VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Európske zákony o zimných pneumatikách

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Označenie zimných pneumatík

Vybavte sa na zimu

Auto Pozadie 3pmsf Tyre Tipy a rady

M+S: „blato a sneh“ (z ang. Mud and Snow):

Toto označenie určuje výrobca sám a znamená, že pneumatika spĺňa kritériá pre jazdu v zimnom období.

Auto Pozadie 3pmsf Tyre Tipy a rady

3PMSF (symbol snehovej vločky na pozadí s troma horskými vrchmi):

Pneumatiky s týmto označením sú určené pre zasnežené cesty a symbol 3PMSF znamená, že pneumatika dosiahla pri štandardizovaných skúškach požadovanú účinnosť na snehu (1).

(1)Test účinnosti v zimných podmienkach, ako stanovuje § 38 zákona č. 8/2009 Z. z.

Auto Edito guide ue regulations Tipy a rady

Čo hovoria európske zákony o zimných pneumatikách?

Európske zákony nariaďujú, že pneumatiky určené pre jazdu v zimných poveternostných podmienkach (zimné pneumatiky) musia mať označenie M+S.

Na to, aby výrobca použil označenie M+S, nie je povinný podrobiť pneumatiky žiadnym výkonnostným testom. Ide teda o vlastné osvedčenie výrobcu. Toto označenie teda nie je objektívnou zárukou výkonu pneumatiky.

Zimné pneumatiky, ktoré majú označenie 3PMSF, však musia prejsť štandardizovanou skúškou, ktorá zaručuje určitú úroveň výkonu pneumatiky v zimných podmienkach.

V jednotlivých krajinách Európy sa zákony, týkajúce sa pneumatík certifikovaných na použitie v zimnom období (M+S alebo 3PMSF), líšia. V závislosti od krajiny môžu byť zimné pneumatiky povinné počas určitej časti roka a za určitých poveternostných či jazdných podmienok. Na niektoré krajiny sa okrem toho vzťahuje legislatíva, ktorá v zime vyžaduje minimálnu hĺbku dezénu pneumatiky.

Nižšie nájdete prehľad zákonov týkajúcich sa jednotlivých krajín Európy.

 

Bibendum - Reflexion

Vedeli ste, že?

V Európe môže byť v prípade pneumatík certifikovaných na použitie v zimnom období (M+S a/alebo 3PMSF) o niečo nižší rýchlostný index ako v prípade letných pneumatík. V takom prípade musí byť rýchlosť vašej jazdy prispôsobená tak, aby zodpovedala tomuto nižšiemu rýchlostnému indexu.

V tom prípade je potrebné si vo vnútri vozidla na mieste, ktoré je ľahko viditeľné pre vodiča, prilepiť upozornenie na zníženú maximálnu rýchlosť alebo obmedzenie pre zimné pneumatiky na túto rýchlosť nastaviť v palubnom počítači.

Kedy by ste mali prezuť do zimných pneumatík?

Na Slovensku je používanie zimných pneumatík povinné od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ je na vozovke súvislá snehová alebo ľadová vrstva. Je však oveľa bezpečnejšie jazdiť s nimi počas celého zimného obdobia. Vo všeobecnosti je dobré pamätať na tieto základné pravidlá, ktoré vám pripomenú, kedy je potrebné prezuť do zimných pneumatík: Keď teplota klesne pod 7 °C, je čas si nasadiť zimné pneumatiky! Ďalším ľahko zapamätateľným medzníkom je výmena letných pneumatík za zimné na Sviatok všetkých svätých a naopak, zimných za letné, na Veľkú noc.

Pri teplotách pod 7 °C už letné pneumatiky nespĺňajú dostatočne svoje funkcie. Od novembra do marca je najlepším riešením použitie pneumatík, ktoré sú vhodné do zimných poveternostných podmienok (zimné alebo celoročné pneumatiky). Pneumatiky určené na použitie v chladnom počasí uľahčujú ovládanie vozidla na mokrej a zasneženej vozovke. Zimné pneumatiky vám umožnia rýchlejšie zabrzdiť a dosiahnuť lepšiu priľnavosť počas jazdy.

Bras Bibendum Spring

A čo pneumatiky s hrotmi?

