Reinforced tyres

KEDY POUŽÍVAŤ ZOSILNENÉ PNEUMATIKY?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Čo sú zosilnené pneumatiky a kedy by sa mali používať? Sú nutné pre vaše vozidlo? Aby ste zistili všetko potrebné, prečítajte si náš článok.

Čo sú zosilnené pneumatiky?

Názov môže byť zavádzajúci. Niekto by si mohol predstaviť, že zosilnené pneumatiky sú schopné odolať náročným podmienkam drsných a kamenitých ciest a zabraňujú vzniku defektov... v skutočnosti je ale ich podstata iná!

Zosilnené pneumatiky skutočne nie sú určené na použitie v teréne. Sú to pneumatiky so zvýšenou nosnosťou. Umožňujú jazdu v dobrých jazdných podmienkach s vyšším zaťažením pri ťažších vozidlách.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zvládnuť vyššiu hmotnosť vozidla:

buď zväčšením rozmeru pneumatík (tým sa zväčší objem vzduchu, ktorý nesie záťaž),

alebo zvýšením tlaku hustenia.

  • Práve pre túto druhú možnosť boli navrhnuté zosilnené pneumatiky.
  • Zosilnené pneumatiky, v minulosti označené na bočnici REINF (skratka pre „reinforced“), sa teraz nazývajú XL (Extra Load) pneumatiky, na rozdiel od štandardných SL (Standard Load) pneumatík.

 

Index nosnosti (uvedený na bočnici) je pri XL pneumatike vyšší než pri SL pneumatike, čo znamená, že je schopná uniesť ťažšie vozidlo.

Pre aký typ vozidiel sú určené zosilnené pneumatiky?

Zosilnené pneumatiky sú určené pre vozidlá s vysokou hmotnosťou, ako sú SUV.

Reinforced tyres are designed for vehicles with a high mass

Niektoré príklady:

  • BMW X2 M35i (4x4): XL zosilnené pneumatiky, rozmer 225/45 R 19 96H
  • MERCEDES 1.3 L 109 (MPV): XL zosilnené pneumatiky, rozmer 225/40 R 19 93H
  • RENAULT Koleos II1.8 dCi 150 (4x4): XL zosilnené pneumatiky, rozmer 225/55 R 19 103V
  • SEAT Tarraco 1.9 TSI 190 (4x4): zosilnené pneumatiky XL, rozmer 235/45 R 20 100V
  • VOLVO XC 60 2.0 T6 320 (4x4): XL zosilnené pneumatiky, rozmer 255/45 R 20 105H
     

I keď by to tak logicky mohlo pôsobiť, úžitkové vozidlá, ako sú dodávky, ktoré musia prevážať ťažké náklady, nepoužívajú XL pneumatiky. Ich pneumatiky majú svoje vlastné špecifické označenie v podobe písmena C, ktoré sa nachádza na bočnici pneumatiky pri uvedenom rozmere.

Aký je rozdiel medzi XL a HL?

 

Pneumatiky HL (Heavy Load) sú novším štandardom, ktorý bol zavedený v roku 2021, aby vyhovel požiadavkám výrobcov automobilov na pneumatiky schopné uniesť ešte vyššie zaťaženie než pneumatiky XL.

Prečo? Jednoducho preto, že na trh prišli nové typy vozidiel: elektrické a hybridné vozidlá.

139330342 l

Elektrické batérie predstavujú hmotnosť navyše, ktorú musí nový typ pneumatík uniesť bez toho, aby sa musel zvýšiť ich rozmer. Automobilový priemysel preto stanovil nový štandard, tzv. HL pneumatiky, ktorých označenie sa nachádza pred tradičnými rozmerovými údajmi uvedenými na bočnici.

Príklad: HL 225/45 17 XL 124V

HL štandard však nie je nutne vyhradený len pre elektrické a hybridné vozidlá. Niektoré športové a ťažké autá, ako je Mercedes AMG C Class Sport a ďalšie vozidlá tejto veľkosti, sú tiež vybavené HL pneumatikami.

Môžem na svoje vozidlo namontovať zosilnené pneumatiky?

Pokiaľ vaše vozidlo nepotrebuje kvôli svojej vysokej hmotnosti XL pneumatiky, nemá zmysel ich používať.

Zosilnená pneumatika je ťažšia než štandardná pneumatika, preto je tuhšia a jazda s ňou je menej pohodlná. Zároveň má vyšší valivý odpor, a spotrebuje tak o niečo viac energie.

Pokiaľ ale naopak vaše vozidlo vyžaduje zosilnené pneumatiky kvôli svojej vyššej hmotnosti, neodporúča sa používať štandardné pneumatiky. Pri rovnakom tlaku hustenia by sa viac deformovali a nefungovali by správne. Zároveň by sa rýchlejšie opotrebovali.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.