camionnette premiere image

AKÉ SÚ NAJLEPŠIE DODÁVKOVÉ PNEUMATIKY PRE VAŠE ÚŽITKOVÉ VOZIDLO?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Zaujíma vás, ako si vybrať tie najlepšie dodávkové pneumatiky pre svoje úžitkové vozidlo? Náš článok vám v tom pomôže a prevedie vás procesom výberu.

Čo je úžitkové vozidlo?

Skôr než začneme, je užitočné definovať, čo presne je úžitkové vozidlo. Na rozdiel od osobného auta (napr. auta používaného na dochádzanie a súkromné účely) je úžitkové vozidlo navrhnuté na vykonávanie konkrétnej funkcie, väčšinou v profesionálnom kontexte.

Vďaka jeho úložnému priestoru sa dá používať napríklad na prepravu nástrojov alebo produktov. Tento priestor sa líši podľa úžitkového vozidla. V skutočnosti existujú rôzne veľkosti úžitkových vozidiel s rôznymi úložnými priestormi. Úžitkové vozidlá sa snažia vyhovieť rôznym potrebám a majú úložné priestory v rozmedzí od 3 m³ do 30 m³.

3 typy úžitkových vozidiel

Dole uvádzame 3 hlavné kategórie úžitkových vozidiel. Umožní vám to identifikovať, do ktorej kategórie patrí to vaše.

small van détouré

Malá dodávka

Malá dodávka je najmenšia verzia úžitkového vozidla a ide o vozidlo, ktoré sa podobá osobnému vozidlu najviac. Dôvodom je jednoducho to, že je to osobné vozidlo, ktoré bolo prestavané tak, aby bolo praktickejšie. Žiadne dvere navyše a žiadne zadné sedadlá navyše. Namiesto toho má veľký kufor s priestorom 3 m³.

Príklady :

 • Renault Kangoo
 • Citroën Berlingo
 • Peugeot Partner
 • Mercedes Citan
 • Volkswagen Caddy
 • Fiat Torino
 • Fiat Doblo Cargo
medium van

Stredne veľká dodávka

V meste možno nie je natoľko svižná ako dodávka, ale stredne veľká dodávka má výhodu oveľa väčšieho úložného priestoru. Vyhovuje teda náročnejším potrebám prepravy.

Príklady :

 • Renault Traffic
 • Citroën Jumpy
 • Peugeot Expert
 • Mercedes Vito
 • Volkswagen Transporter
 • Fiat Scudo
 • Fiat Talento
large van détouré

Veľká dodávka

Toto je najväčšia veľkosť úžitkového vozidla. Do veľkej dodávky sa zmestí až do 20 m3 vybavenia alebo balíkov.

Príklady :

 • Renault Master
 • Citroën Jumper
 • Peugeot Boxer
 • Mercedes Sprinter
 • Volkswagen Crafter
 • Fiat Ducato
 • Ford Transit

Veľké dodávky sú tiež prispôsobené na použitie pri preprave mrazeného tovaru, iné zasa na prepravu cestujúcich.

van lifers

Obytné dodávky

Existujú tiež dodávky, ktoré boli vybavené pre ľudí obývajúcich dodávky, a iné zasa pre servis alebo údržbu.

Ako vidíte, je množstvo využití a obmedzení a na zabezpečenie najlepšej možnej bezpečnosti za každých okolností by mali byť vaše dodávky vybavené správnymi pneumatikami.

Máte obytný automobil alebo karavan?

V tomto prípade vám odporúčame prečítať si náš samostatný článok, ktorý vám pomôže vybrať si pre váš obytný automobil tie najlepšie pneumatiky.

Vysvetlenie označení na pneumatikách pre úžitkové vozidlá

markings

Každý typ je navrhnutý tak, aby zniesol určité zaťaženie. Keďže sa toto líši podľa vozidla, boli vytvorené špecifické označenia, aby ste mali lepší ukazovateľ nosnosti. Vysvetlíme ich nižšie:

XL (Extra Load – extra záťaž) alebo REINF (Reinforced – spevnené) na bočnici pneumatiky znamená, že nosnosť bola zvýšená v porovnaní s nosnosťou pneumatiky osobného auta.