V niektorých krajinách sú pneumatiky s hrotmi povolené počas určitej časti roka. V iných krajinách sú úplne zakázané (napríklad v Nemecku).

Auto Edito fiche 10 visuel pneu cloute Tipy a rady

Krajiny s povinnosťou použitia zimných pneumatík

V niektorých európskych krajinách sú zimné pneumatiky povinné. V iných krajinách zimné pneumatiky povinné nie sú. Vzhľadom na rozdiely v zákonoch medzi jednotlivými krajinami sme uznali za vhodné poskytnúť zhrnutie zákonov ohľadom používania zimných pneumatík v niektorých krajinách Európy.

Francúzsko

Vo Francúzsku sa nevyžadujú zimné pneumatiky ani snehové reťaze. Prefektúry však môžu od 1. novembra do 31. marca vydať nariadenie, ktoré vyžaduje špecifické zimné vybavenie (zimné pneumatiky alebo snehové reťaze).

 

Odkaz na zákon pre horské oblasti

Nemecko

V Nemecku musíte mať na zasnežených alebo zľadovatených cestách zimné pneumatiky. Zimné pneumatiky sú zvyčajne potrebné od októbra do apríla, ale najlepšie bude zistiť si zákony regiónu, ktorý sa chystáte navštíviť.

V roku 2018 sa zákony sprísnili zmenou definície „zimných pneumatík“. Zimné pneumatiky musia mať už nielen označenie M+S, ale aj označenie 3PMSF.

Spotrebitelia získali prechodné obdobie: pneumatiky vyrobené pred 1. januárom 2018 sú akceptované do 30. septembra 2024 (odkaz na Vedeli ste? Vyhľadanie dátumu výroby pneumatík ...)

Ak vidíte dopravnú značku zobrazujúcu snehové reťaze, znamená to, že v zime sú na tejto ceste potrebné reťaze. Ak nerešpektujete túto značku, môže vám byť uložená pokuta.

Taliansko

V Taliansku stanovujú používanie zimných pneumatík alebo snehových reťazí obce, regióny a diaľničné spoločnosti. Ich použitie sa môže vyžadovať od 15. novembra do 15. apríla. 

V niektorých regiónoch sa môžete stretnúť so značkou prikazujúcou použitie snehových reťazí. V takom prípade sú povinné a môžu sa používať namiesto zimných pneumatík.

Belgicko

Ak je vaše vozidlo vybavené pneumatikami označenými M+S a 3PMSF s rýchlostným indexom nižším, ako je maximálna rýchlosť vozidla, môžete ich používať počas celého roka. V tom prípade je potrebné si vo vnútri vozidla na mieste, ktoré je ľahko viditeľné pre vodiča, prilepiť upozornenie na zníženú maximálnu rýchlosť.

Ak má vaše vozidlo pneumatiky s označením M+S, ale nie s označením 3PMSF a index rýchlosti je nižší ako maximálna rýchlosť vozidla, môžete s nimi jazdiť iba od 1. októbra do 30. apríla. V tom prípade je potrebné si vo vnútri vozidla na mieste, ktoré je ľahko viditeľné pre vodiča, prilepiť upozornenie na zníženú maximálnu rýchlosť. 

Celoročne sa môžu používať pneumatiky M+S, s označením 3PMSF alebo bez neho, s rýchlostným indexom, ktorý sa rovná alebo je vyšší ako maximálna rýchlosť vozidla.

Švajčiarsko

Vo Švajčiarsku nie sú zimné pneumatiky povinné. Od októbra do apríla sa tam však odporúča používať zimné pneumatiky. Ak dôjde k nehode a vozidlo nie je vybavené zimnými pneumatikami, vaša poisťovňa môže odmietnuť pokryť všetky škody a dokonca vás aj žalovať pre nedbanlivosť.

Okrem toho, ak vidíte dopravnú značku so snehovými reťazami, znamená to, že v zime musíte mať na vozidle nasadené snehové reťaze.

Auto Edito how to read a tyres markings Tipy a rady

Vedeli ste, že?

Ak chcete zistiť dátum výroby svojich pneumatík, musíte skontrolovať DOT kód (Department of Transport) na bočnici pneumatiky.

 

 

Auto Picto europe maps combined 753 124 5188 3514 max Tipy a rady
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.