Nájdite predajcov

Montáž pneumatík na vaše auto

Či už kupujete nové pneumatiky, alebo došlo k nečakanému defektu (a máte vyfúknutú pneumatiku), môže sa vám stať, že budete musieť navštíviť servis  a nechať si namontovať na kolesá nové pneumatiky.

Síce technicky je možné namontovať pneumatiky aj doma, ľahšie, bezpečnejšie a oveľa rýchlejšie však je, keď túto úlohu zveríte odborníkovi. Na montáž nových pneumatík na kolesá sa odporúča zájsť do servisu, kde sú technici expertmi na montáž pneumatík, a to hlavne z toho dôvodu, že nesprávne osadená pneumatika by mohla potenciálne viesť k poškodeniu a problémom pri jazde.

Tu sa pozrieme na proces montáže pneumatík v servise, aby ste lepšie pochopili hlavné kroky pri výmene pneumatiky.

Ako vymeniť pneumatiku

Krok 1: Demontáž kolies z vozidla

Po príchode do servisu môže začať technik s demontážou kolies. Na začiatku zdvihne auto pomocou hydraulického zdviháka, takže všetky štyri kolesá sú nad zemou.

Krok 2: Demontáž matíc kolies

Teraz je čas odskrutkovať matice kolies. Nájdete ich hneď pod krytom náboja kolesa. Obyčajne sú okrúhle alebo šesťhranné a dajú sa uvoľniť tlakom a otáčaním proti smeru hodinových ručičiek. 

Krok 3: Demontáž pneumatík z ráfika

Starú pneumatiku možno odobrať z ráfika až po vypustení nahusteného vzduchu vyskrutkovaním a vybratím vložky ventilu . Technik na to pravdepodobne použije profesionálny nástroj nazývaný rozťahovač pneumatík, čo mu pomôže zvládnuť to bez toho, aby spôsobil akékoľvek poškodenie kolesa či iných dielov. 

Krok 4: Montáž nových pneumatík

Keď sú staré pneumatiky demontované, bude musieť technik skontrolovať stav ráfika a overiť, či nie je poškodený koróziou a/alebo opotrebovaním. Po vykonaní kontrol sa namontuje nová pneumatika s šírkou zodpovedajúcou veľkosti ráfika kolesa. Na auto je možné namontovať pneumatiky bezdušového alebo dušového typu. Konštrukcia oboch je veľmi podobná, hlavný rozdiel je v tom, že bezdušové pneumatiky nemajú vnútornú dušu na uchovávanie nahusteného vzduchu. Namiesto toho slúži ako zásobník vzduchu priamo zostava ráfika a pneumatiky.

Po rozhodnutí sa medzi pneumatikami bezdušového a dušového typu (bezdušové pneumatiky sú najbežnejšie) skontroluje odborník pred montážou nového kolesa, či sú vzory dezénu nasmerované správnym smerom, a až potom ich pomocou rozťahovača pneumatík namontuje na kolesá. Pomocou hustiaceho stroja s dostatočne dlhou hadicou sa následne pneumatika či pneumatiky nahustia na správny tlak hustenia.

Krok 5: Posledné kontroly

Technik skontroluje staré pneumatiky, či nevykazujú nejaké známky nerovnomerného opotrebovania dezénu, pretože zlé nastavenie geometrie kolies alebo zle vyvážené kolesá môžu byť príčinou predčasného opotrebovania dezénu. V takom prípade môže technik upraviť geometriu náprav auta tak, aby bola nastavená správne, alebo opraviť vyváženie kolies na zaistenie rovnomerného rozloženia hmotnosti.

Krok 6: Spustenie dolu

Pred namontovaním nových pneumatík a ráfikov kolies na auto sa mechanik uistí, že sú nové pneumatiky namontované správne na ráfiku. Ak máte smerové pneumatiky, budú musieť byť umiestnené v správnom smere, aby sa zaistilo, že poskytujú plný výkon. Pri správnej montáži by mala byť šípka označená na bočnici pneumatiky umiestnená v smere otáčania.

Po namontovaní pneumatiky na auto sa matice kolies utiahnu čo najviac rukou, následne sa auto spustí dolu na zem a matice sa úplne dotiahnu pomocou profesionálneho nástroja nazývaného momentový kľúč. Potom už môžete len vyraziť a vrátiť sa na cesty! 

