Vyhľadávanie pneumatík
Nájdite predajcov

Čo sú pneumatiky s vysokou nosnosťou?

Zistite, čo sú to pneumatiky s vysokou nosnosťou, prečo ich MICHELIN vyvíja a aká kľúčová technológia sa používa pri ich navrhovaní pre jedinečné bezpečné a účinné vlastnosti.

Čo sú pneumatiky s vysokou nosnosťou?

V minulom desaťročí, v súčasnosti (a budúcnosti) sa technológia áut zásadne zmenila, do veľkej miery vďaka predstaveniu hybridných a elektrických vozidiel. Ich často limitovaný dojazd vyžaduje, aby sa všetci vodiči uistili, že majú po ceste nabíjacie stanice. Tieto pravidelné zastávky pri nabíjaní môžu výrazne predĺžiť vašu cestu. Riešením tohto problému je väčšia a ťažšia batéria, ktorá môže mať vyššiu kapacitu, aby ste si mohli užiť oveľa dlhší dojazd, než bude potrebné nabitie. Inštalácia väčších batérií však znamená nevyhnutné zvýšenie celkovej hmotnosti auta. 

Keďže záťaž vozidla podopierajú štyri kolesá, je potrebné buď zväčšiť rozmer pneumatík, alebo použiť pneumatiky, ktoré dokážu bezpečne zniesť vyššiu hmotnosť. Kvôli dizajnu vozidiel (hlavne športových vozidiel) však autá často nemajú priestor na použitie väčších pneumatík a existujúce pneumatiky Extra Load (XL alebo EL) na trhu nie sú dostatočne schopné zniesť vyššiu záťaž napriek vyššej pevnosti a vyššiemu opotrebovaniu než štandardné pneumatiky. Z tohto dôvodu združenie výrobcov pneumatík ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation – Európska technická organizácia pre pneumatiky a ráfiky) definovala nový štandard pneumatík, ktorý dokáže zniesť vyššiu záťaž než existujúce pneumatiky XL. Tieto pneumatiky sú známe ako štandardné pneumatiky s vysokou nosnosťou (HL, High Load).

Pneumatiky HL sú pre ktoré typy vozidiel?

Pneumatiky s vysokou nosnosťou sú pneumatiky navrhnuté pre ťažšie vozidlá, ako sú elektrické autá, hybridné autá a SUV. Pneumatiky HL napriek rovnakému rozmeru a nahusteniu na rovnaký tlak ponúkajú vyššiu nosnosť, ktorú potrebujú hybridy a elektrické vozidlá s väčšími batériami.

Ako rozoznáte pneumatiky HL?

Pneumatiky HL rozoznáte ľahko – majú predponu HL na bočnici pred údajmi o rozmere.

Prečo Michelin vyvíja pneumatiky HL?

Potreba adaptívnej technológie a nových dizajnov pneumatík je najzreteľnejšie viditeľná na rozširovaní a širokom zavádzaní hybridov a elektrických vozidiel.  Je dôležité, aby si mohli spotrebitelia kupovať pneumatiky, ktoré sú navrhnuté pre konkrétne potreby týchto vozidiel – to zvyčajne zahŕňa vyššiu záťaž v dôsledku batérií, ako aj zaistenie regeneračného brzdenia, nižšieho valivého odporu, a zároveň zabezpečenie čo najnižšieho hluku pre tichšiu jazdu.

V neposlednom rade vyvinula spoločnosť Michelin tieto súvisiace pneumatiky, aby sa dodržiavali pravidlá bezpečnosti cestnej dopravy a zaručilo sa, že ich bude možné obuť na všetky autá, ktoré ich potrebujú.

Ako podporuje pneumatiky HL technológia Michelin?

Ide o pokročilú technológiu používanú pri výrobe týchto pneumatík a patrí k najnovším prírastkom vo vývoji moderných pneumatík. Zahŕňa odborné znalosti spoločnosti Michelin na zvyšovanie nosnosti kostry pri zachovaní valivého odporu a pohodlia prostredníctvom kombinácie zmesí, profilu tvaru a typu spevnenia. To znamená prispôsobenie pevnosti zmesi behúňa na podporu vyššej záťaže pri zachovaní opotrebenia a jazdných vlastností, ako aj spevnenie kostry pneumatiky v zóne maximálnych pevností používaním robustnejších vrstiev a tvrdších zmesí. Napokon, profil je optimalizovaný a prispôsobený tak, aby sa absorbovalo dodatočné ohýbanie pneumatiky v dôsledku zvýšenia hmotnosti a aby to nebolo na úkor komfortu vodiča a cestujúcich.  

Potrebujem pneumatiku HL v elektrickom vozidle?

Podľa okolností. V prípade auta so zvýšenou hmotnosťou alebo vyššou nosnosťou sú dve možnosti. Sú to tieto:


Nezabúdajte však, že ak jazdíte na veľkom, výkonnom hybridnom alebo elektrickom vozidle, pravdepodobne potrebujete pneumatiky HL. Nezabúdajte, že pri vozidlách používajúcich pneumatiky HL ich bude podľa potreby nutné vymeniť za nové pneumatiky HL. 

Nájdite si ideálnu pneumatiku
Vyhľadávanie pneumatík
Vyhľadávanie pneumatík