Vyhľadávanie pneumatík
Nájdite predajcov

Prečo by ste mali používať zimné pneumatiky? Spoločnosť Michelin vysvetľuje.

Prečo je dôležité, aby ste boli pripravení na jazdu v zimných poveternostných podmienkach?

Počasie

Od novembra do marca môžu byť jazdné podmienky veľmi premenlivé a povrchy ciest sa môžu líšiť - od suchých po vlhké, mokré, zasnežené alebo zľadovatené. Nezáleží na tom, ktorý z týchto stavov ciest prevláda. Vieme, že v zimnom období býva prevažne zima - preto je dôležité používať pneumatiky vhodné pre zimné poveternostné podmienky (zimné alebo celoročné pneumatiky).

Vo svete pneumatík sa zimné obdobie začína v momente, keď teplota klesne pod 7 °C a vtedy je odporúčané obutie zimných pneumatík. Pri tejto teplote guma vo vašich letných pneumatikách stvrdne a stáva sa menej účinnou.

Uprostred snehu, ľadu a obávaného čierneho ľadu sa vodiči v zime často cítia menej bezpečne - no nemusí to tak byť.

Keď sa správne prispôsobíme rizikovým faktorom jazdy v chladnom počasí a zabezpečíme si vhodnú výbavu do zimných podmienok (zimné pneumatiky alebo pneumatiky s označením 3PMSF), môžeme sa aj v zime cítiť rovnako bezpečne ako počas slnečného letného dňa.

Bezpečnosť v zime

Vodiči si často myslia, že sneh a ľad sú najväčšími nebezpečenstvami počas jazdy v zimnom období. A napriek tomu sa 9 z 10 nehôd stane na suchých alebo mokrých cestách a nie na povrchoch ciest pokrytých snehom alebo ľadom.

Sneh na ceste môže predstavovať nebezpečenstvo, ale ani zďaleka nie jediné. Dokonca aj v zime sa takmer 9 z 10 nehôd stane na rovnej ceste.

Ako sa dá vysvetliť tento jav? Je to otázka sústredenia. Vodiči majú tendenciu byť ostražitejší pri kľukatých cestách a pri výjazde zo slepých zákrut, zatiaľ čo pri jazde na rovnej ceste po meste s dobrou viditeľnosťou môžu ľahšie strácať koncentráciu. V dôsledku toho je počet nehôd v mestách výrazne vyšší.

V takýchto podmienkach zohrávajú vaše pneumatiky ešte dôležitejšiu úlohu, a preto je dôležité vybaviť vaše auto (v závislosti od typu použitia) zimnými pneumatikami alebo celoročnými pneumatikami.

Prečo je vhodné používať pneumatiky s označením 3PMSF, keď sa teplota zníži?

Keď teploty začnú klesať, existuje veľa dôvodov, prečo použiť špeciálne prispôsobené pneumatiky (zimné alebo celoročné).

Označenie 3PMSF je zárukou bezpečnej jazdy na snehu, ale nielen to, pneumatiky s týmto symbolom sú tiež navrhnuté tak, aby dobre fungovali na chladnom, klzkom, mokrom či zľadovatenom povrchu.

Pri teplotách pod 7 °C sú pneumatiky certifikované na použitie v zimnom období (pneumatiky s označením M+S a/alebo 3PMSF) bezpečnejšie a majú kratšiu brzdnú dráhu v porovnaní s letnými pneumatikami na mokrých, zasnežených alebo zľadovatených cestách.

Nájdite si ideálnu pneumatiku
Vyhľadávanie pneumatík
Vyhľadávanie pneumatík