Často kladené otázky:

Koľko stojí montáž pneumatík?

Cena za montáž nových pneumatík sa bude líšiť podľa vašej lokality, rozmeru pneumatík a požiadaviek, napríklad či nechávate osadiť viaceré pneumatiky alebo iba jednu po defekte pneumatiky. Môže sa to líšiť aj podľa toho, či ste si kúpili pneumatiky v tom istom pneuservise, v ktorom si ich nechávate namontovať, alebo inde. 

Ako dlho trvá svojpomocná výmena pneumatiky?

Od hrboľatých výmoľov po prejdenie cez klinec – uviaznutie s defektom pneumatiky predstavuje nepríjemný bežný jav, ktorý občas postihne všetkých vodičov. Výmenu pneumatík je síce najlepšie zveriť odborníkovi, ale ak ste uviazli, nazutie rezervnej pneumatiky zvládnete aj sami, alebo môžete použiť sprej na utesnenie pneumatiky auta pred jazdou do servisu, kde vám pneumatiku skontrolujú alebo vymenia.

Podľa toho, ako si veríte, je možné prasknutú pneumatiku vymeniť za rezervnú pneumatiku do 30 minút, ale dajte si záležať a jednotlivé kroky vykonávajte bezpečne. Nezabúdajte, že na svojom vozidle môžete pracovať iba na nejakom bezpečnom mieste, kde je to dovolené. Vozidlo a zdvihák tiež musia byť na stabilnom podklade, so zaklinovanými kolesami, zatiahnutou ručnou brzdou a so zaradeným prevodom (alebo pri automatike v polohe Park – parkovanie), aby sa nemohlo posunúť. Rezervné koleso musí mať tiež správny tlak. Je dôležité kontrolovať tlak rezervného kolesa pravidelne pri každej bezpečnostnej prehliadke u odborníka. Výmenu pneumatiky je najlepšie robiť na bezpečnom mieste, napríklad keď parkujete pred svojím domom.

Skôr než kamkoľvek vyrazíte, mali by ste sa pre istotu vždy uistiť, že máte všetko potrebné na prezutie rezervného kolesa. Väčšina týchto položiek by mala byť vo výbave vášho vozidla, no v prípade ďalších ide o užitočné doplnky navyše, ktoré je dobré mať uložené v kufri auta pre širokú škálu potenciálnych núdzových situácií, napríklad baterku alebo súpravu na opravu defektu na aute

Ako ďaleko sa dostanete s rezervnou pneumatikou?


Závisí to od typu vašej rezervnej pneumatiky, no obvykle nie sú navrhnuté na príliš dlhé používanie alebo pri mimoriadne vysokých rýchlostiach. Niektoré modely áut majú miesto iba na menšie rezervné pneumatiky, s ktorými by sa nemalo jazdiť rýchlosťou viac ako 80 km/h, pretože majú menšiu trakciu a ich ovládateľnosť na ceste v zlom počasí je horšia. Nezabúdajte, že vaša rezervná pneumatika by tiež mohla byť určená na iné ročné obdobie než pneumatiky namontované na aute.

Po namontovaní rezervnej pneumatiky navštívte čo najskôr špecialistu na pneumatiky, aby ste sa uistili, že koleso je pripevnené, a nechajte skontrolovať poškodenú pneumatiku. Ak je rezervná pneumatika určená na dočasné použitie, na dojazd, alebo je menšia než ostatné kolesá , musíte dodržiavať obmedzenia týkajúce sa použitia, ako sa uvádza v príručke vozidla. Pravidlom však je, že čo najskôr treba zájsť na odbornú prehliadku do servisu a prázdnu pneumatiku vymeniť za novú.

Kedy sa majú meniť pneumatiky auta?

Výmena pneumatík sa dôrazne odporúča po 10 rokoch. Ak si však všimnete, že vaša pneumatika bola poškodená alebo dosiahla zákonný limit opotrebovania dezénu pred touto lehotou, treba ju vymeniť. 
Všeobecným základným pravidlom je, že pneumatiky by ste mali dať skontrolovať odborníkovi zhruba každých 5 – 6 rokov.


Ďalšie súvisiace články