microsoftteams image

Môžete zmeniť rozmer pneumatiky?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Chcete zmeniť rozmer pneumatík? Možné to je, ale existujú určité obmedzenia. V tomto článku si ich preberieme.

Aký rozmer má pneumatika?

Keď hovoríme o rozmere pneumatiky, v skutočnosti hovoríme o jej rozmerových údajoch, ktoré zahŕňajú nasledujúce prvky uvedené na bočnici pneumatiky

tyre size

 

 • Šírka (napr. 205) v milimetroch.
 • Profilové číslo (napr. 55) v percentách. Je to pomer medzi výškou bočnice pneumatiky a šírkou pneumatiky. 
 • Typ (napr. R pre radiálnu)
 • Priemer (napr. 17) v palcoch.
 • Index nosnosti (napr. 91) Toto číslo je index, ktorý zodpovedá maximálnemu zaťaženiu, ktoré dokáže jedna pneumatika zniesť.
 • Index rýchlosti (napr. V) Toto písmeno je index, ktorý zodpovedá maximálnej rýchlosti, pri ktorej môže pneumatika uniesť svoje maximálne zaťaženie.

 

Aké zmeny rozmerov sú možné?

58818286 m

Na vozidle je štandardné obutie navrhované výrobcom, ako aj voliteľné obutia, ktoré predstavujú niekoľko alternatív schválených výrobcom. 

Príklad pre PEUGEOT 308 - 1.2 pure tech z roka 2021:

195/65 R15 91H
205/55 R16 91V
205/50 R17 93V
225/45 R17 91V
225/40 R18 92V

Napríklad je možné zvoliť iný priemer pneumatiky, zvyčajne z troch možností. Auto môže mať schválený priemer kolies 15, 16 a 17 palcov.

Zmena priemeru kolies samozrejme znamená výmenu ráfikov, ktoré môžu byť vyrobené z tabuľového plechu ako originálne ráfiky alebo hliníka, ktorý je ľahší a má krajší vzhľad.

Schválenia

Všetky jednotlivé rozmery ponúkané výrobcom auta sú pre vozidlo schválené.
Je veľmi jednoduché zistiť, ktoré rozmery sú schválené: obvykle sú označené na štítku vo dverách vodiča alebo v používateľskej príručke, niekedy aj na veku palivovej nádrže.

Môžem obuť iný než schválený rozmer?

Je nevyhnutné dodržať rozmery schválené výrobcom. V niektorých krajinách je možná výnimka za predpokladu, že priemer pneumatiky spadá do limitu nie väčšieho ako -2 % a +1,5 %.

Odporúča sa dodržať schválené rozmery, aby nebola ohrozená vaša bezpečnosť, bezpečnosť vašich spolucestujúcich a iných účastníkov cestnej premávky. Pri výbere neschválených pneumatík by ste mohli napríklad obúvať pneumatiky, ktoré sú príliš široké alebo nebezpečne prečnievajú cez šírku vozidla. Alebo pneumatiky s nedostatočným indexom nosnosti napríklad pre úžitkové vozidlá, ktorých funkcia často zahŕňa nesenie záťaže.

Navyše, keďže tachometer zohľadňuje priemer vašich kolies, rýchlosť zobrazovaná na číselníku aj počet kilometrov na tachometri by mohli byť nepresné.

122592729 m

Aké sú dôsledky, ak nebudem brať ohľad na homologizáciu?

Hoci je v niektorých krajinách povolená určitá miera tolerancie, nedodržaním schválených rozmerov sa vystavujete istým rizikám:

 • bezpečnostné riziká,
 • pokuta v prípade policajnej kontroly,
 • odmietnutie prehliadky vášho vozidla,
 • neposkytnutie poistenia v prípade nehody.


Na druhej strane, ak schválené rozmery dodržujete, využívate tak flexibilitu a týmto problémom sa vyhnete.

Prečo musím zmeniť rozmer pneumatiky?

Ak je vaše vozidlo dovezené z iného svetadiela, odporúčame uistiť sa, že sú jeho pneumatiky v súlade s miestnou homologizáciou poskytnutou výrobcom.
(Nariadenia R30 a R117, ako uvádza označenie E2 na bočnici pneumatiky).

Ak je vaše vozidlo napríklad dovezené do Európy z USA, máte zákonnú povinnosť prispôsobiť vozidlo európskej homologizácii a prezuť na vhodný rozmer pneumatík.

Kedy môžem zvýšiť alebo znížiť index nosnosti alebo rýchlosti svojich pneumatík?

Štítok 3PMSF na pneumatike označuje, že pneumatika prešla testom výkonnosti v zime.

Pneumatiky používané v zime (zimné alebo celoročné pneumatiky) musia mať homologizáciu M+S (blato a sneh) a 3PMSF (hora s 3 vrcholmi a snehovou vločkou).

Ak majú pneumatiky označenie 3PMSF (certifikované na jazdenie v zime na mokrých alebo zasnežených cestách), zo zákona je možné obuť zimné pneumatiky s nižším ako odporúčaným indexom rýchlosti.

Je to preto, že vodiči v zime znižujú svoju priemernú rýchlosť pri šoférovaní na zasnežených cestách.

Jediným obmedzením je, že vnútri vozidla musí byť upevnený štítok tak, aby bol viditeľný pre vodiča. To ho upozorňuje na maximálnu povolenú rýchlosť jazdy.No ak má pneumatika iba označenie M+S a nie 3PMSF, od januára 2020 zákon zakazuje zníženie indexu rýchlosti.

V lete je možné zvoliť pneumatiky s vyšším indexom nosnosti a/alebo indexom rýchlosti, než určuje výrobca, ale v žiadnom prípade by nemal byť nižší.

Koľko pneumatík mám zmeniť naraz?

Je nevyhnutné, aby ste súčasne zmenili rozmer všetkých štyroch pneumatík, nielen dvoch pneumatík na rovnakej náprave.

Keď už máte všetky informácie, ktoré potrebujete na zmenu rozmeru pneumatiky, pomocou nášho nástroja na výber pneumatík si môžete nájsť vhodné pneumatiky:

map search desktop

Nájdite predajňu pneumatík blízko vás do niekoľkých sekúnd

Hľadať podľa
Adresa, mesto alebo PSČ
Car
 • Car
 • Motorbike
Nájdi ma
Vyhľadať
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.