VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Môžem svoje zimné pneumatiky používať aj v lete?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Možno vás láka jazdiť na zimných pneumatikách po celý rok, ale je to naozaj dobrý nápad? V tomto článku nájdete ďalšie informácie o pravidlách a zákonoch týkajúcich sa zimných pneumatík, komforte, ktorý vám prinášajú na cestách, o ich bezpečnostných vlastnostiach a o tom, ako vám môžu ušetriť peniaze. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o jazde so zimnými pneumatikami v lete a počas celého roka.

Prečo používať zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky alebo snehové pneumatiky, ako sa niekedy nazývajú, sú navrhnuté pre zimnú sezónu vďaka širokým a hlbokým drážkam. Tento jedinečný dezén a guma sa prispôsobia nízkym teplotám a zabezpečia vynikajúce držanie stopy v chladnom počasí, čo vám umožní jazdiť s istotou bez ohľadu na počasie.

Dovoľuje zákon jazdiť v lete so zimnými pneumatikami?

Na Slovensku neexistuje zákon, ktorý by počas letných mesiacov zakazoval jazdiť so zimnými pneumatikami. Avšak existuje zákon o zimných pneumatikách, ktorý ich používanie nariaďuje v zimnom období. S výnimkou poveternostných podmienok v zimnom období uvedených v § 38 zákona č. 8/2009 Z. z. je teda na zvážení vodiča, aký druh pneumatík použije pre dané ročné obdobie na slovenských cestách.

Auto Edito Bibendum Hiver Tipy a rady

Kedy môžem používať zimné pneumatiky?

Ak teploty klesnú pod 7 °C, odporúčame vám používať zimné pneumatiky (známe tiež ako pneumatiky pre jazdu na snehu).

Prečo?

Pri jazde v zimnom období pri teplote pod 7 °C je brzdná dráha zimnej pneumatiky kratšia ako v prípade letnej pneumatiky na akomkoľvek povrchu (suchý, mokrý, sneh, čierny ľad). Zimná pneumatika ponúka taktiež lepšiu priľnavosť.

Prečo je potrebné v lete vymeniť zimné pneumatiky za letné?

Pre vašu bezpečnosť. Prezutie do letných pneumatík vám v lete zabezpečí kratšiu brzdnú dráhu.

Letné pneumatiky vám zaručujú maximálnu bezpečnosť na suchých i mokrých cestách, keď sú teploty vyššie ako 7 °C.

 

Avšak pri teplotách pod 7 °C majú pneumatiky certifikované na použitie v zimnom období (s označením M+S a/alebo 3PMSF*) lepšie jazdné vlastnosti ako letné pneumatiky.
Testy uskutočnené spoločnosťou TÜV SÜD v roku 2013 na pneumatikách 205/55 16 H.

 

* Certifikácia 3PMSF: Symbol snehovej vločky na pozadí s troma horskými vrchmi

Auto Picto braking on snow max Tipy a rady

(2) Priemerná brzdná dráha pneumatiky certifikovanej na použitie v zimnom období v porovnaní s letnou pneumatikou. Brzdenie sa testuje na zasneženom povrchu z rýchlosti 50 km/h do 0 km/h. Testy uskutočnené spoločnosťou TÜV SÜD v roku 2013 s pneumatikami 205/55 R16 H, pri teplotách od -4°C do -6°C.

Aby ste ušetrili viac paliva

Valivý odpor zimnej pneumatiky je väčší ako valivý odpor letnej pneumatiky rovnakej veľkosti. Jazdou so zimnými pneumatikami v lete preto spotrebujete viac paliva a zanecháte väčšie množstvo emisií CO2.

Pre väčšie pohodlie

Výmena zimných pneumatík za letné, vhodné pre vyššie teploty, je správnou voľbou aj z hľadiska pohodlia vodiča. Letné pneumatiky zaručujú lepšie držanie stopy pri teplotách nad 30 °C, čo vám umožňuje pohodlnú a bezpečnú jazdu.

Legislatíva

Hoci to nie je odporúčané z hľadiska bezpečnosti a spotreby paliva, na Slovensku nie je v súčasnosti zakázané jazdiť so zimnými pneumatikami po celý rok. V zimnom období ste však podľa § 38 zákona č. 8/2009 Z. z. povinní vybaviť vozidlo zimnými pneumatikami. Použitie pneumatík s hrotmi je na Slovensku zakázané.

Bezpečnosť

Jazda so zimnými pneumatikami v lete predstavuje skutočné nebezpečenstvo, najmä keď teploty začnú stúpať. Pri teplote nad 30 °C má guma zimných pneumatík tendenciu zmäknúť, čo znižuje priľnavosť pneumatík na ceste. To zase znižuje účinnosť pneumatiky bez ohľadu na prekonanú vzdialenosť.

A čo celoročné pneumatiky?

MICHELIN CrossClimate je celoročná pneumatika certifikovaná na použitie v zimnom období (s označením 3PMSF), ktorá predstavuje inovatívne riešenie pre letné a zimné obdobie.

S radom MICHELIN CrossClimate môžete bezpečne jazdiť v lete aj v zime, bez toho, aby ste museli myslieť na výmenu pneumatík pri zmene sezóny. Tieto pneumatiky sú preto najlepšou voľbou pre vodičov, ktorí žijú v oblastiach s miernou klímou, kde nenastávajú príliš veľké teplotné výkyvy počas roka a príležitostne sa tam na krátke obdobie vyskytne chladné počasie.

Auto Picto braking on wet road 864 432 4939 2834 max Tipy a rady

(1) Priemerná brzdná dráha pneumatiky certifikovanej na použitie v zimnom období v porovnaní s letnou pneumatikou. Brzdenie sa testuje na mokrom povrchu z rýchlosti 80 km/h do 0 km/h. Testy uskutočnené spoločnosťou TÜV SÜD v roku 2013 s pneumatikami 205/55 R16 H, pri teplotách od 4 °C do 6 °C.

Auto Edito voiture hiver michelin crossclimate Tipy a rady
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.