tyres for electric cars

Pneumatiky pre elektrické vozidlá: kľúčový prvok elektromobility 

Všetci sme si to všimli: elektrické vozidlá sú tichšie, ťažšie a majú neuveriteľne vysoké zrýchlenie. Aké  pneumatiky pre elektrické vozidlá teda používať pre maximálne pohodlie jazdy a maximálny dojazd vášho elektrického vozidla? V súčasnosti je problematika výkonu pneumatík pre elektromobily rovnako dôležitá ako dojazd batérie a hustota siete nabíjacích staníc.

Nové zážitky, najlepšie pneumatiky na elektrické vozidlá 

The range challenge of electric cars

Zrýchlenie, brzdenie, krútiaci moment, úroveň hlučnosti… Jazda s elektrickým vozidlom je plná nových zážitkov. Hneď počas testovacej jazdy budete mať pocit, že sa vznášate na lietajúcom koberci, a budete vnímať len zvuky okolia a  pneumatík pre elektrické vozidlá na pozadí. Spoločnosť Michelin je šampiónom v oblasti udržateľnej mobility na cestách i pretekárskych dráhach a už dávno sa venuje výskumu nových technológií pneumatík pre elektrické vozidlá. Pozoruhodné je najmä partnerstvo s Formulou E, ktorej partnerom je od prvej sezóny v roku 2014. Tieto profesionálne preteky elektromobilov slúžia ako akési laboratórium na vývoj a využiteľnosť technológií, najmä v oblasti energetickej účinnosti. To umožňuje vývoj čo najlepších pneumatík pre elektrické vozidlá.

Dojazd je pre elektromobily najväčšia výzva

Budúcnosť elektrických vozidiel sčasti závisí od ich dojazdu, ktorý predstavuje najvýznamnejší faktor ovplyvňujúci ich používanie širokou verejnosťou. Dojazd možno predĺžiť energeticky účinnejším štýlom jazdy, ako aj využívaním regeneratívneho brzdenia vždy, keď je to možné. To však nestačí. Výrobcovia vozidiel preto intenzívne investujú do programov výskumu a vývoja s cieľom vytvoriť ešte efektívnejšie batérie schopné uskladniť veľké množstvo energie. Nevýhodou je narastajúca hmotnosť takýchto batérií, čo vedie k rýchlejšiemu opotrebúvaniu pneumatík. Výrobcovia pneumatík preto čelia dvojitej výzve: pneumatiky pre elektrické vozidlá musia byť schopné znášať vyššie zaťaženie a zároveň naďalej poskytovať výnimočnú životnosť. Spoločnosti Michelin sa tieto výzvy podarilo úspešne zvládnuť vývojom dvoch druhov pneumatík: MICHELIN e.Primacy a MICHELIN Pilot Sport EV.

Michelin pneumatiky pre elektrické vozidlá: zvýšte dojazd svojej batérie 

Vďaka vysokoelastickému elastoméru poskytuje pneumatika MICHELIN e.Primacy špičkový výkon v kategórii elektrických vozidiel, a to čo sa týka životnosti i valivého odporu. Tento model pneumatík predlžuje dojazd elektromobilu o 7 %*(1), čo zodpovedá 30 km navyše v rámci trasy dlhej 400 km. To sa môže hodiť ku koncu trasy, keď sa potrebujete dostať už len k najbližšej nabíjacej stanici. Pneumatika MICHELIN Pilot Sport EV je navrhnutá na športovejší štýl jazdy, poskytuje extrémne nízky valivý odpor vďaka technológii GreenPower Compound, v dôsledku čoho vykazuje zvýšenie dojazdu o 60 km*(2). Pre vodičov, ktorí chcú naplno využiť potenciál svojho vozidla, predstavuje toto zlepšenie energetickej účinnosti vďaka vhodným pneumatikám pre elektromobily obrovskú výhodu.

Športová jazda s elektromobilmi? Je to možné! 

Hovorí sa, že elektrina dosahuje rýchlosť svetla. Jedno je isté: zrýchlenie vysokovýkonného elektrického vozidla môže byť vskutku ohurujúce, ak ho vybavíte správnym typom pneumatík pre elektrické vozidlá. MICHELIN Pilot Sport EV je pneumatika pre elektrické vozidlá, schválená na jazdu po cestách a navrhnutá na športovú jazdu. Pri vývoji spoločnosť Michelin využila skúsenosti zo spolupráce v rámci Formuly E. Pneumatika dokáže zvládnuť extrémne zrýchlenie a rozloženie hmotnosti, ktoré sú typické práve pre tieto pretekárske autá. Pneumatika MICHELIN Pilot Sport EV to dokáže vďaka technológii ElectricGrip Compound TM, v rámci ktorej sa využíva guma s vysokou tuhosťou. Je vhodná na športovú jazdu, pri ktorej dostáva zabrať, a poskytuje ideálnu priľnavosť na suchých i mokrých povrchoch. Vďaka tomu si s pneumatikami MICHELIN Pilot Sport EV užijete skutočne zábavnú jazdu  so zárukou výkonov a bezpečnosti.

Od cyklistických pretekov po elektrické bicykle

Dnes je 1 z 5 predaných bicyklov elektrobicykel. Spoločnosť Michelin vychádza v ústrety nadšeným cyklistom so svojím radom pneumatík pre elektrické bicykle Ready. Model MICHELIN PROTEK sa vyznačuje vynikajúcou pevnosťou a priľnavosťou a poskytuje bezpečnú jazdu mestom v každých poveternostných podmienkach. Pre nadšencov elektrocyklistiky to znamená menej defektov a lepší výkon elektrického bicykla.

From cycle racing to e-bikes

Právne upozornenia

(1) Dlhší dojazd a menej emisií CO2 – Nová pneumatika MICHELIN e-PRIMACY poskytuje v priemere o 2 kg/t menší valivý odpor než u konkurentov, čo zodpovedá zníženiu spotreby paliva až o 0,21 l/100 km. To zodpovedá zníženiu emisií CO2 až o 5 g v prípade VW Golf 7 1.5 TSI a o 7 % dlhšiemu dojazdu v prípade VW e.Golf. Testy valivého odporu realizované na stroji
spoločnosťou Applus Idiada na žiadosť spoločnosti Michelin, v období jún (na nových) a august (na 2 mm zbrúsených) 2020, na rozmere 205/55 R16 91V.

(2) Lepší dojazd pri vysokovýkonných elektrických vozidlách – Interná štúdia valivého odporu vykonaná v októbri 2020, na rozmere 255/45 R19, porovnávajúca pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV (6,47 kg/t)  s pneumatikami MICHELIN Pilot Sport 4 SUV (8,8 kg/t). V prípade elektrického vozidla s hmotnosťou 2 151 kg a dojazdom 540 km vedie rozdiel 2,3 kg/t k predĺženiu dojazdu o viac ako
60 km, čo zodpovedá zlepšeniu o 10 % v porovnaní s pôvodným dojazdom.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.