
Ako obuť náhradnú pneumatiku?
Ako obuť náhradnú pneumatiku?
Uviaznutie s defektom pneumatiky predstavuje nepríjemný, ale bežný jav, ktorý v určitom momente zastihne všetkých vodičov. Preto je dôležité presne vedieť, ako obuť náhradnú pneumatiku, keď vás tento problém zastihne, a uistiť sa, že máte všetku potrebnú výbavu na rýchle prezutie prázdnej pneumatiky, aby ste sa mohli čo najskôr vrátiť späť na cesty.
Našťastie, prezutie pneumatiky nie je veľmi náročné, ak viete, čo robiť. Tu vám ukážeme jednoduché kroky, podľa ktorých musíte postupovať pri riešení daného defektu, a takisto zodpovieme niektoré z najčastejších otázok o prezutí prázdnej pneumatiky.
Skôr ako kamkoľvek vyrazíte, mali by ste sa pre istotu vždy uistiť, že máte všetko potrebné na prezutie náhradnej pneumatiky. Väčšina týchto položiek by mala byť vo výbave vášho vozidla, no v prípade ďalších ide o užitočné doplnky navyše, ktoré je dobré mať uložené v odkladacej schránke pre širokú škálu potenciálnych núdzových situácií, napríklad baterku alebo súpravu na opravu defektu pneumatiky.
Hneď ako si uvedomíte, že došlo k defektu pneumatiky, spomaľte a nerobte žiadne prudké pohyby. Vyhľadajte priamy úsek cesty s rovným povrchom, napríklad parkovisko, alebo podľa potreby spevnenú krajnicu s dostatkom priestoru na bezpečné manévrovanie okolo auta.
Nezabúdajte, že na svojom vozidle môžete pracovať iba na nejakom bezpečnom dovolenom mieste a že vozidlo musí byť na stabilnom povrchu. Zapnutím výstražných svetiel sa uistite, že ostatní vodiči sú si vedomí vašej situácie s prezúvaním pneumatiky, a to hlavne v situácii, keď ste vedľa rušnej cesty s veľkou premávkou. Nezabudnite si obliecť výstražnú vestu a ak máte reflexnú výstražnú značku, položte ju niekoľko metrov za svojím vozidlom.
Ak máte kliny pod kolesá, umiestnite ich okolo pneumatík oproti pneumatike s defektom, aby ste vozidlo zastavili pred prípadným posúvaním (napr. ak je prázdna pneumatika vzadu, umiestnite ich vpredu). Kolesá by mali byť zaklinované, parkovacia brzda zatiahnutá a so zaradeným prevodom (alebo pri automatike v polohe Park), aby sa vozidlo nemohlo posúvať.
Vyberte z auta zdvihák a krížový kľúč a pozrite si príručku k vozidlu obsahujúcu všetky základné informácie o vašom modeli auta. Nájdite pneumatiku, ktorá sa väčšinou nachádza v priehradke na podlahe kufra, a skontrolujte, či je plne nahustená. Ak je k dispozícii nejaké bezpečné miesto na odloženie pneumatiky, napr. trávnatá plocha vedľa auta, vyberte ju a starostlivo ju tam umiestnite.
Ak má vaše vozidlo kryt náboja kolesa alebo kryt kolesa, ktorý zakrýva matice kolesa, odstráňte ho plochým koncom kľúča. Odložte ho bokom.
Na povolenie matíc kolesa použite krížový kľúč, ktorý nájdete hneď pod krytom náboja kolesa. Obyčajne sú okrúhle alebo šesťhranné a dajú sa uvoľniť tlakom a tlačením proti smeru hodinových ručičiek. Neodstráňte ich úplne, ale povoľte ich asi o ½ až 1/4 otáčky, aby ste ich odomkli.
Umiestnite zdvihák pod rám vozidla blízko k prasknutej pneumatike – možno uvidíte, že vaše vozidlo má v skutočnosti voľnú plochu odhaleného kovu, ktorá je určená konkrétne na umiestnenie zdviháka. Pozrite si používateľskú príručku obsahujúcu všetky podrobnosti a aby ste sa vyhli poškodeniu.
Keď je zdvihák na mieste, otáčajte rukoväť zdviháka v smere hodinových ručičiek, až kým nie je prasknutá pneumatika niekoľko palcov nad zemou. Umiestnite pod auto rukoväť zdviháka, aby tam držal, a nikdy pod vozidlo nedávajte žiadnu časť svojho tela, kým ho podopiera zdvihák.
