Vyhľadávanie pneumatík
Nájdite predajcov

Letné, zimné a celoročné pneumatiky: aké rôzne druhy sú v ponuke?

Letné pneumatiky? Celoročné pneumatiky? Zimné pneumatiky? Vyznať sa v terminológii pneumatík a nájsť kategóriu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám, môže byť celkom zložité. Všetky pneumatiky spadajú pod tri základné kategórie, každá z nich má svoje špecifické vlastnosti, výhody a obmedzenia. Je dôležité vyznať sa v rozličných druhoch, aby ste si vedeli správne vybrať.

Rozličné druhy pneumatík: ako si vybrať

Ako jediný styčný bod medzi vozidlom a povrchom vozovky, prenášajú pneumatiky energiu z motora na povrch vozovky, poskytujú stabilnú jazdnú dráhu a efektívne brzdenie, vydržia prenos hmotnosti a tlmia nárazy. Inými slovami: poskytujú vám bezpečnosť počas jazdy. Preto je také dôležité správne si vybrať spomedzi rôznych typov pneumatík. Či už ide o štandardné mestské vozidlo, 4x4 alebo SUV, všetky vozidlá majú stanovenú určitú veľkosť pneumatík a tiež špecifický rýchlostný index a index nosnosti. Napokon, aby ste sa mohli správne rozhodnúť, musíte zvážiť aj poveternostné podmienky vo vašom regióne a ich vplyv na výkon vašich pneumatík. Prvá voľba, ktorú budete musieť urobiť, bude vybrať si spomedzi troch hlavných kategórií pneumatík:

Letné pneumatiky

Tento typ pneumatík je bezpochyby tým najrozšírenejším. Letné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby mohli byť používané pri teplotách nad 7 °C (kedy fungujú najlepšie) a rovnako na suchých, ako i mokrých povrchoch.

Sú navrhnuté tak, aby podali vynikajúce výsledky z hľadiska:

  • pohodlia a spotreby paliva v prípade bežných cestných pneumatík

  • a priľnavosti a odolnosti v prípade športových pneumatík.

Nevýhodou je, že ich jazdné vlastnosti sa zhoršujú na studenom povrchu a nehodia sa na zasnežené cesty.

Zimné pneumatiky

Výhody pneumatík určených pre jazdu na snehu: navrhnuté sú tak, aby sa dali používať pri teplotách pod 7 °C, veľmi dobre zvládajú zasnežený a mokrý povrch. Najčastejšie sa používajú ako náhrada letných pneumatík počas zimných mesiacov. Nevýhody: horšie fungujú pri teplotách nad 7 °C a môžu produkovať viac hluku, takže v letnom období by ste ich mali vymeniť za letné pneumatiky.

Výmena pneumatík dvakrát ročne môže byť zväzujúca a možno bude dôvodom, pre ktorý si vyberiete radšej celoročné pneumatiky, pokiaľ vyhovujú vašim potrebám.

Celoročné pneumatiky

Celoročné pneumatiky v posledných rokoch získali na popularite, a to zrejme vďaka svojej hybridnej konštrukcii, ktorá im umožňuje dobre fungovať v širšom rozsahu poveternostných podmienok ako letné alebo zimné pneumatiky. Sú oveľa bezpečnejšie pre vodičov, ktorí zvyknú používať letné pneumatiky počas celého roka, čo v súčasnosti platí pre väčšinu európskych vodičov. Vodičom, ktorí zvyknú každoročne meniť letné pneumatiky za zimné, výber celoročných pneumatík (ak to jazdné podmienky umožňujú) uľahčí ich život tým, že budú môcť používať tie isté pneumatiky počas celého roka, takže ich nebudú musieť meniť každú sezónu.

ĎALŠIE ČLÁNKY

Ako spoznáte dobrú zimnú pneumatiku, keď ju uvidíte?

Prečo je príprava na jazdu v zimných poveternostných podmienkach dôležitá?