Vyhľadávanie pneumatík
Nájdite predajcov

Ako zistiť potrebný tlak hustenia pneumatík pre moje auto?

Dodržiavanie odporúčaného tlaku hustenia pneumatík vášho vozidla nielenže optimalizuje ich výkon, ale zvyšuje tiež bezpečnosť vás i ostatných účastníkov cestnej premávky.

Naopak, nesprávny tlak vzduchu v pneumatikách znižuje ich priľnavosť a predlžuje brzdnú dráhu. Môže tiež dôjsť k poškodeniu pneumatík, skráteniu ich životnosti a zvýšeniu spotreby paliva. Poďme sa pozrieť na to, ako sa vyhnúť týmto rizikám a aký  tlak vzduchu v pneumatikách je potrebný pre vaše auto.

Na aký tlak nahustiť vaše pneumatiky?

Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách je jednoduchá a lacná. Je dôležité používať tlak odporúčaný výrobcom, aby ste sa vyhli prehusteniu, alebo naopak podhusteniu.

  • Prehustenie môže viesť k predčasnému opotrebovaniu pneumatiky v stredovej časti behúňa.

  • Podhustenie môže viesť k predčasnému opotrebovaniu pneumatiky v oblasti ramien. Tým sa zníži jej úroveň priľnavosti.

Tlak hustenia pneumatík odporúčaný výrobcom

Výrobca stanovuje optimálny tlak pre danú kombináciu vozidla a pneumatík. Kontroluje všetky aspekty výkonu s jedným jasným cieľom, ktorým je  vaša bezpečnosť. Preto je skutočne nevyhnutné dodržiavať tlak odporúčaný výrobcom vášho vozidla. Zvyčajne je uvedený:

  • na štítku na dverách na strane vodiča,

  • na veku palivovej nádrže,

  • alebo v príručke k vozidlu.

Odporúčaný tlak pre predné a zadné pneumatiky nemusí byť rovnaký. Môžete si tiež všimnúť, že uvedené sú dva druhy tlaku hustenia:

  • Normalizovaný tlak:  toto je štandardný tlak

  • Tlak pri zaťažení:  hodnota, na ktorú treba tlak prispôsobiť pri výnimočnom zaťažení vozidla, napríklad pri odjazde na dovolenku

Tlak je uvedený v jednotkách tlaku používaných v krajine, kde žijete:  teda v BAR alebo PSI (1 bar = 14,50 psi).


Riziká nesprávneho tlaku hustenia pneumatík

Odporúčania výrobcu sú nevyhnutné pre vašu bezpečnosť a pri každej kontrole tlaku v pneumatikách by ste sa nimi mali riadiť. V opačnom prípade bude výkonnosť pneumatík znížená, a to najmä v týchto prípadoch:

Odolnosť

Jazda s podhustenými pneumatikami spôsobuje poškodenie celkovej konštrukcie pneumatík, čo môže viesť k separácii časti alebo celej vnútornej butylovej vrstvy či prasknutiu pneumatiky.

Akvaplaning

Jika tekanan ban di bawah rekomendasi produsen kendaraan, ada peningkatan tajam dalam risiko aquaplaning.

Brzdenie

Rozdiel 1 baru, teda 14 psi, v porovnaní s odporúčaným tlakom od výrobcu vozidla, môže predĺžiť brzdnú dráhu na mokrej vozovke o 11 metrov.

Spotreba paliva

Pneumatiky podhustené o 14 psi (1 bar) majú zvýšený valivý odpor, čo zvyšuje spotrebu paliva o 1 plnú nádrž ročne.

Správny tlak hustenia pneumatík:  bezpečný, hospodárny a zodpovedný krok

Pneumatika nahustená na odporúčaný tlak hustenia zvyšuje bezpečnosť jazdy a jej používanie je ekonomickejšie a šetrnejšie pre životné prostredie. 

Keďže pneumatiky strácajú tlak z prirodzených dôvodov (zvyčajne okolo 0,07 baru za mesiac), je nevyhnutné pravidelne ich kontrolovať.

Ak bolo vaše vozidlo vyrobené po roku 2014, malo by byť vybavené systémom TPMS ( systém monitorovania tlaku v pneumatikách ), ktorý vás upozorní na podhustenie pneumatík. Odporúča sa však nečakať na tento signál, než začnete riešiť správny tlak vzduchu vo vašich pneumatikách.

Vyhľadajte si podľa značky vášho vozidla správny tlak hustenia vašich pneumatík