store tyres

SKLADOVANIE PNEUMATÍK – AKO SKLADOVAŤ PNEUMATIKY

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Potrebujete uskladniť pneumatiky?

Odborníci z Michelinu pre vás majú niekoľko tipov, ako pneumatiky skladovať, aby zostali bezpečné a pripravené na jazdu i na nadchádzajúcu sezónu.

Kedy pneumatiky uskladniť?

Pokiaľ pneumatiky, ktoré dlhší čas (jeden mesiac či viac) nepoužívate, necháte vonku, začnú na povrchu vysychať a môžu sa na nich objaviť praskliny.

Preto sa odporúča skladovať ich vo vnútri, na chladnom, suchom a čistom mieste.

Skladovanie zimných pneumatík

Keď vonkajšia teplota stúpne nad 7 °C, guma vašich zimných pneumatík vplyvom tepla mäkne. V dôsledku toho sa rýchlejšie opotrebováva a vaše pneumatiky sú menej účinné. Preto sa odporúča zimné pneumatiky uskladniť a nasadiť letné pneumatiky.

Skladovanie letných pneumatík

Naopak pri poklese teplôt pod 7 °C guma letných pneumatík stvrdne, čím sa znižuje ovládateľnosť pneumatiky. To je okamih, kedy je potrebné letné pneumatiky uskladniť a namontovať na vozidlo zimné pneumatiky.

inspect tyres

Čo treba urobiť, než pneumatiky uskladníte:

 • Pred demontážou pneumatík si poznamenajte ich pozíciu na vozidle. To vám pri opätovnej montáži umožní správne zmeniť ich pozíciu tak, aby ste zaistili ich rovnomerné opotrebovanie.
   
 • Skontrolujte každú z nich, či nie je poškodená alebo nerovnomerne opotrebovaná.
   
 • Očistite kolesá a pneumatiky vodou a dobre ich osušte, aby ste zamedzili prípadnej korózii.
   
 • Odstráňte všetky kamene alebo nečistoty, ktoré sa zachytili v drážkach pneumatiky.

Kde pneumatiky skladovať?

 • Pneumatiky skladujte v interiéri na čistom, dobre vetranom a suchom mieste s miernou teplotou, mimo priameho slnečného svitu a mimo nepriaznivých klimatických podmienok.
   
 • Udržujte ich mimo dosahu akýchkoľvek chemických látok, rozpúšťadiel alebo ropných látok, ktoré by mohli porušiť gumu.
   
 • Udržujte ich mimo dosahu akéhokoľvek predmetu, ktorý by mohol preraziť gumu (kovové a drevené hroty atď.).
   
 • Udržujte ich mimo dosahu akéhokoľvek zdroja tepla, plameňa, horúceho materiálu, zariadenia, ktoré môže spôsobiť iskry alebo elektrické výboje, a akéhokoľvek zdroja ozónu (transformátory, elektromotory, zváracie súpravy atď.).
   
 • Udržujte ich v dostatočnej vzdialenosti od akéhokoľvek predmetu, ktorý by ich mohol mechanicky stláčať.
   
 • Pokiaľ pneumatiky skladujete vonku (odporúčame len na krátku dobu), uložte ich tak, aby neležali priamo na zemi, a opatrite ich vodovzdorným prikrytím s otvormi, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti.
   
 • Uistite sa, že povrchy, na ktorých sú pneumatiky skladované, sú čisté, bez stôp mastnoty, benzínu, rozpúšťadiel, olejov alebo iných látok, ktoré by mohli poškodiť gumu.
   
 • Pokiaľ majú vaše pneumatiky bielu bočnicu alebo plastický biely nápis, skladujte ich z estetických dôvodov týmito prvkami proti sebe. V opačnom prípade by ich mohla čierna guma sfarbiť.
   
 • Ak sú pneumatiky namontované na vozidle, ktoré stojí dlhší čas zaparkované, je potrebné ich od hmotnosti auta odľahčiť buď zdvihnutím vozidla, alebo demontážou pneumatík. Pokiaľ tak neučiníte, môže dôjsť k ich nevratnému poškodeniu.
bibendum

Pokiaľ máte vo svojej garáži dostatok miesta, môžete svoje zimné pneumatiky krátkodobo skladovať v stĺpcoch. Dbajte pritom na to, aby sa navzájom nedeformovali a boli umiestnené najlepšie na paletách.

Výška stĺpca by nemala presiahnuť 1,2 m.

store tyres

Ako skladovať pneumatiky namontované na ráfikoch?

Pokiaľ sú vaše pneumatiky namontované na ráfikoch, skladujte ich nahustené, a to vo zvislej polohe, zavesené alebo položené (vždy maximálne dve pneumatiky na sebe).

store tyres with rims 2

Ako skladovať pneumatiky, ktoré nie sú namontované na ráfikoch?

Pokiaľ pneumatiky nie sú namontované na ráfikoch, neukladajte ich ani nezavesujte.

Skladujte ich nastojato.

store tyres without rims

Skladovanie letných a zimných pneumatík v mojej blízkosti

Pokiaľ nemáte doma dostatok miesta na skladovanie vašich pneumatík v dobrých podmienkach, je dobré vedieť, že väčšina predajcov ponúka službu skladovania pneumatík.

map search desktop
Nájdite predajňu pneumatík blízko vás do niekoľkých sekúnd
Hľadať podľa
Adresa, mesto alebo PSČ
Car
Nájdi ma
Vyhľadať

Podívajte sa na ďalšie súvisiace články

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.