WHAT CAN CAUSE EXCESSIVE OR UNEVEN TYRE WEAR?

Čo môže spôsobiť nadmerné alebo nerovnomerné opotrebovanie pneumatiky?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Je normálne, že sa pneumatiky počas používania postupne opotrebúvajú. Stáva sa však, že pneumatiky v špecifických podmienkach vykazujú abnormálne alebo nerovnomerné opotrebovanie, čo môže skrátiť ich životnosť.  V niektorých prípadoch môže nerovnomerné opotrebovanie pneumatiky viesť k oslabeniu kostry, predtým to však môže mať aj menej zjavné následky, napríklad zvýšenie spotreby paliva.

Tento článok vysvetlí príčiny nadmerného alebo nerovnomerného opotrebovania pneumatiky, poradí ako tomu predísť a ako zistiť, že je čas vymeniť pneumatiky.

Čo môže spôsobiť nadmerné alebo nerovnomerné opotrebovanie pneumatiky?

Prípad 1: Pneumatiky sú viac opotrebované na vonkajšej strane (na oboch stranách) alebo dochádza k zaoblenému opotrebovaniu

Pneumatika je viac opotrebovaná na vonkajších stranách

Pneumatika je viac opotrebovaná na  vonkajších stranách alebo dezén vyzerá zaoblený.

Nadmerné opotrebovanie obidvoch strán, keď behúň vyzerá skôr zaoblený než plochý, môže byť znakom podhustenia.  Ak pneumatika nie je dostatočne nahustená, záťaž na kontaktnú plochu s povrchom cesty nie je rovnomerná. Stredná časť kontaktnej plochy nie je dostatočne podporená a záťaž sa presúva k vonkajším stranám (alebo ramenám). Väčšie zaťaženie ramien vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu vonkajších strán pneumatík.

Podhustená pneumatika sa deformuje a prehrieva viac, než je bežné. Guma sa opotrebúva rýchlejšie a zvýši sa valivý odpor, čo sa prejaví aj vo zvýšenej spotrebe paliva. 

Ako zabrániť nadmernému opotrebovaniu vonkajších strán pneumatík?

Ak chcete predísť takémuto abnormálnemu opotrebovaniu, nahustite pneumatiky na odporúčaný tlak pomocou spoľahlivého tlakomeru a tlak kontrolujte minimálne raz za mesiac, keď majú pneumatiky teplotu okolitého prostredia.

Odporúčaný tlak nájdete v používateľskej príručke vozidla alebo na nálepke na stĺpe dverí vodiča.

Prípad 2: Pneumatiky sú viac opotrebované v stredovej časti

Pneumatika je viac opotrebovaná v stredovej časti

Pneumatika je viac opotrebovaná v stredovej časti

Nadmerné opotrebovanie pneumatiky v stredovej časti môže byť znakom prehustenia.

Ak je pneumatika prehustená, stredová časť dezénu nesie najväčšiu časť záťaže, preto sa opotrebováva rýchlejšie než ako strany.

Výraznejšie opotrebovanie stredovej časti, napríklad na zadných pneumatikách, môže byť charakteristické pre určitý typ nastavenia vášho vozidla z výroby, ale pravidelné kontroly sú dôležité.

Ako zabrániť nadmernému opotrebovaniu v  stredovej časti?

Pomocou spoľahlivého tlakomeru skontrolujte tlak v pneumatikách, keď majú teplotu okolitého prostredia. Nastavte tlak podľa odporúčania výrobcu vášho vozidla.

Odporúčaný tlak nájdete v príručke majiteľa vozidla alebo na nálepke na stĺpe dverí vodiča.

Prípad 3: Pneumatika je viac opotrebovaná na vonkajšej strane , pneumatika je viac opotrebovaná na vnútornej strane (len na jednej strane) alebo sú opotrebované nesúvislé plochy behúňa

Pneumatika je viac opotrebovaná na vonkajšej strane alebo  na vnútornej strane

Pneumatika je viac opotrebovaná na vonkajšej strane
Pneumatika je viac opotrebovaná na vnútornej strane  (jedna strana)

Opotrebovanie dezénu v plochách

Nerovnomerné alebo nesúvislé opotrebovanie dezénu v plochách

Nadmerné opotrebovanie na jednej strane pneumatiky alebo nesúvislé opotrebovanie v plochách môžu byť znakom problémov so zavesením kolies. Takýto typ opotrebovania nastáva v prípade nesprávne nastavenej geometrie kolies, alebo keď sú v zlom stave súčasti zavesenia, ako sú puzdrá alebo tlmiče.

Príklad možností  odklonu kolesa a zbiehavosti kolies

camber

ODKLON KOLIES

alignment

ZBIEHAVOSŤ KOLIES

Ako napraviť nesprávne nastavenú geometriu kolies?

Nechajte si urobiť diagnostiku geometrie vozidla odborníkmi, ktorí budú môcť vykonať vhodné nastavenia rôznych uhlov a vymeniť opotrebované súčiastky.

Zistite viac o geometrii.

Ako zistíte, či sa musí pneumatika vymeniť?

Minimálna hĺbka dezénu pneumatík je stanovená zákonom. Hĺbka dezénu pre osobné autá, dodávky a vozidlá 4x4 musí byť viac než 1,6 mm v súvislom páse zahrnujúcom ¾ šírky dezénu v jeho stredovej časti a po celom obvode pneumatiky.

Ak sa opotrebovanie priblíži k tomuto limitu, pneumatiky sa musia vymeniť.

Kedy opotrebovanie pneumatiky dosiahne mieru, keď sa musia pneumatiky vymeniť

Majte však na pamäti:

  • Vodič zodpovedá za to, aby boli pneumatiky v stave vyhovujúcom pre jazdu na cestách.  Vodič môže za používanie nevhodných pneumatík dostať pokutu.
  • Ak však svoje pneumatiky vymieňate skôr, než dosiahnu minimálnu povolenú hĺbku dezénu, zvýšia sa náklady na prevádzkovanie vozidla, množstvo odpadu a emisie CO2.

Našťastie existuje jednoduchý spôsob ako zistiť, že je čas vymeniť pneumatiky.

Indikátory opotrebovania pneumatiky na pneumatike

Indikátor opotrebovania pneumatiky

Indikátor opotrebovania pneumatiky je malý výstupok vo výške 1,6 mm nad dnom hlavných drážok dezénu, ktorý sa nachádza v rôznych intervaloch po obvode dezénu pneumatiky.

Ak sa výška dezénu zarovná s indikátormi opotrebovania pneumatiky, budete vedieť, že je čas vymeniť vaše pneumatiky.

Na vonkajších častiach (ramenách) nemusí byť indikátor opotrebovania pneumatiky. V takomto prípade podľa zákonných obmedzení nesmie byť dezén hladký.

Indikátory opotrebovania pneumatík značky MICHELIN vám pomôže nájsť logo panáčka Michelin

Ako nájdem indikátor opotrebovania pneumatiky?

Indikátory opotrebovania pneumatiky sa nachádzajú v rôznych intervaloch po obvode pneumatiky (väčšinou v hlavných drážkach).

Na pneumatikách MICHELIN malé logo panáčka Michelin na bočnici uľahčí hľadanie indikátorov opotrebovania pneumatiky.

Ukazujú indikátory opotrebovania vašich pneumatík, že je na čase  vymeniť pneumatiky?

banner dealer locator

Nájdite predajňu pneumatík blízko vás do niekoľkých sekúnd

Hľadať podľa
Adresa, mesto alebo PSČ
Car
  • Car
  • Motorbike
Nájdi ma
Vyhľadať
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.