Are reinforced tyres mandatory for utility vehicles?

SÚ ZOSILNENÉ PNEUMATIKY POVINNÉ PRE ÚŽITKOVÉ VOZIDLÁ?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Čo sú zosilnené pneumatiky? Na čo slúžia? Aké sú ich výhody? Sú povinné pre vaše úžitkové vozidlo? Na tieto otázky odpovieme v našom článku.  

Čo znamená „zosilnená“ pneumatika

Zosilnené pneumatiky sú pneumatiky, ktorých kostra bola – ako napovedá názov – zosilnená. Účelom tohto zosilnenia je spevniť ich tak, aby uniesli väčšie zaťaženie.

Zosilnené pneumatiky nielen že unesú vyššiu hmotnosť, ale zároveň sú odolnejšie pri kontakte s prekážkami, ako sú obrubníky, nedokonalosti vozovky a výmole. 

Ako spoznáte zosilnenú pneumatiku?

Zosilnené pneumatiky poznáte podľa ich označenia na bočnici. Existuje niekoľko označení, ktoré podrobne popíšeme nižšie: 

Označenie „C“

Označenie „C“

Pneumatiky s označením „C“ sú určené pre dodávky a iné úžitkové vozidlá. Vzhľadom na to, že tieto typy vozidiel obvykle zaisťujú prepravu ťažkých nákladov, napríklad pre remeselné činnosti alebo doručovanie balíkov, je potrebné ich vybaviť zosilnenými pneumatikami, ktoré také náklady unesú.

Pneumatiky s označením „C“ sú špeciálne vyvinuté pre tento typ vozidla. Majú vyšší index nosnosti než bežné pneumatiky.

Pamätajte, že pre ten istý rozmer môže existovať niekoľko indexov nosnosti, napr. 235/65R16 MICHELIN Agilis CrossClimate s indexom nosnosti 115/113 alebo 121/119. Voľba by preto mala byť učinená podľa zaťaženia vozidla.

Označenie XL a REINF (alebo RF)

Označenie XL a REINF (alebo RF)

Označenie XL (Extra Load) znamená, že pneumatika má vyššiu nosnosť, než je pre daný rozmer obvyklé. Znamená to, že vydrží vyššie tlaky.

Podobne označenie REINF alebo RF („reinforced“) uvádza, že bol zvýšený index nosnosti pneumatiky, aby vydržala väčšie zaťaženie.

Je dôležité si uvedomiť, že pneumatiky s označením XL a REINF nie sú určené pre úžitkové vozidlá, ale pre osobné vozidlá s vyšším zaťažením.

Len pneumatiky s označením „C“, určené pre úžitkové vozidlá, obsahujú zosilnenú kostru.

Sú zosilnené pneumatiky povinné pre úžitkové vozidlá?

V niektorých prípadoch je skutočne povinné namontovať na vozidlo zosilnené pneumatiky. Nižšie sa podívame, ktoré to sú:

  • Pokiaľ máte dodávku alebo úžitkové vozidlo, je skutočne povinné, aby bolo vybavené pneumatikami s označením „C“.
  • Pokiaľ riadite malé úžitkové vozidlo rovnakej veľkosti ako osobný automobil (napr. Citroën Berlingo alebo Renault Kangoo), nie je povinné vybavovať ho pneumatikami s označením „C“, ale niekedy pneumatikami XL alebo REINFORCED.
  • Pneumatiky XL a REINF sú určené pre ťažké osobné vozidlá a nie sú povinné pre dodávky a úžitkové vozidlá.
úžitkové vozidlo

V prípade pochybností sa jednoducho podívajte na odporúčanie výrobcu vozidla v používateľskej príručke. Pokiaľ tam nie je uvedená požiadavka na pneumatiku s označením „C“, stačí dodržať uvedený index nosnosti.

Zosilnené pneumatiky MICHELIN 

Všetky pneumatiky nášho radu dodávkových pneumatík MICHELIN Agilis majú označenie „C“ a boli špeciálne vyvinuté tak, aby vyhovovali špecifickým požiadavkám vašej dodávky ohľadne zaťaženia a použitia.

michelin agilis 3

MICHELIN Agilis 3

MICHELIN Agilis 3 (označenie „C“) so zosilnenou kostrou vám umožnia postarať sa o vaše podnikanie a zároveň vďaka ich dlhej životnosti urobiť  niečo pre životné prostredie. Táto dodávková pneumatika vyvinutá s ohľadom na šetrnosť k životnému prostrediu výrazne znižuje uhlíkovú stopu CO2 (2) a vytvára menej odpadu (3). Jej odolná kostra sa dokáže vyrovnať s výmoľmi, prasklinami na ceste i s inými nerovnosťami (4).

michelin agilis crossclimate

MICHELIN Agilis CrossClimate

Naša celoročná pneumatika pre dodávky (označenie „C“) bola vyvinutá tak, aby zaisťovala bezpečnosť, dlhú životnosť a záber pre bezstarostnú jazdu v akomkoľvek počasí a na akejkoľvek vozovke. Vďaka zosilnenej stavbe je odolná voči opotrebovaniu a oderu. Táto pneumatika sa vyznačuje vynikajúcimi brzdnými výkonmi na suchom povrchu (5) a priľnavosťou za mokra spadá do klasifikačnej triedy A (6). Vďaka tomu zaručuje bezpečnosť a záber na náročnom povrchu, ako napr. blato, tráva, štrk a sneh (3PMSF) (7).

