Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice

Letné alebo celoročné pneumatiky: Ktoré z nich by ste mali používať v lete?

Výber pneumatík bol vždy jednoduchý proces -  sada letných pneumatík pre letné obdobie a sada zimných pneumatík pre zimné obdobie.

Avšak v súčasnosti máme k dispozícii celú škálu celoročných pneumatík, ktoré nám ponúkajú nové možnosti a nie vždy je jednoduché správne sa rozhodnúť. Spoločnosť Michelin vám rada poradí. Či už rozmýšľate nad letnými alebo celoročnými pneumatikami, radi vám poskytneme potrebné informácie, aby sme vám pomohli správne sa rozhodnúť.

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky
Auto Picto braking on snow max Tipy a rady

Letné pneumatiky

Na Slovensku sú bezpochyby letné pneumatiky veľmi dobre známe. Navrhnuté sú tak, aby zabezpečili optimálne jazdné vlastnosti pri teplotách nad 7 °C. Veľmi dobre fungujú na suchých aj mokrých cestách a sú obzvlášť užitočné v oblastiach, kde teploty sporadicky alebo dlhodobo dosahujú v lete 40 °C.

Problém týchto pneumatík však spočíva v tom, že keď teploty klesnú pod 7 °C, ich guma začne tvrdnúť, čím potom v zime strácajú svoju účinnosť, najmä na mokrom povrchu.

To znamená, že pokiaľ v zimnom období jazdíte s letnými pneumatikami, vystavujete sa možnému nebezpečenstvu. Je to obzvlášť nebezpečné, pokiaľ jazdíte s letnými pneumatikami na snehu, keďže vaša brzdná dráha je obvykle dvakrát dlhšia, ako keď používate klasické zimné pneumatiky. 

Auto Picto braking on wet road 864 432 4939 2834 max Tipy a rady

Celoročné pneumatiky

 

Celoročné pneumatiky sú hybridné pneumatiky, ktoré sa dajú využiť rovnako dobre pri -10 °C ako pri +30 °C.

Čo je tajomstvom ich úspechu? Kombinujú vlastnosti letných a zimných pneumatík, čo umožňuje bezpečnú jazdu na suchých a mokrých povrchoch, v zime a v lete, a tiež aj na snehu.

To je kľúčová výhoda celoročných pneumatík v porovnaní s letnými pneumatikami, pretože hoci nie sú také účinné ako zimné pneumatiky (ktoré zostávajú aj naďalej odporúčané pre jazdu na snehu), celoročné pneumatiky vám zabezpečia mobilitu a bezpečnosť vo väčšine snehových podmienok na cestách.

Táto výhoda má však aj svoje nevýhody. Keď teplota prekročí 7 °C, aj tie najlepšie celoročné pneumatiky majú na mokrom aj na suchom povrchu o niečo dlhšiu brzdnú dráhu ako letné pneumatiky.  

Auto Edito voiture hiver michelin crossclimate Tipy a rady
Auto Picto plages util opt Tipy a rady

Porovnanie výkonov letných, zimných a celoročných pneumatík značky MICHELIN

Auto Picto comparaison perf pneus max max Tipy a rady

Poznámka: Počet hviezd indikuje výkon 3 porovnávaných typov pneumatík

Letné pneumatiky MICHELIN Primacy 4 a Pilot Sport 4 fungujú najlepšie na suchých a mokrých cestách v horúcom počasí. Majú vynikajúcu životnosť, ktorú môžete očakávať od značky MICHELIN.
Pneumatiky MICHELIN CrossClimate+ sú celoročné a fungujú rovnako dobre v lete aj v zime a dokonca aj na snehu. Ich životnosť je porovnateľná s letnými pneumatikami, vďaka čomu sú číslom jedna vo svojej kategórii.
Zimné pneumatiky MICHELIN Alpin 6 a MICHELIN Pilot Alpin 5 zabezpečia najlepší výkon v nepriaznivých zimných podmienkach, vrátane snehu a ľadu.