Pneumatiky XL alebo REINF tak môžu byť vhodné pre malé dodávky.
Príklad rozmeru s označením XL: 215/65 R 16 102V XL

C alebo LT označujú pneumatiky pre dodávky so spevnenou kostrou, určené na zvládanie vyššej záťaže, t. j. s indexom nosnosti až do 128, čo znamená maximálnu záťaž 1 800 kg. Toto označenie sa teda týka stredne veľkých a veľkých dodávok.
Príklad rozmeru s označením C: 215/65 R 16 C 109/107 T

Nepleťte si to s označením CP, ktoré nie je určené pre úžitkové vozidlá, ale iba pre obytné automobily.

Ako si vybrať tie najlepšie dodávkové pneumatiky pre svoje úžitkové vozidlo?

Je dôležité podotknúť, že malé dodávky môžu vyžadovať pneumatiky pre osobné autá, zatiaľ čo väčšie úžitkové vozidlá zvyknú vyžadovať špecifické dodávkové pneumatiky. V používateľskej príručke si pozrite, ktoré rozmery sú schválené výrobcom vozidla pre vašu dodávku. MICHELIN v každom prípade odporúča pneumatiky s označením „C“.

Potom si môžete vybrať tie najvhodnejšie pneumatiky v týchto rozmeroch podľa kritérií vysvetlených nižšie:

Aké je vaše prostredie v zime?

Výber pneumatiky bude odlišný podľa toho, či jazdíte v prostredí s miernou, chladnou alebo extrémnou zimou. Budete potrebovať pneumatiky, ktoré poskytujú bezpečnú priľnavosť za akýchkoľvek podmienok, aby ste mohli pracovať bezpečne.

Odporúčame vám pozrieť si obrázok nižšie, podľa ktorého nájdete najvhodnejší rad pre svoje klimatické prostredie v priebehu sekúnd:

van

Sneží u vás v zime len príležitostne? Vašim potrebám budú vyhovovať celoročné pneumatiky MICHELIN Agilis CrossClimate. Viac sa dočítate v našom článku o celoročných pneumatikách.

V prípade zím s častým snežením môžete zvoliť niektorú z týchto možností:

Ak jazdíte pri extrémnych zimných teplotách (pod 7 °C) na zľadovatených cestách, odporúčame vybaviť vaše úžitkové vozidlo v zime pneumatikami MICHELIN Agilis X-Ice North a v lete pneumatikami MICHELIN Agilis 3. Viac sa o našich zimných pneumatikách dočítate v našom samostatnom článku.

Jazdíte v teréne?

Ak s úžitkovým vozidlom jazdíte po prírodnom teréne, odporúčame vám prečítať si náš článok o offroad dodávkových pneumatikách.

Prečo si vybrať rad MICHELIN Agilis?

Náš rad MICHELIN Agilis bol navrhnutý konkrétne pre potreby úžitkových vozidiel, majiteľov vozových parkov, remeselníkov a majiteľov obchodov.

Pretože my vieme, že sa musíte sústrediť na svoje podnikanie a svojich zákazníkov poskytovaním rovnakého servisu bez toho, aby ste si robili starosti z poveternostných podmienok, za akých jazdíte. V skratke, tento rad sme vytvorili pre váš pokoj na duši.

Potrebujete spoľahlivé a bezpečné pneumatiky pre seba a svojich zamestnancov, dokonca aj na mokrých alebo zasnežených cestách.

S pneumatikami MICHELIN Agilis môžete jazdiť bezpečne v každom počasí a na všetkých cestách. Zaručujú dobrú trakciu, a pritom vám ponúkajú vynikajúcu životnosť.

A zatiaľ čo rad MICHELIN Agilis ponúka pneumatiky navrhnuté pre náročné profesionálne potreby, je tiež vhodný pre ľudí žijúcich v dodávkach, ktorí sú na cestách po celý rok.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.