4w 240 tire michelin pilot sport 4 s en us product in context nosignature 16 slash 9

Ako zistiť potrebný tlak hustenia pneumatík pre moje auto?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Dodržiavanie odporúčaného tlaku hustenia pneumatík vášho vozidla nielenže optimalizuje ich výkon, ale zvyšuje tiež bezpečnosť vás i ostatných účastníkov cestnej premávky.

Naopak, nesprávny tlak vzduchu v pneumatikách znižuje ich priľnavosť a predlžuje brzdnú dráhu. Môže tiež dôjsť k poškodeniu pneumatík, skráteniu ich životnosti a zvýšeniu spotreby paliva. Poďme sa pozrieť na to, ako sa vyhnúť týmto rizikám a aký  tlak vzduchu v pneumatikách je potrebný pre vaše auto.

Na aký tlak nahustiť vaše pneumatiky?

Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách je jednoduchá a lacná. Je dôležité používať tlak odporúčaný výrobcom, aby ste sa vyhli prehusteniu, alebo naopak podhusteniu.

 • Prehustenie môže viesť k predčasnému opotrebovaniu pneumatiky v stredovej časti behúňa.
 • Podhustenie môže viesť k predčasnému opotrebovaniu pneumatiky v oblasti ramien. Tým sa zníži jej úroveň priľnavosti.
   

Tlak hustenia pneumatík odporúčaný výrobcom

Výrobca stanovuje optimálny tlak pre danú kombináciu vozidla a pneumatík. Kontroluje všetky aspekty výkonu s jedným jasným cieľom, ktorým je  vaša bezpečnosť. Preto je skutočne nevyhnutné dodržiavať tlak odporúčaný výrobcom vášho vozidla. Zvyčajne je uvedený:

 • na štítku na dverách na strane vodiča,
 • na veku palivovej nádrže,
 • alebo v príručke k vozidlu.

 

Odporúčaný tlak pre predné a zadné pneumatiky nemusí byť rovnaký. Môžete si tiež všimnúť, že uvedené sú dva druhy tlaku hustenia:

 • Normalizovaný tlak:  toto je štandardný tlak
 • Tlak pri zaťažení:  hodnota, na ktorú treba tlak prispôsobiť pri výnimočnom zaťažení vozidla, napríklad pri odjazde na dovolenku

 

Tlak je uvedený v jednotkách tlaku používaných v krajine, kde žijete:  teda v BAR alebo PSI (1 bar = 14,50 psi).

microsoftteams image 3

Riziká nesprávneho tlaku hustenia pneumatík

Odporúčania výrobcu sú nevyhnutné pre vašu bezpečnosť a pri každej kontrole tlaku v pneumatikách by ste sa nimi mali riadiť. V opačnom prípade bude výkonnosť pneumatík znížená, a to najmä v týchto prípadoch:

Odolnosť

Jazda s podhustenými pneumatikami spôsobuje poškodenie celkovej konštrukcie pneumatík, čo môže viesť k separácii časti alebo celej vnútornej butylovej vrstvy či prasknutiu pneumatiky.

Akvaplaning

Jika tekanan ban di bawah rekomendasi produsen kendaraan, ada peningkatan tajam dalam risiko aquaplaning.

Brzdenie

Rozdiel 1 baru, teda 14 psi, v porovnaní s odporúčaným tlakom od výrobcu vozidla, môže predĺžiť brzdnú dráhu na mokrej vozovke o 11 metrov.

Spotreba paliva

Pneumatiky podhustené o 14 psi (1 bar) majú zvýšený valivý odpor, čo zvyšuje spotrebu paliva o 1 plnú nádrž ročne.

Správny tlak hustenia pneumatík:  bezpečný, hospodárny a zodpovedný krok

Pneumatika nahustená na odporúčaný tlak hustenia zvyšuje bezpečnosť jazdy a jej používanie je ekonomickejšie a šetrnejšie pre životné prostredie. 

Keďže pneumatiky strácajú tlak z prirodzených dôvodov (zvyčajne okolo 0,07 baru za mesiac), je nevyhnutné pravidelne ich kontrolovať.

Ak bolo vaše vozidlo vyrobené po roku 2014, malo by byť vybavené systémom TPMS ( systém monitorovania tlaku v pneumatikách ), ktorý vás upozorní na podhustenie pneumatík. Odporúča sa však nečakať na tento signál, než začnete riešiť správny tlak vzduchu vo vašich pneumatikách.

microsoftteams image 5

Vyhľadajte si podľa značky vášho vozidla správny tlak hustenia vašich pneumatík

map search desktop

Nájdite predajňu pneumatík blízko vás do niekoľkých sekúnd

Hľadať podľa
Adresa, mesto alebo PSČ
Car
 • Car
 • Motorbike
Nájdi ma
Vyhľadať
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.