4w 483 tire michelin e primacy en product in context 1 nosignature 16 slash 9

Ako zvoliť tie najlepšie pneumatiky pre elektrické auto

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Pri výmene pneumatík pre elektrické vozidlá je dôležité uvedomiť si rozdiel medzi pneumatikami pre elektroautá a tými, ktoré sú navrhnuté pre vozidlá s motorom s vnútorným spaľovaním. Objavte výhody pneumatík pre elektroautá. Pod čiernym gumovým povrchom sa skrýva oveľa viac, než by ste tušili.

pneumatiky pre elektrické autá rovnaké ako pre autá so spaľovacím motorom?

Elektromobily a klasické autá s motorom s vnútorným spaľovaním (ICE) môžu vyzerať rovnako a niekedy dokonca môžu byť vybavené rovnakými pneumatikami. Na maximalizáciu výhod elektroáut však spoločnosť Michelin vyvinula pneumatiky špeciálne určené pre tento typ vozidiel. Nezabudnite, že každý rad našich pneumatík je vhodný pre elektrické autá, ale rady MICHELIN Pilot Sport EV a MICHELIN e.Primacy boli špeciálne navrhnuté pre elektromobily.

Najväčšími výhodami elektrických áut vybavených pneumatikami, ktoré boli pre ne špeciálne navrhnuté, je dlhší dojazd batérie a zachovanie ticha v interiéri vozidla. Okrem toho, keď v elektrickom aute šliapnete na plynový pedál, okamžite dosiahnete 100 % výkonu vozidla. Pri vozidle so spaľovacím motorom stúpa výkon postupne. Znamená to, že prenos zaťaženia je oveľa intenzívnejší ako pri vozidle so spaľovacím motorom.

Tieto rozdiely medzi elektrickým autom a autom s ICE sú zohľadnené aj v dizajne pneumatík. V spoločnosti Michelin majú pneumatiky pre elektrické vozidlá odlišný dizajn, aby sme optimalizovali výkon elektromobilov. Vďaka tomu dosahujeme optimálny dojazd batérie, ticho v kabíne a životnosť pneumatík, pričom sa zachováva vysoká úroveň bezpečnosti a pôžitku z jazdy vaším elektrickým autom.

pneumatiky pre elektrické autá rovnaké pre všetky typy áut?

4w 461 tire michelin crossclimate 2 en us product in context dry no signature 16 slash 9

Rovnako ako pri vozidlách poháňaných ICE, ani pre elektrické autá neexistujú len jediné pneumatiky, ktoré by boli univerzálne vhodné pre všetky vozidlá. Všetko závisí od účelu auta. Spoločnosť Michelin pri vývoji pneumatík prihliada najmä na spôsob, akým sa budú používať. Pneumatiky musia byť schopné spĺňať rôzne požiadavky jazdy, rovnako ako pri iných typoch áut.

Napríklad vodič športového vozidla má od svojho auta očakávania veľmi odlišné od očakávaní vodiča mestského auta. Tento typ vodiča vyžaduje presné reakcie na pokyny riadenia. Športové auto si kupuje preto, že pri otočení volantom okamžite cíti reakciu vozidla. To v ňom vyvoláva presne to potešenie z jazdy, ktoré vyhľadáva. Pneumatiky pre elektrické auto preto musia spojovať vlastnosti špecifické pre elektromobil a zároveň presnosť jazdy. 

Výzvy pre pneumatiky pre elektrické športové autá

Na dosiahnutie takého výsledku u pneumatík pre športové autá je potrebný intenzívny výskum a vývoj. Mäkká, neresponzívna pneumatika, ktorá nereaguje rovnako dobre ako vozidlo, má vplyv na celkový zážitok z jazdy a vodič tak prichádza o mnoho výhod športových vlastností auta. Preto sú pre športové vozidlá dôležité pneumatiky, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre elektromobily.

