4w 461 tire michelin crossclimate 2 en us product in context dry no signature 16 slash 9

Čo robiť, keď dôjde k zmene jazdnej stability?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Jazdná stabilita, jazdnej reakcie, ovládateľnosť … Občas si vodiči môžu všimnúť, že vozidlo sa nespráva ako obvykle, hoci neurobili nič netypické. Aspoň si to teda myslia! Čo by teda vodiči mali robiť, keď si počas jazdy všimnú nedostatočnú stabilitu pneumatík? Na stanovenie správnej diagnózy je nevyhnutná návšteva v odbornom servise.

Čítajte ďalej a zistite viac informácií od spoločnosti MICHELIN.

Čo je to jazdná stabilita?

Úroveň ovládateľnosti a stability sa týka spôsobu, akým vozidlo a pneumatiky reagujú na množstvo požiadaviek vodiča pri riadení, zrýchľovaní a brzdení. Ovládateľnosť a presné jazdné reakcie sú nevyhnutné na zachovanie bezpečnosti, stability vozidla a pôžitku z jazdy.

44340525 m

Prečo došlo k zmene jazdnej stability?

Obrubníky, výmole, retardéry… Zmena správania auta môže mať viacero príčin.

4w 387 tire michelin energy xm2 plus en us features and benefits 2 signature 16 slash 9

Keď dôjde k narušeniu nastavenia geometrie kolies, môžete si všimnúť napríklad znížené reagovanie vozidla pri riadení, vyššie vibrácie alebo ťahanie do jednej strany cesty.

Nech už je príčina problému akákoľvek, dobrou správou je, že je možné vyriešiť ho. Pomôžu vám s tým profesionálne služby nastavenia geometrie a vyváženia kolies.

Prečo pneumatiky zohrávajú hlavnú úlohu pri ovládateľnosti vozidla?

Čo sa týka vodiča, jazdná stabilita  sa týka najmä toho, do akej miery auto reaguje na jeho činy. Všetko by malo fungovať hladko, konzistentne a bez akýchkoľvek prekvapení.

Z hľadiska výrobcov áut je  jazdná stabilita jedným z najdôležitejších aspektov výkonu vozidiel. Výkon v tejto oblasti úzko súvisí s bezpečnosťou a príjemnou jazdou, a preto ide o rozhodujúci faktor pri homologácii pneumatík. A práve táto oblasť výkonu si získava najväčšiu pozornosť aj u odborníkov (vedúcich predstaviteľov odvetvia a účastníkov podujatí pre tlač) a samotných vodičov.

Rozvoj v oblasti ovládateľnosti je mimoriadne komplexný, pretože závisí od mnohých faktorov na troch rôznych úrovniach. Konkrétne ide o:

  • vozidlo (geometria a distribúcia hmotnosti),
  • prvky zahrnuté do kontaktu vozidla s povrchom (pneumatiky, riadenie a systém zavesenia kolies),
  • asistenčné systémy pre jazdu (kontrola stability a riadiaca náprava).
     

Pneumatiky zohrávajú významnú rolu v presnosti jazdných reakcií, pretože stoja na pomyselnom konci reťazca a zabezpečujú prenos sily medzi vozidlom a povrchom, ako aj trajektóriu určenú vodičom.

Miera jazdnej stability pneumatík  sa hodnotí pomocou viacerých testov (objektívnych i subjektívnych, na suchej vozovke, mokrej vozovke a na strojoch).

Jazdnú stabilitu je väčšinou možné upraviť prostredníctvom nastavenia geometrie. V prípade veľkého nesúladu však môže dôjsť k vplyvu na mechanické diely vozidla a ich poškodeniu.

Prečo je nastavenie geometrie kolies kľúčové pre bezpečnosť?

129754498 m

Ak je geometria systému zavesenia kolies vášho vozidla nesprávna, môže to ovplyvňovať ovládateľnosť auta a vaša bezpečnosť môže byť ohrozená. Môžete si tiež všimnúť nerovnomerné opotrebovanie pneumatík.

Správne nastavenie geometrie je dôležité na zabezpečenie ideálnej jazdnej stability, ochrany pneumatík pred nerovnomerným a rýchlym opotrebovaním, ako aj úspory paliva.

A čo vyvažovanie kolies?

Dobre vyvážená pneumatika s rovnomerne distribuovanou hmotnosťou sa otáča okolo svojej osi bez toho, aby vznikali akékoľvek vibrácie. Na dokonalé vyváženie slúžia závažia rozmiestnené v určitých bodoch po obvode ráfika.

Vyžaduje si to špeciálne meracie vybavenie, preto to smú vykonávať len kvalifikovaní odborníci. Dobre vyvážené pneumatiky zabezpečujú pohodlnejšiu jazdu, dlhšiu životnosť pneumatík a zabránenie predčasnému opotrebovaniu pneumatík.

Zistite viac o vyvážení kolies. 

Ako nájsť odborníka na nastavenie geometrie a vyváženie kolies v okolí?

Odborný autoservis poskytujúci vyvažovanie kolies v okolí môžete vyhľadať viacerými spôsobmi. Stabilitu pneumatík možno zlepšiť úpravou nastavenia geometrie kolies. Použite náš vyhľadávač predajcov.

map search desktop

Nájdite predajňu pneumatík blízko vás do niekoľkých sekúnd

Hľadať podľa
Adresa, mesto alebo PSČ
Car
  • Car
  • Motorbike
Nájdi ma
Vyhľadať
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.