motorhomes tyres header

Aké pneumatiky pre obytné automobily mám používať?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Či už si chcete vyraziť na príležitostný výlet, alebo ste skutočným nadšencom „života v karavane“ či „života v dodávke“, možno si kladiete otázku, ktoré pneumatiky pre obytné automobily by ste mali použiť a ako sa starať o tlak vzduchu v pneumatikách pre obytné automobily pre bezpečnú jazdu. Toto všetko si pozrieme v tomto článku.

4w 1015 tire michelin crossclimate camping en product in use 2 nosignature landscape

Aký typ obytného automobilu máte?

Najlepšie pneumatiky pre váš obytný automobil závisia predovšetkým od typu vášho vozidla. Existujú štyri hlavné typy :  dodávka so zabudovanou obytnou časťou, klasický obytný automobil s prístenkom na spanie (alkovňou), polointegrovaný a plne integrovaný obytný automobil.

type 01

1 – Dodávka so zabudovanou obytnou časťou:

Toto je najjednoduchšia verzia: prerobená obytná dodávka, ktorej zásadný prvok spočíva v streche, ktorú je možné zdvihnúť za účelom umiestnenia lôžka.
Patria sem napríklad Adria Twin Plus 600 SPB, Globe-Traveller Voyager XS a Adria Twin Supreme.
Pre tieto vozidlá MICHELIN odporúča pneumatiky pre obytné dodávky: pneumatiky s označením C.

Pre tento typ vozidiel sa perfektne hodí náš rad Agilis.

type 02

2 – Klasický obytný automobil s tzv. alkovňou:

Klasický obytný automobil s tzv. alkovňou  je o niečo vyšší než ostatné obytné automobily. Môžete ho rozpoznať podľa jeho previsu nad kabínou vodiča, ako napríklad Ford Transit alebo Iveco Daily.
Pneumatiky pre obytné automobily odporúčané spoločnosťou MICHELIN: pneumatiky s označením CP.

Pre tento typ vozidla sa perfektne hodí náš rad CrossClimate Camping.

type 03

3 – Polointegrovaný obytný automobil:

Polointegrovaný obytný automobil predstavuje o niečo ľahšiu verziu obytného automobilu s alkovňou. Rozdiel spočíva v tom, že v ňom nenájdete priestor na spanie nad kabínou. 
Do kategórie polointegrovaných obytných automobilov patria napríklad Fiat Ducato, Challenger Graphite 260, Bürstner Ixeo T690G alebo Chausson Titanium 640.
Pneumatiky pre obytné automobily odporúčané spoločnosťou MICHELIN: pneumatiky s označením CP.

Pre tento typ vozidla sa perfektne hodí náš rad CrossClimate Camping.

type 04

4 – Integrovaný obytný automobil:

Integrovaný obytný automobil so spacím priestorom v zadnej časti a vysoko kvalitným príslušenstvom je priestrannejší a poskytuje väčší komfort . 
Sú to napríklad Dethleffs Pulse I 7051 DBM, Carthago S Plus 64 alebo Hymer B-Klasse ModernComfort.
Pneumatiky pre obytné automobily odporúčané spoločnosťou MICHELIN: pneumatiky s označením CP.

Pre tento typ vozidla sa perfektne hodí náš rad CrossClimate Camping.

Prečo sa pneumatiky CP odporúčajú pre ťažké obytné automobily?

Či už máte obytný automobil s alkovňou alebo polointegrovaný či plne integrovaný obytný automobil, výkon pneumatík s označením C už nemusí byť dostačujúci. Odporúčame vám namiesto toho používať pneumatiky s označením CP. 

Prečo? Pretože pneumatiky s označením CP boli špecificky navrhnuté pre ťažké obytné automobily. Tieto pneumatiky pre obytné automobily majú vyšší index nosnosti a tlak hustenia, ako aj spevnenú kostru.

Prečo sa pre pneumatiky pre obytné automobily vyžaduje vyššia nosnosť?

Obytné automobily sú vozidlá, ktoré majú celkovo veľkú vlastnú hmotnosť (samotné vozidlo a vybavenie interiéru), ku ktorej sa pridáva hmotnosť vášho cestovného vybavenia (batožina, bicykle...).

