WHAT IS ROLLING RESISTANCE?

Čo je valivý odpor?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Valivý odpor (rolling resistance, RR) má zásadný vplyv na energiu, ktorú vozidlo potrebuje na uvedenie do pohybu. Preto priamo súvisí so spotrebou paliva v prípade áut so spaľovacím pohonom (asi 20 %) alebo dojazdom batérie v prípade elektromobilov. Dezén pneumatík môže znížiť valivý odpor.

Čo je valivý odpor?

Začnime od základov – uistime sa, že chápeme podstatu valivého odporu pneumatiky. Ako už napovedá názov, valivý odpor označuje odpor, ktorému je pneumatika auta vystavená pri valení po povrchu. Hlavnými príčinami tohto odporu sú deformácia pneumatiky, aerodynamický odpor a trenie s povrchom. 

Čím je valivý odpor vyšší, tým viac energie je potrebnej na jeho prekonanie. Preto ten značný vplyv valivého odporu pneumatiky na spotrebu paliva (a na to, ako dlho vaše pneumatiky vydržia). 30 % nárast valivého odporu zvýši o 3 až 5 %  spotrebu paliva.

Na valivý odpor má vplyv niekoľko elementov: tlak vzduchu v pneumatikách, dezén, priemer a šírka pneumatiky alebo materiály použité v pneumatikách či ich kostre. Čo sa týka napríklad tlaku v pneumatikách, štúdie realizované na francúzskych cestách (1) ukázali, že viac ako 50 % áut má minimálne o 0,3 baru nižší tlak v pneumatikách než je požadovaný. To vedie k značnému zvýšeniu valivého odporu: +6 % pri podhustení o 0,3 baru a +30 % pri podhustení o 1 bar. 

Valivý odpor súvisí so stratenou energiou.

Pri pneumatikách ide tiež o priľnavosť

Odpor pneumatík je však napriek tomu potrebný. Časť valivého odporu spôsobená trením medzi povrchom vozovky a pneumatikou vytvára trakciu a pre bezpečnosť je potrebná priľnavosť. Trakcia je sila potrebná na vytváranie pohybu, ktorý spôsobuje valenie pneumatiky po povrchu namiesto jej točenia na jednom mieste.

Potrebujete teda valivý odpor, ale nie stratu energie v podobe tepla, ktoré vytvára. Je možné mať nízky valivý odpor AJ dobrú priľnavosť tej istej pneumatiky?

Tu nastupujú pneumatiky s nízkym valivým odporom!

Pneumatiky s nízkym valivým odporom – známe aj ako pneumatiky LRR – sú teda vyvinuté tak, aby znižovali rozptyl energie, a tak šetrili palivo. Dosahuje sa to inováciami naprieč všetkými aspektmi pneumatiky:
– Kostra, tvar a dezén pneumatiky: stavba pneumatiky, jej geometria a povaha vnútorných vrstiev  i podoba dezénu majú obrovský vplyv na rozsah deformácií, ktorým je pneumatika vystavená, a teda na valivý odpor.
– Hmotnosť pneumatiky: pri rovnakej deformácii platí, že čím masívnejší je objekt, tým viac sa  zahrieva.
– Optimalizácia zmesi gumy a rôznych zložiek používaných v pneumatike: ide o hlavný zdroj pokroku pri znižovaní energie absorbovanej pneumatikou.

MICHELIN e.PRIMACY: pneumatiky pre osobné vozidlá s nízkym valivým odporom

Pneumatika MICHELIN e.PRIMACY, ktorá je z hľadiska valivého odporu najefektívnejšou vo svojej kategórii (2), spája vynikajúci valivý odpor a skvelý brzdný výkon. Valivý odpor sa prejavuje 3 výhodami: nižšia spotreba paliva, menej emisií CO² a dlhší dojazd.
MICHELIN e.PRIMACY ponúka skvelé brzdné vlastnosti na mokrej vozovke po dlhú dobu. Aj po 30 000 km vyhovuje štandardom očakávaným od novej pneumatiky. Celkove iba 1 % pneumatík úspešne spája túto úroveň valivého odporu (A) s úrovňou brzdenia na mokrej vozovke (A/B).

michelin e primacy g1 1421 compositing 20200922 nj

Čo sa týka spotreby paliva, aký veľký je rozdiel pri pneumatikách s nízkym valivým odporom?

„Spotreba paliva predstavuje celú jednu nádrž z piatich,“ vysvetľuje Cyrille Roget, riaditeľ komunikácie pre vedu a inovácie v spoločnosti Michelin. „Súvisí to s valivým odporom pneumatiky. A to nie je zanedbateľné množstvo, ak sa zamyslíte nad množstvom paliva, ktoré dávame do svojich nádrží. Správna pneumatika vám teda môže naozaj ušetriť peniaze.

Konkrétne, vďaka nízkemu valivému odporu pneumatiky MICHELIN e.PRIMACY ušetria vodiči asi 0,21 litra paliva na 100 kilometrov a asi 80 € za celú životnosť pneumatiky (3). V prípade elektromobilu je dojazd dlhší odhadom o 7 % v porovnaní s inými pneumatikami vo svojej kategórii – to je 30 km pri odhadovanom dojazde 400 km (4).

