Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice

Často kladené otázky: Ako si vybrať správne pneumatiky - Zimné pneumatiky

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Potrebujem zimné pneumatiky, ak mám auto s pohonom 4x4?

Vozidlá 4x4, ktoré poznáme tiež ako vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies, vám poskytujú lepšiu trakciu na snehu ako vozidlá s pohonom iba jednej nápravy. Napriek tomu sú stále menej účinné ako vozidlá, ktoré sú vybavené pneumatikami do zimných poveternostných podmienok (zimné pneumatiky 3PMSF alebo celoročné pneumatiky 3PMSF).

Pri letných pneumatikách vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies čiastočne vyrovnávajú nedostatočnú priľnavosť pri jazde do kopca. Pri jazde z kopca však tieto štyri hnacie kolesá nemajú veľký účinok - a keďže tiaž vozidla je vyššia pri jazde z kopca, je nebezpečné jazdiť bez vhodného zimného vybavenia. Úžitok, ktorý poskytujú pneumatiky s označením 3PMSF, je ťažké nahradiť iným produktom.

Môžem nasadiť reťaze na akékoľvek vozidlo?


Väčšina vozidiel môže používať klasické alebo štandardné reťaze.

Niektoré vozidlá však vyžadujú inštaláciu špeciálnych reťazí.

Najskôr si overte u výrobcu, či vaše vozidlo môže používať štandardné reťaze. Niektoré vozidlá s klasickými reťazami nespĺňajú právne normy, pretože medzi pneumatikami a karosériou vozidla nevytvárajú dostatok miesta. Keby ste na tento typ vozidla namontovali reťaze, mohlo by to poškodiť vaše pneumatiky alebo iné časti vášho vozidla. V takom prípade budete musieť použiť rebríkové reťaze.

Ak sa chcete dozvedieť viac o reťaziach ponúkaných spoločnosťou MICHELIN LIFESTYLE, navštívte stránku https://sk.michelin-lifestyle.com/en/promotions/snow-chains/find-products

Na čo slúžia pneumatiky s hrotmi?

V regiónoch a krajinách, kde sú povolené, sa pneumatiky s hrotmi odporúčajú na zvládnutie aj tých najnáročnejších snehových podmienok. Na zľadovatených cestách a cestách pokrytých čiernym ľadom preukazujú omnoho lepšie výsledky ako zimné pneumatiky bez hrotov.

Môžem jazdiť na cestách so svojimi pneumatikami s hrotmi?

V krajinách, kde sú pneumatiky s hrotmi povolené, môžete slobodne vyraziť na cestu, ak budete dodržiavať určité pravidlá. Na Slovensku sú však pneumatiky s hrotmi zakázané. 

Pokiaľ jazdíte s pneumatikami s hrotmi v krajine, kde sú povolené, je potrebné viditeľne umiestniť špeciálnu nálepku v zadnej časti automobilu a neprekračovať maximálnu rýchlosť 90 km/h.

Aké sú rozdiely medzi zimnými pneumatikami, snehovými pneumatikami a pneumatikami Thermorubber?

Nie je v nich veľký rozdiel. Tieto termíny sa vyvíjali postupne spolu s vývojom nových technológií. V súčasnosti sa tento koncept najčastejšie označuje ako zimné pneumatiky, pretože ich benefity sa prejavujú nielen na zasnežených cestách, ale aj vo všetkých zimných poveternostných podmienkach, najmä na mokrých vozovkách pri teplotách nižších ako 7 °C.

Aký je rozdiel medzi snehovými reťazami a textilnými snehovými reťazami?

Hlavný rozdiel spočíva v dizajne: snehové reťaze sa pridávajú na povrch behúňa pneumatiky, zatiaľ čo textilné snehové reťaze úplne zakrývajú kolesá. Pri snehových reťaziach je priľnavosť výsledkom spolupráce pneumatiky a reťaze. Pri textilných snehových reťaziach poskytuje priľnavosť textilný materiál. Textilné snehové reťaze sa tiež nazývajú autoponožky.

Na tvrdom snehu fungujú obe rovnako, zatiaľ čo na čerstvo napadanom snehu a čiernom ľade sú reťaze efektívnejšie. Tieto sú tiež odolnejšie a budú sa ničiť pomalšie na cestách bez snehu. Textilné snehové reťaze sa však dajú obuť oveľa ľahšie a rýchlejšie.

Až do začiatku 21. storočia ste na trhu mohli nájsť iba kovové reťaze. Avšak za posledných približne pätnásť rokov, a to najmä na podnet spoločnosti Michelin, boli vyvinuté nové koncepty reťazí - napríklad autoponožky (SOS Grip) a zložené reťaze (Michelin Easy Grip), ktoré umožňujú ľahšie použitie, najmä ľahšiu inštaláciu a poskytujú neustále zlepšovanie výkonnosti.

Ak sa chcete dozvedieť viac o našej rade snehových reťazí, navštívte našu webovú stránku => https://sk.michelin-lifestyle.com/en/promotions/snow-chains

Potrebujete špeciálne disky pre zimné pneumatiky?

Svoje zimné pneumatiky môžete namontovať na svoje bežné disky. Pre vodičov, ktorí v zime používajú zimné pneumatiky, Michelin odporúča používať letné pneumatiky v lete, čo znamená, že budete svoje pneumatiky meniť dvakrát ročne:

  • Na jar prehodíte zimné za letné.
  • A na jeseň zas naopak, letné za zimné.

Táto výmena bude, samozrejme, niečo stáť. Jednou z možných alternatív je mať dve sady kolies (disky + pneumatiky). Jednu so zimnými pneumatikami a druhú s letnými pneumatikami. Týmto spôsobom môžete jednoducho vymeniť kolesá bez toho, aby ste museli demontovať pneumatiky, čo vás vyjde lacnejšie.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.