VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Zimné alebo celoročné pneumatiky: ktoré sú lepšie?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Vieme, že výber správnych pneumatík môže byť zložitý. Spoločnosť Michelin SLOVENSKO je tu pre vás, aby vám poradila. Keď príde zima a zmení sa stav vozovky, vaše letné pneumatiky prestávajú dostatočne plniť svoju funkciu. Aké je riešenie? Zimné alebo celoročné pneumatiky. Máme všetky potrebné znalosti, ktoré vám pomôžu vybrať si správne pneumatiky.

Auto Edito voiture hiver michelin pilot alpin winter Tipy a rady

Zimné pneumatiky: Aké máte možnosti? 

 

V Európe ponúkame dva rôzne druhy zimných pneumatík:

  • Zimné pneumatiky z radu Alpin od firmy Michelin sú skonštruované pre ich využitie v Európe, kde sú vodiči vystavovaní chladným, vlhkým a snehovým poveternostným podmienkam. 

  • Naše zimné pneumatiky z radu Nordic, ktoré sú v ponuke s hrotmi alebo bez nich, sú vhodné pre jazdu v regiónoch, ako je Škandinávia alebo severné Rusko, kde sú extrémne chladné poveternostné podmienky bežné. Tieto pneumatiky boli skonštruované pre teploty až do -40 ºC a môže sa s nimi jazdiť na ľade. 

Na Slovensku sú naše zimné pneumatiky z radu Alpin hlavnou voľbou vodičov, nakoľko pneumatiky Nordic s hrotmi je možné podľa vyhlášky použiť len na špeciálne zásahové vozidlá.

Naše zimné pneumatiky z radu Alpin: Silné a slabé stránky

Zimné pneumatiky z radu Alpin sú skonštruované tak, aby poskytli optimálne jazdné vlastnosti pri teplotách od +7 ºC do -20 ºC. Tieto pneumatiky fungujú najlepšie na mokrom, chladnom a zasneženom povrchu a môžete s nimi jazdiť aj na zľadovatených cestách. Ak jazdíte pravidelne v zimných poveternostných podmienkach, rad pneumatík Alpin bude pre vás výbornou voľbou.

Jedinou nevýhodou týchto pneumatík je, ak teploty vystúpia nad 7 ºC, ich guma začne mäknúť a pneumatika sa tak stáva menej účinnou, keďže sa opotrebuje dezén, čo vedie k strate priľnavosti na suchom povrchu alebo vo vlhkých poveternostných podmienkach.

Takže, keď v zime jazdíte so zimnými pneumatikami, bude bezpečnejšie, keď ich prezujete za letné, keď teploty začnú opäť stúpať.

Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice
Auto Picto braking on wet road 864 432 4939 2834 max Tipy a rady
Auto Picto braking on snow max Tipy a rady
Auto Edito cc 0 32 500 440 Tipy a rady

Celoročné pneumatiky

Na druhej strane, celoročné pneumatiky sú hybridné pneumatiky, ktoré sa dokážu prispôsobiť nízkym teplotám až do -10 °C a tiež vysokým až do +30 °C. Aké je ich tajomstvo? Tieto kombinujú vlastnosti letných a zimných pneumatík a vytvárajú tak pneumatiku, ktorá dokáže bezpečne jazdiť v akomkoľvek ročnom období, bez ohľadu na cestné podmienky. Pri teplotách nad 7 °C prekonávajú celoročné pneumatiky jazdné vlastnosti zimných pneumatík na suchom aj vlhkom teréne a sú oveľa tichšie. Jednou z ich ďalších výhodou je, že na rozdiel od letných a zimných pneumatík ich nie je potrebné meniť, čím si ušetríte čas a energiu.

Hoci celoročné pneumatiky zaručujú bezpečnosť aj mobilitu pri jazde na snehu, nie sú také účinné ako zimné pneumatiky, ktoré zostávajú najistejšou voľbou v prípade náročných jazdných podmienok.

Koľko ma to bude stáť, vybaviť moje auto zimnými alebo celoročnými pneumatikami?

Vybaviť vaše vozidlo zimnými pneumatikami by nemalo byť brané na ľahkú váhu. Vhodný výber pneumatík závisí od veľkosti vášho auta a vašich vodičských návykov. V ponuke nájdete pneumatiky pre malé vozidlá, kombi vozidlá, rodinné vozidlá, športové vozidlá a pre SUV a 4x4. Cena prirodzene závisí od typu vozidla. Tieto pneumatiky boli navrhnuté s využitím Evergrip technológie a zaistia vám bezpečnú jazdu na vlhkom povrchu, ako aj na snehu a majú veľmi dlhú životnosť. 

Eventuálne by ste si mohli kúpiť celoročné pneumatiky, čo by vás vyšlo lacnejšie ako vybaviť svoje auto letnými aj zimnými pneumatikami. Sú číslo jedna z hľadiska kilometrovej životnosti. Tieto univerzálne pneumatiky v sebe obsahujú technológiu letných a zimných pneumatík, čím zabezpečia vysokú úroveň jazdných vlastností a bezpečnosti za každých poveternostných podmienok. Vďaka svojmu hybridnému charakteru sú z dlhodobého hľadiska ekonomické. 

 

Porovnanie výkonov letných, zimných a celoročných pneumatík značky MICHELIN

Auto Picto comparaison perf pneus max max Tipy a rady

Poznámka: Počet hviezdičiek indikuje výkon 3 porovnávaných typov pneumatík.

Letné pneumatiky MICHELIN Primacy 4 a Pilot Sport 4 fungujú najlepšie na suchých a mokrých cestách v horúcom počasí. Majú vynikajúcu životnosť, ktorú môžete očakávať od značky MICHELIN.
Pneumatiky MICHELIN CrossClimate+ sú celoročné a fungujú rovnako dobre v lete aj v zime a dokonca aj na snehu. Ich životnosť je porovnateľná s letnými pneumatikami, vďaka čomu sú číslom jedna vo svojej kategórii.
Zimné pneumatiky MICHELIN Alpin 6 a MICHELIN Pilot Alpin 5 zabezpečia najlepší výkon v nepriaznivých zimných podmienkach, vrátane snehu a ľadu.

Bibendum - Reflexion

Zimné alebo celoročné pneumatiky: Tipy pre výber správnych pneumatík

Dôležitým prvkom, ktorý treba zohľadniť, je to, v akých zimných poveternostných podmienkach budete pravdepodobne šoférovať svoje auto.

Ak pravidelne prechádzate po zasnežených cestách, jazdíte pri veľmi nízkych teplotách, žijete alebo často cestujete na miesta ťažko prístupné v zime (strmé cesty a cesty neudržiavané v zime atď.), najlepšou voľbou pre vás bude použitie zimných pneumatík.

Avšak pokiaľ po zasnežených cestách prechádzate iba príležitostne (buď preto, že žijete v oblasti s minimom snehových zrážok alebo chodíte na lyžovačku menej ako trikrát do roka), tak budú pre vás najlepšou voľbou celoročné pneumatiky. Ak ste predtým zvykli používať zimné pneumatiky, tak pri celoročných pneumatikách si ušetríte čas a energiu, ktorú ste predtým investovali do sezónnej výmeny pneumatík. 

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.