as 416552898

Tipy na jazdenie v snehu a na ľade

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Od zľadovatených ciest a temných, hmlistých nocí až po nečakané snehové búrky – v zime to môžete mať na cestách ťažké. Bezpečná jazda na snehu a ľade a cestovanie za náročných podmienok si vyžadujú oveľa trpezlivejší prístup, ako aj nejaké základné prípravy, aby ste mali istotu, že máte tú najlepšiu možnú pozíciu poradiť si so živlami pri jazdení v zime.

Pripravte svoje auto na zimné jazdenie

Predovšetkým skontrolujte, či sú vaše pneumatiky pri jazde v zime v dobrom stave a riadne nahustené s väčšou než minimálnou hĺbkou dezénu – vo väčšine krajín je to 1,6 mm.
Ak v mieste vášho bydliska pravidelne nastupuje dlhšie a drsné zimné počasie, oplatí sa letné pneumatiky vymeniť za zimné pneumatiky, ako napr. pneumatiky radu MICHELIN Alpin, ktoré majú na snehu a ľade oveľa lepšiu trakciu vďaka dezénu so širokými blokmi gumy a hlbokými drážkami.  Pokiaľ sa chystáte v zime  vydať do hôr , zvážte investíciu do snehových reťazí v prípade mimoriadne zasnežených ciest, čo vám pomôže zlepšiť trakciu na ceste.
Ak žijete na mieste s miernejšími zimami a príležitostným snežením, dobrou alternatívou by mohla byť montáž celoročných pneumatík, ktoré vám pomôžu udržať sa na cestách v bezpečí aj pri poklese teplôt. 
Skôr ako sa vydáte na cestu, nezabudnite odstrániť sneh z vozidla, doplniť nemrznúcu zmes do ostrekovača predného skla a predné sklo zbaviť ľadu.                     

Zimné pneumatiky zvyšujú bezpečnosť jazdy na snehu a ľade

Prijmite predbežné opatrenia pri jazde na snehu a ľade

Brzdenie môže byť pri jazde na snehu a jazde na ľade ťažšie, jazdite teda pomalšie a vynásobte svoju obvyklú brzdnú dráhu medzi svojím autom a autom idúcim pred vami hodnotou až 10, a to hlavne na veľmi zľadovatených cestách.
Jemným brzdením sa vyhýbajte šmyku  a prijmite ďalšie predbežné opatrenia – jazdite iba v odpočinutom a bdelom stave. Držte sa vo svojom pruhu, dajte ostatným vozidlám dostatok priestoru a vypnite tempomat, pretože môže zvyšovať riziko šmyku. Ak nie sú cesty posypané pieskom, vyhýbajte sa tiež jazde priamo v stopách vytvorených inými vozidlami, ak jazdíte na snehu či na ľade, pretože udržať priľnavosť na stlačenom snehu môže byť ťažšie ako na čerstvom snehu.
Ak cestujete niekam ďaleko, oplatí sa mať v aute aj nejaké potreby pre núdzové situácie v prípade, že vás zaskočí počasie, napr. jedlo, teplé oblečenie a svietidlo. 

Pri jazde na horských cestách v zime prijmite ďalšie predbežné opatrenia.

Jazdenie v snehu autom s automatickou prevodovkou

Ak jazdíte v snehu autom s automatickou prevodovkou, možno ste už zistili, že v ňom máte „snežný režim“, ktorý vám pomáha jazdiť bezpečnejšie a obmedzovať prípadné preklzovanie kolies. Niektoré autá s automatickou prevodovkou majú na prevodovke polohu 2. V tomto prípade zaraďte do polohy 2: použijú sa iba prvé 2 rýchlosti. Tento prevod udržuje nízku rýchlosť jazdy, čo je veľmi užitočné v prípade strmého svahu, ľadu alebo snehu. Umožňuje to tiež používať brzdenie motorom. Vodičom áut s manuálnymi prevodovkami sa odporúča zaradiť vyšší prevod pre lepšie riadenie. Ďalšie informácie o jazde na snehu a jazde na ľade nájdete v našich 7 tipoch pre bezpečnú jazdu v zime.

Objavte náš sortiment celoročných a zimných pneumatík.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.