michelin agilis alpin

MICHELIN Agilis Alpin

Nedovoľte prerušiť vaše podnikanie ani snehovými prehánkami vďaka zosilnenej pneumatike MICHELIN Agilis Alpin (označenie „C“) vyvinutej tak, aby pri ľahkých nákladných vozidlách a úžitkových vozidlách zaručovala vysokú úroveň bezpečnosti, kontroly nad vozidlom a mobility v zime. Pneumatika zaisťuje vysokú úroveň akcelerácie na snehu (8) a tým i optimálnu kontrolu nad vozidlom a mobilitu v zimných podmienkach (3PMSF). Jej zosilnená stavba je odolná voči veľkému zaťaženiu a náročným podmienkam použitia. 

Nezabúdajte na tlak hustenia!

Bez ohľadu na to, ktoré zosilnené pneumatiky si pre svoje vozidlo vyberiete, je nutné raz za mesiac upraviť ich tlak hustenia tak, aby zodpovedal odporúčaniam výrobcu dodávky, prípadne výrobcu pneumatiky. 

PRÁVNE INFORMÁCIE

(1) V priemere, v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Na základe testu brzdenia na mokrom povrchu (z rýchlosti 60 na 20 km/h) uskutočneného v roku 2012 organizáciou TÜV SÜD na pneumatikách s rozmerom 195/65 16C 104/102 R.

(2) CO2 – Na základe internej štúdie „Analyse Cycle de Vie“, ktorú v septembri 2019 uskutočnilo technologické centrum Michelin a ktorá porovnávala pneumatiku MICHELIN Agilis 3 s pneumatikou MICHELIN Agilis+, rozmer 235/65 R16 115/113R. MICHELIN Agilis 3 v porovnaní s MICHELIN Agilis+ znižuje množstvo emisií CO2 pri jednej pneumatike o 1,3 kg na 1000 km. V prípade dodávky vybavenej 4 pneumatikami MICHELIN Agilis 3, ktorá prejde 20 000  km ročne, bude úspora emisií CO2 zodpovedať 104 kg. Pokiaľ vezmeme do úvahy, že strom môže v priemere zhromaždiť až 35 kg CO2 ročne (v závislosti od typu a veku stromu - zdroj: CSR & platforma udržateľného rozvoja), zodpovedá úspora 104 kg ročne takmer ekvivalentu 3 stromov. 
(3) Hmotnosť pneumatiky – Jednotková hmotnosť pneumatiky MICHELIN Agilis 3 bola v porovnaní s pneumatikou MICHELIN Agilis + znížená o 1,6 kg na pneumatiku.

(4) Technológie – Pneumatika má špeciálne ochranné štíty, ktoré chránia bočnice pneumatiky pred poškodením, a zmes gumy odolnú voči oderu, ktorá vychádza z inovatívnej technológie použitej pri nákladných pneumatikách.

(5) Brzdenie na suchom povrchu – Testy brzdenia na suchom povrchu, ktoré na žiadosť spoločnosti Michelin uskutočnila v roku 2017 a 2019 spoločnosť IDIADA na pneumatikách s rozmerom 235/65R16C 115/113 R namontovaných na vozidle Mercedes-Benz Sprinter. V porovnaní s kľúčovými konkurenčnými letnými, zimnými a celoročnými pneumatikami triedy Premium (MICHELIN Agilis CrossClimate (40,7 m) v porovnaní s pneumatikami BRIDGESTONE Duravis 660 (41,7 m), CONTINENTAL ContiVanContact™ 100 (41,7 m); CONTINENTAL VanContact Winter (47,1 m), PIRELLI Carrier™ Winter (46,9 m) & MICHELIN Agilis CrossClimate (41,5 m) v porovnaní s pneumatikami CONTINENTAL VanContact™ 4Season (47,1 m), PIRELLI Carrier™ All Season (44,0 m). A v roku 2019 pneumatika MICHELIN Agilis CrossClimate (46,2 m) v porovnaní s pneumatikou GOODYEAR Vector 4 Seasons Cargo (49,5 m).

(6) Priľnavosť na mokrom povrchu – Pneumatika MICHELIN Agilis CrossClimate  spadá z hľadiska priľnavosti za mokra do európskej klasifikačnej triedy „A“. 

(7) Výkony na snehu – Pneumatika MICHELIN Agilis CrossClimate má certifikáciu 3PMSF (3 Peaks Mountain Snow Flake - 3 štíty hôr so snehovou vločkou) na použitie v zimných podmienkach.

(8) Výkony na snehu – Pneumatika MICHELIN Agilis Alpin má certifikáciu 3PMSF (3 Peaks Mountain Snow Flake - 3 štíty hôr so snehovou vločkou) na použitie v zimných podmienkach.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.