VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Môžem svoje zimné pneumatiky používať aj v lete?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Možno vás láka jazdiť na zimných pneumatikách po celý rok, ale je to naozaj dobrý nápad? V tomto článku nájdete ďalšie informácie o pravidlách a zákonoch týkajúcich sa zimných pneumatík, komforte, ktorý vám prinášajú na cestách, o ich bezpečnostných vlastnostiach a o tom, ako vám môžu ušetriť peniaze. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o jazde so zimnými pneumatikami v lete a počas celého roka.

Prečo používať zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky alebo snehové pneumatiky, ako sa niekedy nazývajú, sú navrhnuté pre zimnú sezónu vďaka širokým a hlbokým drážkam. Tento jedinečný dezén a guma sa prispôsobia nízkym teplotám a zabezpečia vynikajúce držanie stopy v chladnom počasí, čo vám umožní jazdiť s istotou bez ohľadu na počasie.

Dovoľuje zákon jazdiť v lete so zimnými pneumatikami?

Na Slovensku neexistuje zákon, ktorý by počas letných mesiacov zakazoval jazdiť so zimnými pneumatikami. Avšak existuje zákon o zimných pneumatikách, ktorý ich používanie nariaďuje v zimnom období. S výnimkou poveternostných podmienok v zimnom období uvedených v § 38 zákona č. 8/2009 Z. z. je teda na zvážení vodiča, aký druh pneumatík použije pre dané ročné obdobie na slovenských cestách.

4w 323 tire michelin pilot alpin five en us features and benefits 2 signature 16 slash 9 1

Kedy môžem používať zimné pneumatiky?

Ak teploty klesnú pod 7 °C, odporúčame vám používať zimné pneumatiky (známe tiež ako pneumatiky pre jazdu na snehu).

Prečo?

Pri jazde v zimnom období pri teplote pod 7 °C je brzdná dráha zimnej pneumatiky kratšia ako v prípade letnej pneumatiky na akomkoľvek povrchu (suchý, mokrý, sneh, čierny ľad). Zimná pneumatika ponúka taktiež lepšiu priľnavosť.

Prečo je potrebné v lete vymeniť zimné pneumatiky za letné?

Pre vašu bezpečnosť. Prezutie do letných pneumatík vám v lete zabezpečí kratšiu brzdnú dráhu.

Letné pneumatiky vám zaručujú maximálnu bezpečnosť na suchých i mokrých cestách, keď sú teploty vyššie ako 7 °C.

 

Avšak pri teplotách pod 7 °C majú pneumatiky certifikované na použitie v zimnom období (s označením M+S a/alebo 3PMSF*) lepšie jazdné vlastnosti ako letné pneumatiky.
Testy uskutočnené spoločnosťou TÜV SÜD v roku 2013 na pneumatikách 205/55 16 H.

 

* Certifikácia 3PMSF: Symbol snehovej vločky na pozadí s troma horskými vrchmi

Auto Picto braking on snow max Tipy a rady

(2) Priemerná brzdná dráha pneumatiky certifikovanej na použitie v zimnom období v porovnaní s letnou pneumatikou. Brzdenie sa testuje na zasneženom povrchu z rýchlosti 50 km/h do 0 km/h. Testy uskutočnené spoločnosťou TÜV SÜD v roku 2013 s pneumatikami 205/55 R16 H, pri teplotách od -4°C do -6°C.

Aby ste ušetrili viac paliva

Valivý odpor zimnej pneumatiky je väčší ako valivý odpor letnej pneumatiky rovnakej veľkosti. Jazdou so zimnými pneumatikami v lete preto spotrebujete viac paliva a zanecháte väčšie množstvo emisií CO2.

Pre väčšie pohodlie

Výmena zimných pneumatík za letné, vhodné pre vyššie teploty, je správnou voľbou aj z hľadiska pohodlia vodiča. Letné pneumatiky zaručujú lepšie držanie stopy pri teplotách nad 30 °C, čo vám umožňuje pohodlnú a bezpečnú jazdu.

Legislatíva

Hoci to nie je odporúčané z hľadiska bezpečnosti a spotreby paliva, na Slovensku nie je v súčasnosti zakázané jazdiť so zimnými pneumatikami po celý rok. V zimnom období ste však podľa § 38 zákona č. 8/2009 Z. z. povinní vybaviť vozidlo zimnými pneumatikami. Použitie pneumatík s hrotmi je na Slovensku zakázané.

Bezpečnosť

Jazda so zimnými pneumatikami v lete predstavuje skutočné nebezpečenstvo, najmä keď teploty začnú stúpať. Pri teplote nad 30 °C má guma zimných pneumatík tendenciu zmäknúť, čo znižuje priľnavosť pneumatík na ceste. To zase znižuje účinnosť pneumatiky bez ohľadu na prekonanú vzdialenosť.

A čo celoročné pneumatiky?

MICHELIN CrossClimate je celoročná pneumatika certifikovaná na použitie v zimnom období (s označením 3PMSF), ktorá predstavuje inovatívne riešenie pre letné a zimné obdobie.

S radom MICHELIN CrossClimate môžete bezpečne jazdiť v lete aj v zime, bez toho, aby ste museli myslieť na výmenu pneumatík pri zmene sezóny. Tieto pneumatiky sú preto najlepšou voľbou pre vodičov, ktorí žijú v oblastiach s miernou klímou, kde nenastávajú príliš veľké teplotné výkyvy počas roka a príležitostne sa tam na krátke obdobie vyskytne chladné počasie.

Auto Picto braking on wet road 864 432 4939 2834 max Tipy a rady

(1) Priemerná brzdná dráha pneumatiky certifikovanej na použitie v zimnom období v porovnaní s letnou pneumatikou. Brzdenie sa testuje na mokrom povrchu z rýchlosti 80 km/h do 0 km/h. Testy uskutočnené spoločnosťou TÜV SÜD v roku 2013 s pneumatikami 205/55 R16 H, pri teplotách od 4 °C do 6 °C.

Auto Edito voiture hiver michelin crossclimate Tipy a rady
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.