liv mich eprimacy close up master v03 njo

Ako zvýšiť dojazd elektromobilu?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Chcete zlepšiť dojazd elektromobilu? Prečítajte si, ako dosiahnuť maximálny dojazd elektrického auta a aké výzvy sa s tým spájajú.

Ako môžem zvýšiť dojazd svojho elektromobilu? 

Existujú štyri hlavné spôsoby, ako môžu vodiči zlepšiť dojazd elektrického auta:

liv mich pilotsportev closeup master v04 njo

Jazdite plynule a predvídajte

Najdôležitejší faktor ovplyvňujúci priemernú vzdialenosť, ktorú elektrické auto dokáže prejsť, sa označuje ako ekologická jazda.

Ekologická jazda je štýl jazdy, ktorý spočíva v spôsobe zrýchľovania i spomaľovania a najlepšie optimalizuje spotrebu energie. Ak pravidelne prudko pridávate rýchlosť po zastavení na červenú a prudko brzdíte, bude váš dojazd nižší než u vodiča s plynulejším štýlom jazdy.

Dôležitým faktorom je tiež rýchlosť. Dojazd sa líši v závislosti od toho, či jazdíte po meste, na okraji mesta alebo na diaľnici. Čím rýchlejšie jazdíte, tým viac sa dojazd skracuje. 

Pravidelne vykonávajte údržbu auta

adobestock 127114466

Najdôležitejšia vec, ktorú by ste si mali zapamätať, je to, že dojazd elektromobilu do veľkej miery závisí od celkovej údržby auta. Zahŕňa to nielen pravidelné údržbové kontroly u mechanika, ale aj sezónnu starostlivosť a sledovanie tlaku hustenia pneumatík elektrického vozidla.

Napríklad zima môže priamo ovplyvniť dojazd elektrického auta:  keď sa ochladí, celková účinnosť batérie a motora má tendenciu klesnúť. Teploty pod bodom mrazu môžu takisto mať vplyv na dojazd. Preto mnohí výrobcovia poskytujú možnosť zahriatia auta pred tým, než vyrazíte.

Tlak hustenia pneumatík elektroauta je takisto významný faktor, ktorý ovplyvňuje priemernú vzdialenosť, ktorú vozidlo dokáže prejsť. Jazda s podhustenými pneumatikami spôsobuje nadmernú spotrebu elektriny, pretože pneumatiky potrebujú na valenie viac energie. A okrem toho, nesprávne nahustené pneumatiky môžu zapríčiniť ich predčasné opotrebovanie…

Zabráňte nadmernému zaťaženiu a odporu

Dojazd závisí aj od zaťaženia vozidla:  čím väčší náklad je vnútri auta, tým je na jeho pohyb potrebné vynaložiť viac energie. V takom prípade nevyhnutne dochádza k skráteniu dojazdu. Skontrolujte preto, či v kufri nevozíte nadbytočné bremená!

Dôležitú úlohu zohráva aj aerodynamika. Strešné nosiče, držiaky na bicykle a podobné zariadenia zvyšujú odpor, čím sa zvyšuje spotreba energie a skracuje dojazd vozidla. Ak práve neodchádzate na dovolenku a chcete dosiahnuť optimálnu účinnosť elektrického auta, odstráňte všetko nepotrebné externé príslušenstvo, aby ste dosiahli maximálny dojazd elektromobilu.

Vybavte auto správnymi pneumatikami pre elektrické vozidlá

Vybavenie auta vhodnými pneumatikami pre elektroautá je nevyhnutný krok, aby ste dosiahli najväčšiu účinnosť elektromobilu z hľadiska jeho dojazdu. Pneumatiky zohrávajú kľúčovú rolu, najmä vzhľadom na jav, ktorý sa označuje ako valivý odpor. Na valenie pneumatiky potrebujú spotrebovať trochu energie, a toto malé množstvo minutej energie znižuje nabitie batérie. Jednoducho povedané:  čím nižší je valivý odpor, tým väčší dojazd môže vaše elektrické auto dosiahnuť.

Preto sa v spoločnosti Michelin kladie pri vývoji pneumatík pre elektroautá veľký dôraz práve na valivý odpor:

V rámci trhu s prémiovými náhradnými pneumatikami rad MICHELIN e.Primacy zvyšuje dojazd približne o 7 %, alebo 30 km, pri vozidle s dojazdom 400 km, v porovnaní s inými pneumatikami tejto kategórie (1)(2). Pre vysokovýkonné elektrické auto poskytuje rad MICHELIN Pilot Sport EV dojazd dlhší o 60 km (3)

Ako zistiť, ktoré pneumatiky poskytujú najlepší valivý odpor? 

Ako vybrať najvhodnejšie pneumatiky pre elektroauto? V niektorých krajinách, napríklad v Európe (a čoskoro aj v Číne), sa používa špeciálny klasifikačný štítok, podobne ako napríklad pri chladničkách, ktoré sú označené špecifickým štítkom. „Trieda A“ na tomto štítku znamená, že pneumatiky majú najnižší valivý odpor. Ak by ste porovnali pneumatiky „triedy A“ s pneumatikami „triedy C“, dlhší dojazd dosiahnete s tými prvými.

PRÁVNE POZNÁMKY:

(1) - Kategória pneumatík MICHELIN e.PRIMACY je definovaná ako kategória prémiových letných pneumatík, ako napr. značky CONTINENTAL, GOODYEAR, BRIDGESTONE, PIRELLI, DUNLOP, ktoré nie sú vyhradené na použitie ako originálne vybavenie (t. j. nie sú navrhnuté na dosiahnutie konkrétnych cieľov výrobcov áut), ale ako pneumatiky, ktoré si možno zakúpiť u maloobchodných predajcov.

 

(2) - Zvýšený dojazd batérie elektrického auta – Pneumatika MICHELIN e.PRIMACY vytvára v novom stave v priemere o 2 kg/t menší valivý odpor než u konkurentov, čo zodpovedá zníženiu spotreby paliva až o 0,21 l/100 km, a to zodpovedá zníženiu emisií CO2 až o 5 g v prípade VW Golf 7 1,5 TSI alebo až o 7 % dlhšiemu dojazdu v prípade VW e.Golf.

 

(3) -  Interná štúdia valivého odporu vykonaná v októbri 2020 na pneumatikách s rozmerom 255/45 R19, ktorá porovnávala pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV (6,7 kg/t) a MICHELIN Pilot Sport 4 SUV (8,8 kg/t). Pri elektrickom aute s hmotnosťou 2 151 kg, s dojazdom 540 km, vedie tento rozdiel vo výške 2,1 kg/t k predĺženiu dojazdu o viac ako 60 km, teda viac ako 10 % pôvodného dojazdu.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.