VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Ako rozpoznať dobrú zimnú pneumatiku

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Rôzne označenia na zimných pneumatikách

Na pneumatikách existujú špecifické symboly, ktoré označujú, či ide o zimné alebo celoročné pneumatiky.

Tieto symboly sa nachádzajú na bočnici a dajú sa ľahko rozpoznať.

Auto Edito guide snowy night road Tipy a rady

Zimné pneumatiky z označením 3PMSF

Symbol 3PMSF označuje, že pneumatiky fungujú spoľahlivo a bezpečne na snehu.

Značenie 3PMSF udeľuje certifikované laboratórium.

Symbol 3PMSF znamená, že pneumatika dosiahla minimálnu požadovanú účinnosť na snehu, ako stanovuje nariadenie EÚ č. 661/2009 o bezpečnosti motorových vozidiel.

Tento symbol sa stal normou, vďaka ktorej rozpoznáme dobrú zimnú pneumatiku.

Piktogram 3PMSF (symbol snehovej vločky na pozadí s troma horskými vrchmi) je ľahko rozpoznateľný. Podľa platných nariadení sú tieto pneumatiky vždy označené aj symbolom M+S.

Auto Edito 3pmsf certif Tipy a rady

Pneumatiky s označením M+S

Symbol M+S: blato a sneh (Mud and Snow)

Toto označenie znamená, že pneumatika je vhodná aj na zasnežené cesty alebo do blata, čo neplatí pre štandardné letné modely pneumatík.

Radi by sme pripomenuli, že toto označenie si nevyžaduje absolvovanie certifikovanej skúšky, ide o vlastné označenie výrobcu.

V minulosti bolo toto označenie spoľahlivým indikátorom zimnej pneumatiky. V niektorých európskych krajinách to tak stále je, ale vo viacerých krajinách sa nariadenia menia a v dnešnej dobe sa v Európe stáva štandardom pre označenie zimných pneumatík symbol 3PMSF.

Auto Edito marquages m s et 3pmsf fiche 06 Tipy a rady
Auto Edito guide drive in snow 2 Tipy a rady
Auto Edito Bibendum Hiver Tipy a rady

autor fotografie: Stéphane DUCLET

 

Spoločnosť MICHELIN odporúča používať v zimnom období zimné pneumatiky s označením 3PMSF namiesto pneumatík, ktoré sú označené len symbolom M+S.

Môžete šoférovať bezpečne a pokojne, keď viete, že všetky zimné a celoročné pneumatiky MICHELIN sú pneumatiky certifikované na zimné podmienky s označením 3PMSF.

A čo označenia pre pneumatiky určené na ľad a s hrotmi?
 

Pneumatiky „Nordic“ alebo „ICE“ sú určené pre jazdu aj v tých najnáročnejších poveternostných podmienkach. Sú špeciálne navrhnuté pre jazdu na zľadovatených cestách, na tvrdom snehu a vo veľmi nízkych teplotách (až do -40 °C). Pre tieto pneumatiky neexistujú žiadne osobitné symboly okrem štandardných označení M+S a 3PMSF.

Pneumatiky s hrotmi sa používajú len na zľadovatených cestách. Tieto pneumatiky nemajú žiadne špeciálne označenie. Pre jednotlivé krajiny existujú presné zákony o tom, či a kedy sa dajú použiť. Na Slovensku sú pneumatiky s hrotmi zakázané. 

Auto Edito x ice Tipy a rady
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.