Pokračujte v odskrutkovávaní matíc kolesa, až kým sa nedajú úplne odstrániť, a odložte ich bokom na nejaké bezpečné miesto.
Uchopte pneumatiku a jemne ju vytiahnite z náboja, potom ju bezpečne odložte tak, aby sa nemohla odkotúľať.
Vezmite náhradnú pneumatiku a zarovnajte ju s maticami kolesa, potom ju jemne vtláčajte dnu, až kým sa cez ráfik neobjaví koniec skrutiek kolesa. Opäť nasaďte matice kolesa a pred kontrolou, či sú všetky zaistené, ich všetky utiahnite rukou.
Znižujte zdvihák dolu tak, aby sa nová pneumatika dotýkala zeme, ale bez plnej hmotnosti vozidla pôsobiacej na ňu. Kľúčom čo najviac utiahnite matice kolesa.
Znížte auto úplne dolu a odstráňte zdvihák. Potom znovu skontrolujte utiahnutie matíc kolesa.
Ak môžete použiť na náhradnej pneumatike kryt náboja kolesa, teraz ho vráťte na miesto. Inak si ho nechajte a odložte.
Uložte prázdnu pneumatiku na miesto, kde sa uchováva náhradná pneumatika, a pri odpratávaní nezabudnite na žiadnu súčasť výbavy.
Pamätajte, že tlak v náhradnej pneumatike by mal byť dostatočný, aby ste mali istotu, že jazda s ňou bude bezpečná. V prípade akýchkoľvek bezprostredných obáv zavolajte svojmu zástupcovi pre vyzdvihnutie vozidla. Bude môcť za vás vymeniť náhradnú pneumatiku a mal by sa uistiť, že je bezpečné zájsť s vaším vozidlom do najbližšieho servisu na obhliadku.
Závisí to od typu vašej náhradnej pneumatiky, no obvykle nie sú navrhnuté na príliš dlhé používanie alebo pri mimoriadne vysokých rýchlostiach. Niektoré modely áut majú miesto iba na menšie náhradné pneumatiky, s ktorými by sa nemalo jazdiť rýchlosťou viac ako 80 km/h, pretože majú nižšiu trakciu a ich ovládateľnosť na ceste v zlom počasí je horšia. Nezabúdajte, že vaša náhradná pneumatika by mohla byť tiež určená pre iné ročné obdobie než ostatné pneumatiky obuté na aute.
Po obutí náhradnej pneumatiky navštívte čo najskôr špecialistu na pneumatiky, aby ste sa uistili, že koleso je pripevnené, a nechajte skontrolovať poškodenú pneumatiku. Ak je rezervná pneumatika určená na dočasné použitie, na dojazd, alebo je menšia než ostatné kolesá, musíte dodržiavať obmedzenia týkajúce sa použitia, ako sa uvádza v príručke vozidla. Pravidlom však je, že čo najskôr treba zájsť na kompletnú prehliadku do servisu a prázdnu pneumatiku vymeniť za novú.
Výmena pneumatík sa dôrazne odporúča po 10 rokoch. Ak si však všimnete, že vaša pneumatika bola poškodená alebo dosiahla zákonný limit opotrebenia behúňa pred touto lehotou, treba ju vymeniť.
Dôležitým pravidlom je, že pneumatiky by ste mali dať skontrolovať odborníkovi zhruba každých 5 – 6 rokov.
Podľa toho, nakoľko si veríte, zvládnete prezutie na náhradnú pneumatiku aj do 30 minút, dajte si však načas a každý krok robte bezpečne. Tlak v náhradnej pneumatike musí mať tiež správnu úroveň. Je dôležité kontrolovať tlak náhradnej pneumatiky pravidelne na každej bezpečnostnej prehliadke u odborníka. V prípade neistoty môže byť vhodné precvičovať si výmenu pneumatiky na nejakom bezpečnom mieste, napríklad pri zaparkovaní doma.
Skôr ako kamkoľvek vyrazíte, mali by ste sa pre istotu vždy uistiť, že máte všetko potrebné náradie na prezutie náhradnej pneumatiky. Väčšina týchto položiek by mala byť vo výbave vášho vozidla, no v prípade ďalších ide o užitočné doplnky navyše, ktoré je dobré mať uložené v odkladacej schránke pre širokú škálu potenciálnych núdzových situácií, napríklad baterku alebo súpravu na opravu defektu pneumatiky.
5 najväčších miest na Slovensku