Driving safely on mountain roads

BEZPEČNÁ JAZDA NA HORSKÝCH CESTÁCH

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Jazda na horských cestách vyžaduje vhodné opatrenia a správanie, aby ste si udržali bezpečnosť aj v náročných poveternostných podmienkach, ako sú mokré, zasnežené alebo zľadovatené cesty.

Čítajte ďalej a dozviete sa, čo hovoria naši odborníci o bezpečnej jazde na horských cestách.

Obsah:

Ako sa riadne pripraviť pred cestou

Než vyrazíte, odporúčame uskutočniť niektoré bezpečnostné opatrenia, vďaka ktorým si zaistíte bezstarostnejšiu jazdu v horách.

1 - Vybavte sa užitočným príslušenstvom

Tu je neúplný zoznam príslušenstva, ktoré sa môže hodiť pre vašu bezpečnosť na horskej ceste, najmä v zime:

 • rozmrazovací sprej a škrabka na rýchlejšie rozmrazenie čelného skla a okien, napríklad pokiaľ stálo vaše auto cez noc vonku pri nízkych teplotách,
 • lopatka na odpratávanie snehu,
 • kartónová krabica na pomoc pri naštartovaní auta, ak sa pretáčajú kolesá,
 • deka a teplé oblečenie pre prípad, že budete nútení čakať dlhší čas vo vašom aute,
 • občerstvenie a nápoje.
   

2 - Skontrolujte hladinu oleja a chladiacej kvapaliny

Nikto nechce zostať stáť s nepojazdným vozidlom, hlavne za chladného počasia a na exponovaných horských cestách. Aby ste sa takej situácii vyhli, odporúčame pred jazdou skontrolovať hladinu oleja, pretože tak zabránite prehriatiu motora auta a jeho ďalších súčastí. Je potrebné doplniť aj chladiacu kvapalinu, pretože to pomôže udržať teplotu motora po celý čas pod 100 °C. Pokiaľ by sa teplota niekedy počas vašej cesty príliš zvýšila, je najlepšie zastaviť na vhodnom mieste a počkať niekoľko minút, kým teplota neklesne.

3 - Skontrolujte svetlomety

Na ceste je nutné vidieť a byť videný. Toto pravidlo platí tým viac na horskej ceste, kde môže byť viditeľnosť zhoršená rýchlo sa meniacimi poveternostnými podmienkami a kde nie je pouličné osvetlenie. Kontrola predných a zadných svetiel zaistí, že si môžete dobre osvetliť cestu a zároveň byť videní ostatnými motoristami.

4 - Skontrolujte stierače

Pri daždi alebo snežení sa budete musieť spoľahnúť na svoje stierače, aby vám zaistili najlepšiu možnú viditeľnosť. Nezabudnite skontrolovať aj hladinu kvapaliny do ostrekovačov.

5 - Skontrolujte pneumatiky

Pri pneumatikách je potrebné skontrolovať dve dôležité veci:

 • mieru ich opotrebovania,
 • ich tlak hustenia.
   

Opotrebovanie pneumatík je postupom času nevyhnutné, a pokiaľ jeho miera dosiahne zákonom stanovený limit, je nebezpečné s nimi jazdiť. V okamihu, keď behúne vašich pneumatík dosiahnu maximálnu úroveň opotrebovania, totiž už nie sú schopné zaisťovať rovnaké výkony, predovšetkým na mokrej vozovke. Zistite, ako skontrolovať mieru opotrebovania vašich pneumatík.

Tlak vzduchu v pneumatikách sa samovoľne znižuje. Správny tlak hustenia zaisťuje dobrú jazdnú ovládateľnosť a tak i vyššiu bezpečnosť, najmä pri jazde z kopca. Zabraňuje aj nerovnomernému či predčasnému opotrebovaniu pneumatík. Preto sa dôrazne odporúča pravidelne kontrolovať tlak hustenia pneumatík, najmä pred dlhou cestou alebo jazdou v horách.

Pneumatiky môžete hustiť kompresorom na hustenie pneumatík na čerpacej stanici

Máte pneumatiky vhodné na jazdu na horských cestách?

Pravidelná jazda v horách vás vystavuje meniacim sa poveternostným podmienkam, ktoré môžu byť občas náročné. Pre vašu bezpečnosť je preto dôležité vybaviť sa vhodnými vysokovýkonnými pneumatikami.

Podľa toho, aké sú vo vašej oblasti zimné teploty, množstvo snehu a aký častý je výskyt poľadovice, je potrebné si vybrať pneumatiky, ktoré v týchto konkrétnych podmienkach zaistia najvyššiu bezpečnosť a optimálne výkony. Podívajte sa na naše tipy pre výber správnych pneumatík.

michelin crossclimate 2

Jazda na horských cestách: tipy pre bezpečnú jazdu

Jazda v horách prináša kľukaté cesty s rôznym stupňom sklonu. Môže byť znížená viditeľnosť, často sa vyskytujú zákruty, navyše niektoré z nich môžu byť ostré. Bezpečná jazda, a to i na suchej vozovke, spočíva v prispôsobení vášho jazdného správania.

Všeobecné odporúčania

 • Jazdite vždy opatrne a pomaly, dodržujte bezpečnú vzdialenosť, najmä ak je vozovka mokrá, zasnežená alebo zľadovatená.
 • Pred zákrutou so zlou viditeľnosťou spomaľte a neváhajte prejazd signalizovať zatrúbením. To umožňuje potenciálnym protiidúcim vodičom, aby si boli vedomí vašej prítomnosti ešte predtým, než vás uvidia.
   

Bezpečná jazda do kopca

Pred každou zákrutou spomaľte a v zákrute jemne zrýchľujte. Pokiaľ klesnú otáčky motora, je to známka toho, že vozidlo zápasí so stúpaním. Skôr než stlačiť pedál až k podlahe by ste mali zaradiť rýchlosť a získať späť kontrolu nad riadením. To môže byť užitočné najmä pri zatáčaní na strmom úseku horskej cesty, ako sú napríklad serpentíny.

Bezpečná jazda z kopca

Pri jazde z kopca používajte brzdy, ale brzdite predovšetkým motorom: znižujte postupne prevodové stupne, aby ste vozidlo spomalili.

Bezpečná jazda v zime

Driving safely in winter

Všetky tieto tipy platia aj v zime, ale so zvýšenou opatrnosťou. Jazda na horách v zime vás môže vystaviť náročnejším poveternostným podmienkam než v lete.

Na snehu alebo ľade sa vaše auto správa pri brzdení iným spôsobom. Pokiaľ zošliapnete brzdový pedál príliš silno a prudko, kolesá vášho vozidla sa môžu zablokovať a dostať do šmyku. Snažte sa preto brzdiť pomaly a pozvoľna, aby pneumatiky mali čas priľnúť k povrchu a spomaliť vozidlo.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.