Oplatia sa pneumatiky s nízkym valivým odporom?

Vylepšenú palivovú účinnosť vďaka pneumatikám s nízkym valivým odporom nepocíti len vaša peňaženka. Sú tiež krokom k ekologickejšiemu jazdeniu. Pokiaľ ide o spaľovací motor, znižovaním spotreby paliva obmedzujete tiež svoje využívanie fosílnych palív. A v prípade elektromotora znamená väčší dojazd menšie nároky na elektrickú sieť, ktorá v Európe získava 40 % energie z elektrární spaľujúcich fosílne palivá.

Ako zistiť valivý odpor pneumatiky

Pri kupovaní pneumatiky v Európe môžete nájsť hodnotenie valivého odporu na štítku. Existujú tri parametre: energetická účinnosť pneumatiky (ktorá vypovedá o valivom odpore), priľnavosť pneumatiky na mokrej vozovke a hlučnosť pneumatiky. Od 1. mája 2021 budú tieto štítky aktualizované: o klasifikácie v rozsahu od A do E, novú ikonu výkonu na snehu/ľade a QR kód poskytujúci prístup k EÚ databáze pneumatík EPREL. Zistite viac o tom, ako čítať európske štítky pneumatík!

Právne poznámky

(1) Dáta zhromaždené na francúzskych diaľniciach v roku 2000, počas operácií spoločnosti MICHELIN „Fill up the air“ (Doplň si vzduch).

(2) Kategória pneumatík MICHELIN e.Primacy je definovaná ako jedna z prémiových letných pneumatík, ako napr. značky CONTINENTAL, GOODYEAR,BRIDGESTONE, PIRELLI, DUNLOP, a ktoré nie sú vyhradené na použitie ako originálne vybavenie (t. j. nie sú navrhnuté na dosiahnutie konkrétnych cieľov výrobcov áut), ale ako pneumatiky, ktoré si možno zakúpiť u maloobchodných predajcov.
Test valivého odporu – testy valivého odporu realizované na stroji spoločnosťou Applus Idiada, na žiadosť spoločnosti Michelin, jún (na nových) a august (na 2 mm leštených) 2020, na rozmere 205/55 R16 91V, porovnanie MICHELIN e.PRIMACY (nová: 5,58 kg/t a opotrebovaná: 5,13 kg/t) oproti MICHELIN PRIMACY 4 (nová: 7,74kg/t a opotrebovaná: 6,25 kg/t) ; BRIDGESTONE TURANZA T005 (nová: 7,17kg/t a opotrebovaná: 5,81 kg/t) ; CONTINENTAL ECOCONTACT 6 (nová: 6,39kg/t a opotrebovaná: 5,49 kg/t) ; CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 6 (nová: 8,93 kg/t a opotrebovaná: 6,94 kg/t) ; DUNLOP BLURESPONSE (nová: 7,97kg/t a opotrebovaná: 5,54 kg/t) ; GOODYEAR EFFICIENT GRIP 2 (nová: 7,01kg/t a opotrebovaná: 5,38 kg/t) ; PIRELLI CINTURATO P7 BLUE (nová: 6,96kg/t a opotrebovaná: 6,30 kg/t) ; PIRELLI CINTURATO P7 (nová: 8,79kg/t a opotrebovaná: 6,97 kg/t).

(3) Pneumatika MICHELIN e·Primacy vytvára v novom stave o 2 kg/t priemerný menší valivý odpor než konkurenti, čo zodpovedá zníženiu spotreby paliva až do 0,21 l/100 km, čo zodpovedá zníženiu emisií CO2 až do 5 g v prípade VW Golf 7 1,5 TSI alebo zníženiu až do 7 % pri autonómii v prípade VW e.Golf. 
Počas používania vytvára MICHELIN e·Primacy priemerne o 1,5 kg/t menší valivý odpor než konkurenti, zníženie zodpovedá až 80 € ušetreným na palive. Toto zníženie zodpovedá až 174 kg úspory CO2. Zníženia pri používaní sa odhadujú spriemerovaním údajov o nových a leštených 2 mm pneumatikách na zohľadnenie výkonnosti so skutočnou životnosťou – všetky zníženia sa odhadujú zo základu 35 000 km a ceny paliva 1,46 €/l (https://ec.europa.eu/energy/data-analysis/weekly-oil-bulletin_en 6/1/2020 vážené v top 10 krajinách pre pohyby motorových vozidiel v tuzemsku a cudzine – https://ec.europa.eu/eurostat/web/transport/data/database). Skutočná úspora na palive a nákladoch sa môže značne líšiť podľa jazdných návykov, vozidla či tlaku v pneumatikách.

(4) Dlhší dojazd na batériu elektromobilu a zníženie CO2. Pneumatika MICHELIN e.PRIMACY vytvára v novom stave o 2 kg/t priemerný menší valivý odpor než konkurenti, čo zodpovedá zníženiu spotreby paliva až do 0,21 l/100 km, čo zodpovedá zníženiu emisií CO2 až do 5 g v prípade VW Golf 7 1,5 TSI alebo zníženiu až do 7 % pri autonómii v prípade VW e.Golf.

Autorstvo

Autor fotografií a videí:
06photo / Adobe Stock
Michelin- ATALANTE - David CHAMBRIARD
Michelin

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.