok, v ktorých sa budete so svojím vozidlom s najvyššou pravdepodobnosťou pohybovať.

Tu je schéma, ktorá vám môže pomôcť pri výbere:

Summer VS all season tyres: a diagram to help you choose

Pokiaľ žijete v oblasti, kde sú mierne zimy, teploty málokedy klesnú pod 7 °C a nikdy nenarazíte na zasnežené cesty, potom sú pre vás letné pneumatiky nepochybne tou najlepšou voľbou.

Pokiaľ však žijete v oblasti, kde teploty často klesajú výrazne pod 7 °C a kde vás každú zimu čaká opakované cestovanie po zasnežených cestách (lokálne snehové zrážky, výlety do lyžiarskych stredísk, občasné návštevy rodiny alebo priateľov v horských alebo zasnežených oblastiach atď.), v tom prípade pre vás budú ideálne celoročné pneumatiky.

A nakoniec, ak pravidelne jazdíte po zasnežených cestách alebo žijete či cestujete v oblastiach, ktoré sú v zime ťažko prístupné (strmé cesty, neupravené vozovky atď.), potom pre vás bude najlepšie pokračovať v používaní letných pneumatík v lete a zimných pneumatík v zime, čo bude vyžadovať výmenu pneumatík dvakrát ročne.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.