Okrem toho majú obytné automobily vysoké ťažisko, niekedy veľký previs (časti karosérie medzi nápravou a koncom vozidla) a dodatočnú záťaž, ktorá môže byť rozložená nerovnomerne. 

schema

1 – Nerovnomerné rozloženie statického zaťaženia (napr. zásobník na vodu)
2 – Zvýšená záťaž vzadu (napr. nosič na bicykle)
3 – Kolísanie záťaže z dôvodu odstredivej sily a ťažiska (napr. v zákrute)

To všetko predstavuje veľa tlaku, ktorému musia odoslať všetky štyri pneumatiky po mnoho kilometrov. Preto sa pneumatiky s označením CP hodia pre obytné vozidlá lepšie než pneumatiky typu C.

motorhome tyres article page for crossclimate camping tyre

Pneumatiky CP odporúča ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation, Európska technická organizácia pre pneumatiky a ráfiky)

Od roku 2003 organizácia ETRTO odporúča, aby mali pneumatiky používané na type obytných automobilov uvedených vyššie označenie CP viditeľné v popise rozmeru pneumatiky namiesto bežného označenia C uvedeného na pneumatikách pre dodávky.

Označenie CP viditeľné na bočnici pneumatiky pre obytné automobily.

Pneumatiky pre obytné automobily s označením CP, ako je MICHELIN CrossClimate Camping, sú vyvinuté so zreteľom na špecifiká charakteristické pre zaťaženie týchto vozidiel. Sú v súlade s odporúčaniami organizácie ETRTO a poskytnú vám istotu, že vaše vozidlo splňuje optimálne požiadavky na jazdu i bezpečnosť.


Tlak vzduchu v pneumatikách pre obytné automobily

Na zabezpečenie bezpečnosti a stability vozidla je tu ešte jeden ďalší dôležitý aspekt: pneumatiky vášho obytného automobilu musia byť nahustené na správny tlak. Skutočne, objem a tlak vzduchu vnútri pneumatík pre obytné automobily určujú záťaž, ktorú sú schopné uniesť.

Pneumatiky pre obytné automobily s označením CP sú navrhnuté tak, aby sa prevádzkovali pri vyššom tlaku hustenia, než je tlak hustenia pre dodávky (označenie C), čo poskytuje lepšie ovládanie a väčšiu odolnosť voči záťaži zodpovedajúcu špecifickým charakteristikám veľkých obytných vozidiel.  

V prípade pneumatík obutých na obytné automobily odporúča ETRTO:
●    Na zadnej náprave: tlak vzduchu v pneumatikách pre obytné automobily by mal byť 5,5 baru (80 psi). Musí sa dodržiavať maximálna nosnosť pneumatík.
(Upozorňujeme, že pri tlaku nad 4,5 baru (65 psi) je potrebné použiť kovový ventil alebo gumový ventil určený pre vyšší tlak.)
●    Na prednej náprave: pozrite si odporúčania výrobcu týkajúce sa nahustenia uvedené na vozidle a/alebo v príručke k vozidlu.

Nezabúdajte, že  tlak v pneumatikách vášho obytného vozidla by ste mali kontrolovať a prípadne upravovať raz mesačne a vždy pred dlhou cestou. 

157751925 m

Aké sú odporúčania pre dlhodobé parkovanie obytných automobilov?

Ak chcete zachovať stav a bezpečnosť pneumatík, pred dlhším obdobím parkovania:

  • Uistite sa, že pneumatiky sú správne nahustené na odporúčaný tlak. Rozhodne sa vyhýbajte podhusteniu, čo by pravdepodobne poškodilo vaše pneumatiky pre obytné automobily.
  • Ak je to možné, chráňte svoje pneumatiky pre obytné automobily pred slnečným žiarením, lebo UV žiarenie a teplo urýchľujú starnutie pneumatík.
  • Ideálne je, ak obmedzíte kontakt svojich pneumatík pre obytné automobily so studenou, vlhkou podlahou umiestnením vozidla na podstavce.
  • Pred použitím vozidla skontrolujte stav pneumatík a upravte nahustenie podľa potreby.

Ktoré pneumatiky pre obytné automobily sú vhodné na celoročné použitie?

Ak chcete so svojím obytným automobilom jazdiť celý rok bezpečne a bez sezónnych obmedzení, najlepší typ pneumatiky, ktorý môžeme odporučiť, je pneumatika na 4 ročné obdobia.

Naša pneumatika MICHELIN CrossClimate Camping je ideálnou voľbou, pretože ide o pneumatiku s certifikáciou 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake – hora s 3 vrcholmi a snehovou vločkou) a ponúka vám tak vynikajúci výkon v zime (až do −7 °C) na mokrých a zasnežených cestách, ako aj v lete na suchých cestách.

Jej robustný dizajn a priľnavosť vám umožňujú jazdiť bez problémov na tráve, štrku, piesku či v blate.

Navrhli sme ju špeciálne tak, aby uniesla ťažké záťaže vrátane tých najťažších obytných automobilov. Má preto označenie CP a ide o vynikajúcu voľbu pre váš obytný automobil.

map search desktop

Nájdite predajňu pneumatík blízko vás do niekoľkých sekúnd

Hľadať podľa
Adresa, mesto alebo PSČ
Car
Nájdi ma
Vyhľadať
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.