Aké sú rozdiely medzi letnými a zimnými pneumatikami?

 

Letné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby zabezpečili optimálne jazdné vlastnosti pri teplotách nad 7 °C. Ich guma a drážky zabezpečia vynikajúcu priľnavosť na suchých aj vlhkých cestách. Taktiež sú zárukou veľmi dobrých výsledkov z hľadiska komfortu, životnosti a spotreby paliva.

Na rozdiel od letných pneumatík, zimné pneumatiky najlepšie fungujú pri teplotách nižších ako 7 °C. Ich guma zostáva rovnaká aj pri nízkych teplotách a vďaka svojmu dezénu sú tieto pneumatiky vynikajúcou voľbou pre jazdu na suchom, mokrom, zasneženom alebo zľadovatenom povrchu. Zimné pneumatiky sú rozpoznateľné podľa symbolov 3PMSF a M+S na bočnici pneumatiky. 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake) je symbol snehovej vločky na pozadí troch horských štítov. Označenie M+S znamená blato a sneh (mud and snow).

 

        Koľko ma bude stáť kúpa a prezutie letných pneumatík?  
 

Či už pneumatiky potrebujete pre kombi, rodinné vozidlo, elektrické auto, športové vozidlo, 4x4 alebo SUV, je nevyhnutné vybrať správne pneumatiky pre letné obdobie. Cena závisí od veľkosti vášho vozidla a typu letných pneumatík, ktoré hľadáte. Táto letná pneumatika je vybavená technológiou Evergrip, čím zabezpečí vynikajúce brzdné vlastnosti na vlhkom povrchu, a to aj po jej dlhšom používaní a bez toho, aby vykazovala známky opotrebovanosti.

Na rozdiel od letných pneumatík, môžu byť celoročné pneumatiky bezpečne používané aj v zime, čomu zodpovedá aj ich vyššia cena. Avšak vybaviť svoje vozidlo celoročnými pneumatikami vás vyjde stále lacnejšie ako kupovať sadu letných a sadu zimných pneumatík. Sú číslo jedna z hľadiska kilometrovej životnosti. Tieto univerzálne pneumatiky v sebe kombinujú technológiu letných a zimných pneumatík, čím zabezpečia vysokú úroveň jazdných vlastností a bezpečnosti za každých poveternostných podmienok. Vďaka svojmu hybridnému charakteru sú z dlhodobého hľadiska ekonomické.

Bibendum - Reflexion

 Letné alebo celoročné pneumatiky: Čo treba vziať do úvahy v prvom rade

Hlavným faktorom, ktorý treba pri nákupe nových pneumatík zohľadniť, je typ jazdných podmienok, s ktorými sa pravdepodobne stretnete pri šoférovaní.

Ak žijete v oblasti, kde sú zimy mierne, teploty zriedka klesnú pod 7 °C a nikdy neprechádzate po zasnežených cestách, potom sú pre vás letné pneumatiky bezpochyby tou najlepšou voľbou.

Ak však žijete v oblasti, kde teploty často výrazne klesajú pod 7 °C a kde ste každú zimu vystavení zasneženým cestám (miestne sneženie, výlety do lyžiarskych stredísk, príležitostné návštevy rodiny alebo priateľov v horských alebo zasnežených oblastiach atď.), vtedy budú pre vás celoročné pneumatiky tou lepšou voľbou.
Ak však pravidelne prechádzate po zasnežených cestách alebo žijete či cestujete do oblastí, ktoré sú v zime ťažko dostupné (strmé cesty a cesty neudržiavané v zime atď.), potom pre vás bude najlepšou voľbou aj naďalej používať letné pneumatiky v letnom období a zimné pneumatiky v zimnom období, čo znamená, že svoje pneumatiky budete prezúvať dvakrát do roka.

Naše zimné pneumatiky

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.