VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Aký je správny tlak pre moje zimné pneumatiky?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Údržba pneumatík, najmä pokiaľ ide o tlak v pneumatikách, je veľmi dôležitá pre bezpečnú jazdu.

Zistite, aký tlak je správny pre vaše zimné pneumatiky.

Kedy a ako mám kontrolovať tlak vo svojich pneumatikách?

Je prirodzené, že pneumatiky postupne strácajú vzduch, to znamená, že je potrebné ich pravidelne dohustiť (odporúčame raz mesačne), bez ohľadu na to, aký typ pneumatík máte (letné, zimné alebo celoročné). Pravidelná kontrola tlaku tiež zabezpečí, že si všimnete akúkoľvek nezvyčajnú stratu tlaku v jednej z pneumatík v porovnaní s ostatnými, čo by mohlo naznačovať únik vzduchu.

Odporúčame tiež skontrolovať tlak v pneumatikách skôr, ako by ste sa vydali na dlhšiu cestu, alebo ak vozidlo nesie ťažký náklad. Nezabudnite, že tlak v pneumatikách sa meria za studena (vaše vozidlo by nemalo predtým prejsť viac ako 3 km).

Auto Edito article topic8 pression pneus hiver max Tipy a rady

Zimné pneumatiky: Uistite sa, že tlak v pneumatikách upravujete v správnych podmienkach!

Pri dohusťovaní zimných pneumatík sledujte teplotu.

Ak nastavujete tlak pneumatík v garáži, kde je vnútorná teplota nad nulou (napr.: 18 °C), zatiaľ čo vonkajšia teplota je mínusová (napr.: -2 °C), tak teplotný rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou vo vnútri garáže je 20 °C. V takomto prípade odporúčame pridať k odporúčanému tlaku 0,2 baru.

Toto vyrovná rozdiel medzi vyššou vnútornou teplotou a nižšou vonkajšou teplotou, čím sa zabezpečí, že tlak v zimných pneumatikách bude dobre prispôsobený jazde v zimných podmienkach. Ak nastavujete tlak vzduchu v pneumatikách v exteriéri, riaďte sa hodnotami tlaku odporúčanými výrobcom.

Upravte tlak v pneumatikách v zimnom období

Zimné teploty majú priamy vplyv na vaše pneumatiky: keď teplota klesne, zníži sa aj tlak v pneumatikách.

Raz za mesiac skontrolujte tlak v pneumatikách a v prípade potreby ich dohustite.

Auto Edito michelin pression calul Tipy a rady
Auto Pozadie equipements speciaux Tipy a rady

Najdôležitejšie informácie o tom, ako jazdiť v zime

Bezpodmienečne dodržujte tlak vzduchu v pneumatikách odporúčaný výrobcom vozidla. Relevantné informácie nájdete na jednom z nasledujúcich miest:

  • na samotnom vozidle (na dverách automobilu alebo palivovom otvore);
  • v užívateľskej príručke vozidla;
  • v odporúčaniach výrobcu vozidla.

Podhustenie môže mať výrazný vplyv na jazdné vlastnosti vozidla a spôsobiť nerovnomerné opotrebovanie pneumatík. Rovnako to platí pri prehustení. Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách minimalizuje opotrebovanie pneumatík.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.