4w 358 tire michelin pilot alpin five suv en us landscape

Prečítajte si našich 7 rád pre bezpečnú jazdu v zimnom období

Zistite, ako si udržať pod kontrolou svoje vozidlo, keď jazdíte v nepriaznivom počasí, s našimi radami pre jazdu na snehu a na ľade. Ponúkame vám prehľad odporúčaného príslušenstva vozidla na zimu a informácie o tom, ako pripraviť vaše pneumatiky na jazdu na snehu.

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Rada číslo 1: Vždy pripravte svoje vozidlo, najmä vaše pneumatiky!

Pred štartom vždy rozmrazte a zoškrabte ľad z čelného skla a uistite sa, že máte dobrý výhľad na cestu.

Keď teplota klesne pod 7 °C, odporúčame vám použiť pneumatiky označené symbolom 3PMSF. Môžete použiť zimné pneumatiky (niekedy nazývané aj snehové pneumatiky) z radu MICHELIN Alpin, alebo celoročné pneumatiky zo série MICHELIN CrossClimate.

Ak musíte po príchode do horskej oblasti nasadiť snehové reťaze, zaparkujte na vhodnom a bezpečnom mieste, kde nebudete obmedzovať premávku, a namontujte ich. 

Auto Edito marquages m s et 3pmsf fiche 06 Tipy a rady

Rada číslo 2: Skontrolujte tlak v pneumatikách

Auto Picto tiretips inflation Tipy a rady

 

 

Pri poklese vonkajšej teploty klesá aj tlak v pneumatike. Takže v zime by ste mali kontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách, pretože správne nahustené pneumatiky sú bezpečnejšie a úspornejšie.

Rada číslo 3: Ako jazdiť na snehu

Jazda na snehu môže byť pre vodičov, ktorí na ňu nie sú zvyknutí, dosť stresujúca. Svoje vozidlo musíte mať vždy pod kontrolou a musíte sa vždy sústrediť na cestu a volant držať oboma rukami.

Francúzsky pilot Bryan Bouffier a víťaz rally Monte Carlo z roku 2011 sa vyjadril: „Na zasnežených cestách je najdôležitejšie zostať v pokoji, brzdiť a zrýchľovať len jemne, pozerať sa ďaleko pred seba, nechávať si dostatočný rozostup a, čo by malo byť samozrejmé, znížiť rýchlosť“.

Nepoužívajte tempomat, pretože nie je navrhnutý na jazdu na klzkom povrchu a môže spôsobiť stratu kontroly nad vozidlom. 

Rada číslo 4: Pri jazde na snehu sa naučte správne brzdiť

Začnite tým, že znížite rýchlosť auta a necháte si dostatočný odstup. Nezabudnite, že vaša brzdná dráha je na snehu štvornásobne dlhšia, takže si udržujte dostatočnú vzdialenosť od áut pred vami - pri ceste do kopca aj z kopca.

Je dôležité overiť si svoju schopnosť brzdiť hneď, ako uvidíte zmenu stavu vozovky (či už je suchá, mokrá, zasnežená alebo zľadovatená). Aby ste tak urobili, počkajte, kým sa v okolí nenachádzajú žiadne ďalšie vozidlá, aby ste mohli ísť pomaly. Jazdite priamočiaro a postupne brzdite. Ak má vaše vozidlo problém spomaliť, je to kvôli tomu, že cesta je klzká. Postupujte teda opatrnejšie a postupne spomaľujte. 

Francúzsky pilot Bryan Bouffier a víťaz rally Monte Carlo z roku 2011 sa ďalej vyjadril: „Pri brzdení je zlatým pravidlom: žiadne náhle pohyby auta.“

Michelin - Maîtriser le freinage

Rada číslo 5: Nestratiť kontrolu v zákrutách

Michelin - Garder le contrôle en courbe

Predný náhon

  • Uvoľnite plynový pedál a jemne pribrzdite. S každou blížiacou zákrutou to opakujte, nakoľko pneumatiky dokážu lepšie udržať priľnavosť, keď sa otáčajú.
  • Keď vychádzate zo zákruty, nižšie otáčky motora uľahčia trakciu.

 

Zadný pohon

  • Keď sa zadná časť vozidla vychyľuje do strany, musíte jemne používať plynový pedál, a zároveň brzdu, pričom musíte naďalej sledovať smer jazdy a podľa toho otáčať volant. 

Rada číslo 6: Ako sa rozbiehať do kopca na snehu

Na zasnežených cestách je dôležité mierne zrýchliť a postupne uvoľňovať spojku, aby sa predišlo šmyku predných kolies.

Vozidlá 4x4

Vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies majú účinnejší záber. V 90 % prípadov tieto vozidlá dokážu vyjsť do kopca aj s letnými pneumatikami. Pri jazde z kopca však môžete naraziť na problémy, pretože hmotnosť vozidla je sústredená vpredu. Preto je najlepšie používať zimné pneumatiky na jazdu v snehu, a to aj pri vozidlách 4x4. 

MICHELIN - Réussir son démarrage en côte

Rada číslo 7: Jazda na snehu - rozdiel medzi autami s manuálnou a automatickou prevodovkou

K jazde na snehu by ste mali pristupovať rôznymi spôsobmi v závislosti od toho, či riadite auto s manuálnou alebo automatickou prevodovkou. Pri manuáli používajte vyšší prevodový stupeň, aby ste zabránili strate priľnavosti. Niektoré autá s automatickou prevodovkou prichádzajú s režimom radenia na snehu, čo je veľmi užitočná funkcia. Mali by ste deaktivovať ESP a tiež vypnúť tempomat.

Bibendum - Reflexion

Čo si musím pamätať pri jazde v zime?

Nasleduje prehľad našich najdôležitejších rád pre bezpečnú jazdu v zime:

  • Svoje vozidlo pred jazdou pripravte vyčistením od snehu alebo ľadu;

  • Vybavte vozidlo snehovými (zimnými) pneumatikami;

  • Znížte rýchlosť;

  • Brzdite pomaly a plynulo;

  • Dodržujte dostatočnú vzdialenosť od áut pred vami;

  • Nestrácajte kontrolu pri jazde v zákrutách;

  • Naučte sa, ako sa správne rozbehnúť do kopca.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.