VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Ako si vybrať zimné pneumatiky

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Chcete si kúpiť zimné pneumatiky, ale neviete si vybrať z toho množstva ponúkaných modelov? Či už potrebujete zimné alebo celoročné pneumatiky, spoločnosť Michelin je tu pre vás, aby vám pomohla s výberom!

Naše rady pre výber najvhodnejších zimných pneumatík

Keď prichádza zimné obdobie, môžete si klásť otázku, aké pneumatiky si vybrať. Keď si vyberáte spomedzi všetkých dostupných modelov a radov pneumatík, je potrebné mať na pamäti nasledovné:

  • Na rozdiel od označenia M+S, označenie 3PMSF, ktoré sa nachádza na bočnici, znamená, že pneumatiky spĺňajú normy EÚ a prešli štandardizovanou skúškou, vďaka čomu vám umožnia bezpečnú jazdu v zimných poveternostných podmienkach.
  • Pri teplotách nižších ako 7 °C je potrebné mať pneumatiky, ktoré sú prispôsobené zimným poveternostným podmienkam. Pred kúpou pneumatík si prečítajte naše tipy, aby ste zistili, ktoré pneumatiky si vybrať pre vaše auto v závislosti od typu použitia, značky a modelu auta a rozmeru pneumatiky.

.

Auto Edito pn002567 max max Tipy a rady

Rada č. 1: Zimné pneumatiky si vyberte podľa toho, v akej oblasti žijete a na aký druh jazdy ich obvykle budete využívať

Ak žijete v oblasti, v ktorej bývajú dlhé a tuhé zimy, spoločnosť MICHELIN vám odporúča používať zimné pneumatiky.

Rad MICHELIN ALPIN (napríklad pneumatiky MICHELIN Pilot Alpin 5, MICHELIN Pilot Alpin 5 SUV a MICHELIN Alpin 6) ponúka bezpečný, komfortný a presný zážitok z jazdy aj v tých najnáročnejších snehových podmienkach.

Ak žijete v oblasti s premenlivým počasím a občasným snežením, budú pre vás celoročné pneumatiky MICHELIN CrossClimate tou najlepšou voľbou. Rad MICHELIN CROSSCLIMATE ponúka vyvážený výkon, vďaka čomu sú tieto pneumatiky vhodné na leto aj zimu a navyše poskytujú veľmi dobrú úroveň výkonu na snehu.

Ak žijete v oblasti, v ktorej sa pravidelne vyskytujú skutočne náročné snehové podmienky, spoločnosť MICHELIN vám odporúča používať špeciálne zimné pneumatiky, ako napríklad rad Nordic MICHELIN X-ice alebo MICHELIN X-ice North 4 (s hrotmi alebo bez nich).

Chcete sa dozvedieť viac o rozdieloch medzi zimnými a celoročnými pneumatikami? Pozrite si nasledujúci článok: Zimné alebo celoročné pneumatiky: ako si správne vybrať?

Auto Edito winterhighwayimagejpg 0 0 720 430 max max Tipy a rady

Rada č. 2: zistite si rozmery pneumatík

Auto Edito dimensionpneu max max Tipy a rady
Auto Edito dim poid Tipy a rady
Auto Edito dim vitesse Tipy a rady

Aby ste pre svoje auto našli správne zimné alebo celoročné pneumatiky, musíte vziať do úvahy potrebné rozmery pneumatík.

Ako zistím potrebný rozmer pneumatiky? Rozmery vašej pneumatiky zahŕňajú niekoľko rôznych veličín: šírku, výšku bočnice, priemer disku, index nosnosti a rýchlostný index.

Nájdete ich na bočnej stene pneumatiky a sú uvedené v tomto poradí:

225: šírka behúňa (v mm)

45: profilové číslo (percentuálny podiel výšky k šírke). V tomto prípade 45 vyjadruje, že výška bočnice predstavuje 45 % zo šírky pneumatiky.

R alebo ZR: radiálna konštrukcia

17: vnútorný priemer pneumatiky v palcoch. 1 palec (inch) = 2,54 cm. To zodpovedá priemeru kolesa, na ktoré je pneumatika navrhnutá.

96: index zaťaženia (maximálne zaťaženie, ktoré môže pneumatika uniesť).

V: rýchlostný index (maximálna rýchlosť pneumatiky). V: zodpovedá 240 km/h

Ak používate jednu sadu diskov, rozmery vašich zimných alebo celoročných pneumatík sa musia zhodovať s rozmermi vašich letných pneumatík a index nosnosti musí byť rovnaký alebo vyšší. Ak sa rozhodnete pre sadu zimných kolies s už namontovanými pneumatikami, môžete si ušetriť financie výberom menšej veľkosti, treba si len zistiť, ktoré veľkosti sú pre vaše vozidlo schválené. Môžete si tiež zvoliť pneumatiky s mierne nižším rýchlostným indexom, ktoré sú lepšie prispôsobené na jazdu v zime a vo všeobecnosti lacnejšie.

Teraz, keď už viete zistiť rozmer pneumatík, si môžete pomocou filtra vyhľadať rad celoročných pneumatík MICHELIN.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.