Elektrické športové vozidlá majú výkonný elektrický motor, ktorý poskytuje okamžitý krútiaci moment a rýchle zrýchlenie. Na podporu takéhoto motora je potrebná silná batéria, ktorá má vysokú hmotnosť. Priemerná hmotnosť batérie v športovom elektrickom aute je 400 kg. Pri takejto hmotnosti a výkone potrebujete mať vynikajúcu kontrolu nad vozidlom a dbať na zachovanie dojazdu batérie, ktorú vyššie zaťaženie rýchlejšie vyčerpáva. Vzhľadom na vysokú hmotnosť je preto výzvou najmä dosiahnutie presnej rovnováhy medzi kontrolou nad vozidlom a dojazdom.

Ako zistiť, ktoré pneumatiky namontovať na elektrické auto?

Pneumatika MICHELIN Pilot Sport EV bola navrhnutá s ohľadom na mimoriadne špecifické výkony, ktoré sa vyžadujú od elektrických športových áut.

Pneumatika MICHELIN Pilot Sport EV prináša inováciu v podobe zvýšenej tuhosti v zákrutách, ktorá zachováva citlivosť ovládania na rovnakej úrovni ako pri vozidlách s motorom s vnútorným spaľovaním. Tuhosť v zákrutách je vyššia o 15 %(1), čím sa kompenzuje vyššia hmotnosť.

Pneumatika MICHELIN Pilot Sport EV tiež predlžuje dojazd o 60 km(2) a znižuje hlučnosť o 20 %(3), čím sa dlhodobo maximalizuje pôžitok z jazdy. 

MICHELIN Pilot Sport EV tire: Electrified road control, made to last | Michelin

liv mich eprimacy close up master v03 njo 2

Pre mestské vozidlá a ďalšie autá prémiovej a strednej triedy sú vhodné pneumatiky MICHELIN e.Primacy, ktoré sú prvými pneumatikami značky s ekologickým dizajnom. Pneumatiky MICHELIN e.Primacy predstavujú dôležitý krok v rámci výroby ekologických pneumatík. Pneumatika MICHELIN e.Primacy je najlepšie hodnotená pneumatika prémiového trhu vzhľadom na jej valivý odpor.  (4)(5)

U elektrických áut môže pneumatika MICHELIN e.Primacy zvýšiť dojazd batérie až o 7 %(6). Okrem týchto vlastností sa vyznačuje vysokým štandardom aj iných aspektov výkonu, ako je priľnavosť na mokrej vozovke a životnosť(7)(8), vďaka čomu poskytuje vysokú úroveň bezpečnosti.

Spoločnosť Michelin tiež vyvíja označené pneumatiky v spolupráci s výrobcami elektromobilov, ako sú Mercedes-AMG, Porsche a Tesla. Označená pneumatika spĺňa všetky požiadavky výrobcu auta, a týka sa to aj pneumatík pre elektrické vozidlá.

Spoločnosť Michelin prispôsobuje široký sortiment pneumatík pre výrobcov elektrických vozidiel. Môžete ich rozpoznať podľa označenia pneumatiky na bočnici. 

New MICHELIN e.PRIMACY Tyre - Eco-responsible, made to last

PRÁVNE POZNÁMKY:

MICHELIN Pilot Sport EV

(1) Interná štúdia tuhosti v zákrutách vykonaná na stroji v októbri 2020 na pneumatikách s rozmerom 255/45 R19, ktorá porovnávala pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV a MICHELIN Pilot Sport 4 SUV.

(2)  Lepší dojazd batérie pre HP EV – Interná štúdia valivého odporu vykonaná v októbri 2020 na pneumatikách s rozmerom 255/45 R19, ktorá porovnávala pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV (6,7 kg/t) a MICHELIN Pilot Sport 4 SUV (8,8 kg/t). Pri elektrickom aute s hmotnosťou 2 151 kg, s dojazdom 540 km, vedie tento rozdiel vo výške 2,1 kg/t k predĺženiu dojazdu o viac ako 60 km, teda viac ako 10 % pôvodného dojazdu.

(3) - Rušivý hluk – Interné meranie hlučnosti, vykonané v roku 2016 na pneumatikách s rozmerom 245/45 R19 obutých na KIA Cadenza. Úroveň hlučnosti nameraná v rozsahu 170 – 230 Hz. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od vozidla, radu a rozmeru pneumatík, rýchlosti a jazdných podmienok.

