220513 header 1920x1080 v5

Inovácie Michelin: prekonávanie výziev elektromobility

Zvažujete, či si zadovážiť elektromobil? Nie ste jediní! V roku 2027 bude takmer 40 % novo registrovaných vozidiel elektrických, čo je trikrát viac než v roku 2022. Automobilový ekosystém – do ktorého patrí aj Michelin – zažíva revolúciu v plnom rozsahu. V spoločnosti Michelin využívame naše odborné znalosti v oblasti pneumatík a inovatívnu silu pre vás – aby sa v mestách, v ktorých žijeme, postupne znižovali emisie uhlíka. Podívajte sa na niektoré z mnohých riešení, ktoré Michelin ponúka.

Michelin vyvíja inovatívne riešenia mobility už viac než 100 rokov. Produkty a služby Michelin prekonávajú očakávania zákazníkov a zároveň obmedzujú vplyv na životné prostredie. Už v roku 1899 vyvíjala spoločnosť Michelin pneumatiky pre elektromobil „Jamais Contente“ – prvý automobil, ktorý prekonal rýchlostný rekord 100 km/hod. Od tej doby, od prvých radiálnych pneumatík až po pneumatiky MICHELIN EnergyTM Saver, Michelin nepretržite inovuje, aby vytvoril pneumatiky, ktoré vypúšťajú menej CO2, spotrebúvajú menej zdrojov, majú dlhšiu životnosť a menšiu uhlíkovú stopu. Dnes je udržateľný rozvoj viac než kedykoľvek predtým hnacou silou poslania spoločnosti Michelin a jej ponuky produktov a služieb.

Michelin – priekopník a technologický líder v oblasti pneumatík pre elektromobily

Elektromobily kladú vysoké požiadavky na pneumatiky. Hmotnosť batérie, vysoký točivý moment, rekuperačné brzdenie, dojazd, nízka hlučnosť – nutnosť zohľadniť všetky tieto špecifické vlastnosti elektromobilov znamená, že spotrebitelia a výrobcovia automobilov čoraz častejšie obracajú svoju pozornosť na pneumatiky. Sú vyžadované čoraz vyššie výkony pneumatík z hľadiska ich životnosti, energetickej účinnosti, nosnosti a komfortu a Michelin sa snaží o dokonalosť vo všetkých týchto aspektoch.

  • Valivý odpor

Pre optimalizáciu dojazdu batérie potrebujú elektromobily pneumatiky s nízkym valivým odporom, čo je oblasť, v ktorej sú inovatívne riešenia a vedúce postavenie spoločnosti Michelin jednoznačne uznávané. Spoločnosti Michelin sa za posledných dvadsať rokov podarilo zvýšiť energetickú účinnosť svojich pneumatík pre osobné automobily o 20 %, a pritom zachovať ich maximálnu bezpečnosť a životnosť (1).  

Electric vehicle
electric mobility
  • Životnosť 

Elektromobily sú synonymom pre vysoký točivý moment, rekuperačné brzdenie a ťažké batérie. Tieto faktory nevyhnutne ovplyvňujú životnosť a výkonnosť pneumatík v priebehu času, čo je ďalšia oblasť, v ktorej bola spoločnosť Michelin vždy priekopníkom. Princíp „dlhotrvajúcich výkonov“ (2) ilustruje záväzok spoločnosti MICHELIN vyrábať pneumatiky, ktoré vydržia a zároveň po celý čas svojej životnosti zaručujú vynikajúce výkony, aby sa predišlo predčasnej výmene pneumatík. 

  • Nosnosť

Elektromobily sú kvôli hmotnosti batérií ťažšie. Michelin dodáva pneumatiky, ktoré majú rovnaký alebo väčší priemer, ale poskytujú vyššiu nosnosť. Michelin uviedol na trh aj pneumatiku Selfseal, ktorá sa v prípade defektu sama opraví, čím sa ušetrí hmotnosť, ktorú by vážila navyše rezervná pneumatika. 

  • Hlučnosť  

Technológia MICHELIN Acoustic prispieva vďaka polyuretánovému penovému prstencu vo vnútri pneumatiky k zníženiu hlučnosti vo vnútri vozidla. To pre elektromobily s tichými motormi predstavuje významnú výhodu.

Michelin – dôveryhodný partner

Okrem toho, že sa Michelin zameriava na maximálne výkony svojich produktov, snaží sa aj obmedzovať ich dopad na životné prostredie po celý čas ich životnosti. Vďaka tomuto udržateľnému prístupu je Skupina Michelin uprednostňovaným partnerom výrobcov automobilov. Michelin sa môže pochváliť takmer 300 homologáciami pre elektromobily a spolupracuje s viacej než 50 značkami po celom svete(3).

Vzhľadom na to, že elektromobily sa vyznačujú veľkým množstvom prepojených riešení, môže si Michelin prisvojiť aj vedúce postavenie v oblasti riešenia prediktívnej údržby s palubnými algoritmami. V skutočnosti bol Michelin v roku 2021 prvým výrobcom, ktorý uviedol na trh prepojenú pneumatiku s integrovaným senzorom.

Pneumatiky, ktoré majú pre elektromobily zásadný význam

Vďaka viacej než dvadsaťročným investíciám sú všetky pneumatiky MICHELIN vhodné na použitie na elektromobiloch. Tu sú dva príklady pneumatík MICHELIN pre váš elektromobil:

MICHELIN e.PRIMACY tyre
MICHELIN e.Primacy

Vodičom elektromobilov ponúka pneumatika MICHELIN e.Primacy o 7 % dlhší dojazd batérie(4)

4w rt tire michelin pilot sport ev en product in context 1 nosignature 16 slash 9
MICHELIN Pilot Sport EV

MICHELIN Pilot Sport EV je ekologická pneumatika pre športové automobily, ktorá ponúka tichú a príjemnú jazdu v kombinácii s dlhou životnosťou. 

Zákonné ustanovenia

(1) - Zdroj: univerzálny registračný dokument Michelin 2022.

(2) - Nasledujúce rady pneumatík sú vyvinuté tak, aby poskytovali dlhú životnosť a dlhotrvajúce výkony: MICHELIN CrossClimate², MICHELIN CrossClimate 2 SUV, MICHELIN Primacy 4+, MICHELIN e.Primacy, MICHELIN Pilot Sport 4S, MICHELIN Pilot Sport 5, MICHELIN Pilot Sport EV, MICHELIN Pilot Sport 4 SUV,  MICHELIN Alpin 6 a MICHELIN Pilot Alpin 5.

(3) - Zdroj: oddelenie originálneho automobilového vybavenia Michelin (2023).

(4) - Keď je pneumatika MICHELIN e·PRIMACY nová, má v priemere o 2 kg/t nižší valivý odpor než konkurenčné pneumatiky, čo zodpovedá zníženiu spotreby paliva až o 0,21 l/100 km pri vozidle VW Golf 7 1,5 TSI alebo predĺženie dojazdu o 7 % pri vozidle VW e.Golf.  

 

Energiou sa rozumie benzín pri vozidlách so spaľovacím motorom a hybridných vozidlách a elektrina pri elektrických vozidlách.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.