Vyhľadávanie pneumatík
Nájdite predajcov

Hlučnosť auta: sú elektrické autá tichšie než benzínové?

Hlučnosť premávky je tvorená hlukom motora, hlukom od kolies, hlučnosťou cesty a hvízdavým zvukom. Sú vlastne elektromobily menej hlučné než autá s benzínovým motorom? Odpoveď nájdete v tomto článku.

Hlučnosť auta s benzínovým motorom:  aký hluk vydáva auto poháňané spaľovacím motorom?

Vo vozidle so spaľovacím motorom pochádza väčšina hluku vozidla, ktorý vodič počuje, z motora. Výnimkou sú prípady, keď dôjde k nejakému problému s autom. Táto hlučnosť auta je dôsledkom termodynamiky:  pri premene tepelnej energie na mechanickú, ktorá slúži na poháňanie vozidla, produkujú valce motora pulzácie (zvuky), ktoré sa uvoľňujú cez výfuk. 

Hlučnosť elektrického auta:  čo očakávať?

Sú elektromobily menej hlučné než benzínové autá? Hlavným poznávacím znakom elektromobilu je, že nemá motor. Namiesto toho má motorový systém poháňaný batériou. Na rozdiel od termodynamiky pri elektromagnetickej energii nedochádza k emisii hluku. V dôsledku toho je elektrické auto takmer úplne tiché.

Možno až príliš nehlučné! Elektromobily sú oveľa menej hlučné než autá s benzínovým motorom. Pri nízkej rýchlosti (menej ako 30 km/h) sú také tiché, že s cieľom zníženia rizika nehôd pre chodcov prijala EÚ nariadenie pre elektrické autá, v dôsledku ktorého musia pri nízkej rýchlosti dosahovať hlučnosť najmenej 56 decibelov.

Rovnakú hlučnosť má napríklad umývačka riadu, stolový počítač alebo tichý ruch v takmer prázdnej reštaurácii. Autá so spaľovacím motorom dosahujú priemerne asi 65 decibelov, čo zodpovedá hluku v rušnej školskej triede. 

Hlučnosť pneumatík pri jazde s elektrickým autom

Hluk elektrického auta, ktorý počuť, je vlastne spôsobený hlukom od kolies:  ide o zvuk pneumatík valiacich sa po povrchu cesty (v aute nám tento zvuk často pripomína tlmené dunenie a vnímame ho ako zvuk v pozadí).

Sú pneumatiky pre elektrické vozidlá viac hlučné než pre autá so spaľovacím motorom? Nie.
Ak viac vnímate hluk valenia pneumatík po povrchu cesty, je to preto, že elektrický motor nevydáva takmer žiadny zvuk. Preto je váš sluch citlivejší na všetky ostatné zvuky.

Tento hluk valenia pneumatík závisí od stavu cesty, v dôsledku ktorého dochádza k vibráciám v kabíne. Dokonca ani na diaľnici nie je povrch cesty všade rovnaký. To predstavuje veľkú výzvu pre výrobcov pneumatík i samotných vozidiel. 

Hvízdavý zvuk auta

Hlučnosť pneumatík tiež závisí od rýchlosti jazdy. Čím rýchlejšie idete, tým viac počujete piskľavý zvuk auta.

Spoločnosť MICHELIN sa tejto problematike veľmi intenzívne venuje, aby si vodiči mohli naplno vychutnávať tichú jazdu elektromobilom.

Spoločnosť Michelin používa ako riešenie na minimalizáciu tohto hluku pneumatík kombináciu dezénu a vlastnú technológiu Acoustic®, ktorá znižuje hlučnosť v interiéri až o 20 %. (1)

Nájdite si ideálnu pneumatiku
Vyhľadávanie pneumatík
Vyhľadávanie pneumatík