Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice

Sady zimných kolies

Vybavte svoje auto na zimu sadou zimných kolies, ktorá obsahuje disky s pneumatikami.

Keď teplota klesne pod 7 stupňov, odporúčame vám vymeniť letné pneumatiky za zimné pneumatiky aj s diskami.

Zimná sada kolies alebo sada „zimných kolies“ je balík obsahujúci disky aj zimné pneumatiky - investícia, ktorá sa zaručene oplatí.

Viac o tom, prečo vám odporúčame zvoliť si kompletnú zimnú sadu.

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky
Auto Edito pack pneu jantes winter Tipy a rady

Ďalšou možnosťou je použiť zimné pneumatiky s rýchlostným indexom nižším, ako mali pôvodné pneumatiky.
Napríklad letné pneumatiky s veľkosťou 205/55 R16 91V (maximálna rýchlosť: 240 km/h) môžu byť prezuté do zimných pneumatík s veľkosťou 205/55 R16 91H (maximálna rýchlosť: 210 km/h) alebo s veľkosťou 205/55 R16 91T (maximálna rýchlosť: 190 km/h).

Zníženie rýchlostného indexu pneumatík vo všeobecnosti prináša určité úspory. Ak si vyberiete túto možnosť, je potrebné si na palubnú dosku prilepiť upozornenie na zníženú maximálnu rýchlosť.

Čo presne je sada: disky + zimné pneumatiky?

Zimná sada kolies sa skladá zo sady pneumatík s diskami (oceľovými alebo z ľahkých zliatin podľa osobných preferencií). Umožní vám to vybrať si sadu kompletných zimných kolies, ktoré ľahko každoročne nasadíte na svoje auto náhradou za letnú sadu kolies (disky + letné pneumatiky). Táto voľba vám ušetrí čas a predstavuje bezpečnejšiu alternatívu pri jazde v náročných zimných podmienkach. 

Jedným zo spôsobov, ako znížiť náklady na túto sadu, je zvoliť si pneumatiku s priemerom ráfika, ktorý je schválený pre vaše vozidlo, avšak menší ako ten, ktorý používate v lete. Zimné pneumatiky sú vo všeobecnosti drahšie ako letné pneumatiky, ale výber menších pneumatík môže pomôcť znížiť cenu.

Napríklad pri prezúvaní pneumatík na Golf 7 sa dá použiť až šesť veľkostí:

195/65 R15 91T - 205/55 R16 91H - 205/50 R17 93V - 225/45 R17 91V - 225/40 R18 92Y - 225/35 R19 88Y

Bez ohľadu na bežnú veľkosť pneumatiky, ktorú používate, si pre svoju zimnú sadu pneumatík môžete vybrať niektorú z týchto šiestich veľkostí.

Prečo by ste si mali zvoliť kompletnú sadu zimných pneumatík?

Aby ste si mohli namontovať disky s pneumatikami, nie je potrebné cestovať do pneuservisu - zimné pneumatiky sa dodávajú už vyvážené a namontované na disky. Nákup sady zimných kolies znamená, že musíte namontovať iba koleso na vaše vozidlo.

Ak viete, ako vymeniť pneumatiku v prípade defektu, zvládnete si sami namontovať všetky štyri zimné kolesá!

Takto eliminujete potrebu návštevy autoservisu v mesiacoch, kedy sa všetci snažia nájsť voľný termín na prezutie svojich pneumatík- investícia, ktorá vám v dlhodobom horizonte ušetrí veľa času aj peňazí.

Auto Edito shutterstock 460717630 Tipy a rady
4w 323 tire michelin pilot alpin five en us features and benefits 2 signature 16 slash 9 1

Tipy, ako si udržať chladnú hlavu počas jazdy v zime

Keď sa rozhodnete pre sadu diskov so zimnými pneumatikami, ušetríte si nielen peniaze, ale aj čas a vyhnete sa stresu vďaka ich ľahkej montáži. A čo je čerešničkou na torte? Máte možnosť si svoje nové kolesá sami vytvoriť a prispôsobiť!

Bibendum - Reflexion

Kde si môžem kúpiť sadu zimných kolies?

Väčšina online predajcov pneumatík ponúka sady, ktoré obsahujú disky + zimné pneumatiky. Ak chcete nájsť najlepšie ponuky pre kúpu sady zimných kolies, môžete navštíviť webovú stránku [...] alebo iné stránky. Títo predajcovia ponúkajú možnosť doručenia až k vám domov alebo do autorizovaného partnerského servisu, vďaka čomu si môžete vybrať medzi vlastnou montážou zimných pneumatík alebo návštevou obchodu s pneumatikami, kde vám ich radi namontujú. Aj známe značky ako Euromaster ponúkajú sady zimných kolies. Pôsobia v takmer celej Európe a majú na skladoch tie najlepšie z pneumatík značky MICHELIN. Ich predajný tím vám môže poskytnúť radu a pomôcť vybrať najvhodnejšiu sadu kolies pre vaše vozidlo. Kolesá budú vyvážené a nasadené profesionálom - je to rýchly a efektívny spôsob, ako pripraviť vozidlo na zimnú sezónu. (Pozn. sieť Euromaster zatiaľ na Slovensku nemá zastúpenie.)

       Koľko stojí sada zimných kolies?

Aj keď si to vyžaduje počiatočnú investíciu, vybavenie vozidla kompletnou sadou zimných pneumatík s diskami vám v dlhodobom horizonte ušetrí čas aj peniaze. Na konečnú cenu budú mať vplyv viaceré faktory, napríklad veľkosť a model disku. Ich životnosť by, za normálnych okolností, nemala byť kratšia ako životnosť vášho vozidla, a ak by ste sa rozhodli auto predať, zvýši sa vďaka nim celková hodnota vášho vozidla. . Rovnako ako pri diskoch, cena sa zvyšuje úmerne k veľkosti vašich pneumatík. Cenovú ponuku získate tak, že model vášho vozidla vložíte do online cenového simulátora alebo požiadate o radu v špecializovanom obchode s pneumatikami.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.