Vyhľadávanie pneumatík
Nájdite predajcov

Ako dlho vydržia pneumatiky?

Zaujíma vás, ako dlho by mali pneumatiky vydržať? 

Definovať životnosť pneumatiky je ťažké, pretože to závisí od mnohých kritérií, ale po prečítaní tohto článku budete vedieť, ako si pneumatiky udržať čo najdlhšie, kedy sa odporúča nechať si ich skontrolovať a ktoré pneumatiky zaručujú najlepšie výkony až do posledného kilometra.

Prečo je dôležité postarať sa, aby pneumatiky vydržali?

Sú dva hlavné dôvody, prečo by ste sa mali postarať, aby vaše pneumatiky vydržali dovtedy, kým to ich výkony umožňujú.


1 – Aby ste chránili životné prostredie

Zachovaním dlhej životnosti pneumatík ich vymieňate menej často, čím sa zmenšuje dopad na našu planétu.

2 – Aby ste sa vyhli zbytočným výdavkom

Príliš skorá výmena pneumatík znamená vyššie náklady, než aké by inak boli. Tým, že si ich necháte až do skončenia životnosti, obmedzujete rozpočet vyhradený na vaše vozidlo.

Ako zabrániť predčasnému opotrebovaniu pneumatík?

Pneumatika podlieha neodvratnému opotrebovaniu s postupujúcim časom a najazdenými kilometrami, ale opotrebovanie môže byť zrýchlené, ak neprijmete určité opatrenia.

Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách

Podhustené pneumatiky môžu spôsobovať predčasné opotrebovanie pneumatík. Keďže pneumatika postupom času prirodzene stráca vzduch, v prípade namontovaných pneumatík odporúčame kontrolovať tlak raz mesačne (a raz ročne v prípade rezervných).

Šoférovanie s podhustenými pneumatikami znamená okrem opotrebovania pneumatík zvýšené náklady na palivo, pretože vaše vozidlo spotrebúva viac paliva.

Prehustené pneumatiky sú tiež náchylné na predčasné opotrebúvanie. Preto je dôležité upravovať tlak vzduchu v pneumatikách podľa odporúčaní výrobcu.

Vyhýbajte sa otrasom

Keď prechádzate cez obrubník, výmoľ alebo spomaľovací prah, spôsobí to otras, ktorý môže urýchliť opotrebovanie vašich pneumatík.

Otras jednej či viacerých pneumatík môže v skutočnosti spôsobiť vyosenie geometrie vozidla. Následok? Nerovnomerné opotrebovanie pneumatík, čo môže vyžadovať ich predčasnú výmenu.

Skladujte letné/zimné pneumatiky správne

Ak prezúvate na letné a zimné pneumatiky, je dôležité, aby ste svoje nepoužívané pneumatiky skladovali na čistom a vzdušnom mieste, chránené pred poveternostnými vplyvmi, aby sa nepoškodili.

Na starnutie gumy majú vplyv tiež extrémne teploty. Namiesto ich vystavenia príliš vysokým alebo príliš nízkym teplotám zvoľte vhodné miesto mimo priameho slnečného svetla.

Kedy by ste mali dať skontrolovať svoje pneumatiky?

Keď si všimnete abnormálne opotrebovanie

Všímate si, že pneumatiky vykazujú väčšie opotrebenie na jednej strane behúňa? Len v strede? Alebo iba na ramenách pneumatiky? Vidíte opotrebovanie v plochách? 
Nechajte pneumatiku rýchlo skontrolovať, aby ste problém vyriešili, než dôjde k zhoršeniu.

Od 5 rokov použitia

Za 5 rokov už vaše pneumatiky pravdepodobne okúsili veľa rôznych povrchov a možno boli vystavené otrasom.  Po 5 rokoch použitia ich dajte skontrolovať odborníkovi aspoň raz do roka. Tým sa zabezpečí, aby nedošlo k ich predčasnému poškodeniu a aby neohrozovali vás ani vašich spolucestujúcich.

DOT na pneumatike: ako zistiť vek pneumatiky?

Vaše pneumatiky majú značku « DOT », ktorá podľa kódu označuje dátum ich výroby. Tento kód pozostáva zo 4 číslic, z čoho prvé dve označujú týždeň a ďalšie dve rok výroby. Pomocou tejto informácie môžete zistiť, či vaše pneumatiky prekročili 5-ročnú hranicu alebo nie.

Na konci značky DOT  označuje kód veku pneumatiky, že bola vyrobená v 47. týždni roka 2014.

Limit veku pneumatiky : 10-ročný limit

Ak sa pneumatiky nemenili 10 rokov po dátume ich výroby, Michelin ich odporúča v rámci preventívneho opatrenia vymeniť ich za nové. Toto odporúčanie sa týka aj rezervných pneumatík.

Limit indikátora opotrebovania

Zákony stanovujú, že pneumatiku je nutné vymeniť, keď hĺbka jej vzorky klesne pod 1,6 mm. Tento limit označujú na vašich pneumatikách indikátory opotrebovania, malé vyvýšené oblasti medzi blokmi gumy, ktoré túto výšku merajú presne. 

Označujú, že je potrebné vymeniť pneumatiku, keď výška dezénu klesne na úroveň indikátorov opotrebovania. Na pneumatikách Michelin sú na ramene pneumatiky viditeľné malé výstupky, ktoré vám pomáhajú vyhľadať indikátory opotrebovania na dezéne.

Vyberte si pneumatiky, ktoré dosahujú dobré výkony až do posledného kilometra

Posledný kilometer? To je vtedy, keď dezén pneumatiky práve dosiahol limit indikátora opotrebovania.

Všetky rady Michelin sú navrhnuté tak, aby spájali vynikajúcu životnosť a vynikajúcu úroveň výkonov až do posledného kilometra.
Napríklad naše rady MICHELIN Primacy 4, MICHELIN CrossClimate 2 a MICHELIN Alpin 6 poskytujú vodičom optimálnu bezpečnosť až do úplne posledného kilometra.

Prečo to robíme? Pretože tieto nové generácie pneumatík majú vyvíjajúci sa vzor dezénu, ktorý umožňuje pneumatike udržať si výkony až do konca, aj keď je opotrebovaná. 

Predchádzajú akvaplaningu aj pri vysokom opotrebovaní

Aby sa zabránilo akvaplaningu (strate kontroly pri jazde na mokrej vozovke), v dezéne pneumatiky sa musí voda zadržiavať predtým, než vzadu a po stranách vytečie. 

Ako sa pneumatika opotrebúva, zmenšuje sa hĺbka drážok a je teda menej priestoru na zadržiavanie vody. V tomto prípade sa pneumatika zdvíha s vrstvou vody medzi pneumatikou a vozovkou. To vedie k strate priľnavosti a teda strate stability a kontroly.

Vyvíjajúci sa dezén Michelin zaručuje, že pneumatika naďalej zadržiava a odvádza vodu správne až do skončenia životnosti pneumatiky, čím predchádza vzniku akvaplaningu.