 

MICHELIN e·Primacy

(4) Test valivého odporu – testy valivého odporu vykonávané na stroji spoločnosťou Applus Idiada, na žiadosť spoločnosti Michelin, jún (na nových) a august (zbrúsených na 2 mm) 2020, na rozmere 205/55 R16 91V, porovnanie MICHELIN e.PRIMACY (nové:  5,58 kg/t a opotrebované:  5,13 kg/t) verzus MICHELIN PRIMACY 4 (nové:  7,74 kg/t a opotrebované:  6,25 kg/t) ; BRIDGESTONE TURANZA T005 (nové:  7,17 kg/t a opotrebované:  5,81 kg/t) ; CONTINENTAL ECOCONTACT 6 (nové:  6,39 kg/t a opotrebované:  5,49 kg/t) ; CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 6 (nové:  8,93 kg/t a opotrebované:  6,94 kg/t) ; DUNLOP BLURESPONSE (nové:  7,97 kg/t a opotrebované:  5,54 kg/t) ; GOODYEAR EFFICIENT GRIP 2 (nové:  7,01 kg/t a opotrebované:  5,38 kg/t) ; PIRELLI CINTURATO P7 BLUE (nové:  6,96 kg/t a opotrebované:  6,30 kg/t) ; PIRELLI CINTURATO P7 (nové:  8,79 kg/t a opotrebované:  6,97 kg/t).

 

(5) Kategória pneumatík MICHELIN e.PRIMACY je definovaná ako kategória prémiových letných pneumatík, ako napr. značky CONTINENTAL, GOODYEAR, BRIDGESTONE, PIRELLI, DUNLOP, ktoré nie sú vyhradené na použitie ako originálne vybavenie (t. j. nie sú navrhnuté na dosiahnutie konkrétnych cieľov výrobcov áut), ale ako pneumatiky, ktoré si možno zakúpiť u maloobchodných predajcov.

 

(6) Zvýšený dojazd batérie elektrického auta a redukcia CO₂ – Pneumatika MICHELIN e.PRIMACY vytvára v novom stave v priemere o 2 kg/t menší valivý odpor než u konkurentov, čo zodpovedá zníženiu spotreby paliva až o 0,21 l/100 km, čo zodpovedá zníženiu emisií CO₂ až o 5 g v prípade VW Golf 7 1,5 TSI alebo až o 7 % dlhšiemu dojazdu v prípade VW e.Golf.

 

(7) Životnosť – Test životnosti vykonaný v TESTOVACOM CENTRE DEKRA na žiadosť spoločnosti Michelin, v období jún – júl 2020, na pneumatikách s rozmerom 205/55 R16 91V na VW Golf 7, porovnanie pneumatík MICHELIN e.PRIMACY (100 %) a MICHELIN Primacy 4 (102,1 %). Testovací cyklus životnosti pri priemernom reálnom používaní (D50) s prejdenými 14 460 km a extrapolovanou životnosťou pri 1,6 mm. Víťaz testu ADAC leto 2020 235/55 R17, test realizovaný prostredníctvom ADAC na Ford Kuga v roku 2020. Tento test bol realizovaný na pneumatikách s rozmerom 235/55 R17. Michelin Primacy 4 je najlepšia z 12 testovaných pneumatík podľa testovaných vlastností (jazda na mokrej vozovke, jazda na suchej vozovke, hlučnosť, opotrebovanie, spotreba paliva). Michelin Primacy 4 je víťaz testu s nasledujúcimi poznámkami:  „Veľmi vyvážená s top výsledkami pri jazde na mokrej vozovke, mimoriadne nízkym opotrebovaním a veľmi dobrým výkonom na suchej vozovke“ – hodnotenie 1.0 v oblasti opotrebovania.

 

(8) - Priľnavosť na mokrej vozovke – MICHELIN e.PRIMACY spadá z hľadiska priľnavosti za mokra do európskej klasifikačnej triedy „B“.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.