background image

Letné, zimné a celoročné pneumatiky?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Nevyznáte sa v tom, aké pneumatiky potrebujete? S týmto sprievodcom používania správnych pneumatík v každom ročnom období budete na cestách v bezpečí za každého počasia.

Rozdiel medzi letnými pneumatikami, celoročnými pneumatikami a zimnými pneumatikami 

Čo sú letné pneumatiky?

Letné pneumatiky sú navrhnuté na používanie v teplejších mesiacoch, keď teploty často dosahujú 40 °C v príležitostných alebo dokonca dlhších časových obdobiach, alebo počas roka na miestach bez zimného počasia. S plytkejším dezénom a tuhou, priľnavou zmesou gumy, ktorá poskytuje vynikajúcu priľnavosť na suchých a mokrých povrchoch, sú letné pneumatiky špeciálne vyvinuté tak, aby dosahovali optimálne výkony pri teplotách nad 7 °C. Zaisťujú presnú ovládateľnosť a maximálnu stabilitu pri zatáčaní či brzdení.  

Zimné pneumatiky a letné pneumatiky majú rôzne dezény

Čo sú zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky sú opakom letných pneumatík – sú špeciálne vyvinuté na bezpečnú jazdu pri teplotách pod 7 °C a za drsných podmienok, ako sú ľad a sneh. V porovnaní s letnými pneumatikami majú zimné pneumatiky odlišný dezén s hlbším a početnejším prerezaním, vďaka ktorému zaručujú lepší záber na snehu a ľade. Sú tiež vyrobené z pružnejšieho materiálu, ktorý im pomáha zostať dostatočne mäkkým, aby sa udržali na ceste aj pri teplotách pod bodom mrazu. 

Čo sú celoročné pneumatiky?

Celoročné pneumatiky alebo univerzálne pneumatiky, ako sa tiež bežne označujú, spájajú technológie z letných a zimných pneumatík a dajú sa používať po celý rok. Ich dezén je viac prerezaný než pri letných pneumatikách, čo zvyšuje ich priľnavosť na zasnežených cestách a zároveň schopnosť prispôsobiť sa vyšším teplotám. Predstavujú najjednoduchšiu možnosť, ak žijete niekde s miernymi letami, miernymi zimami a občasným snežením. Celoročné pneumatiky zaručujú mobilitu a bezpečnosť pri teplotách v rozsahu od -10 °C do +30 °C. (Zistite viac o celoročných pneumatikách)

Porovnanie letných a zimných pneumatík

Hoci môžu vyzerať podobne, používanie zimnej pneumatiky v lete sa neodporúča, pretože mäkší behúň sa bude na teplom asfalte opotrebúvať rýchlejšie. Zhorší sa aj ovládateľnosť, čím sa predĺži brzdná dráha vášho vozidla a pravdepodobne sa vám tiež zvýši spotreba paliva.

Obdobne, používanie letných pneumatík v zime sa neodporúča, pretože tieto pneumatiky nie sú navrhnuté, aby odolávali nízkym teplotám. Bez hlbšieho dezénu a dodatočných drážok typických pre zimné pneumatiky môžu mať letné pneumatiky problém vyrovnať sa s priľnavosťou na vozovke, keď mrzne alebo keď sneží. Jazda na snehu s namontovanými letnými pneumatikami na vašom vozidle môže predĺžiť brzdnú dráhu na dvojnásobok dráhy, ktorú by ste mali pri certifikovaných zimných pneumatikách. Ich zmes gumy prirodzene tvrdne pri teplotách mrazu, čím sa zvyšuje riziko šmyku alebo kĺzania na zimných cestách. Táto tuhosť môže viesť aj k poškodeniu samotnej pneumatiky, keďže bez potrebnej pružnosti môže guma praskať a štiepiť sa.

A v čom spočíva rozdiel medzi letnými a celoročnými pneumatikami? Ak si musíte vybrať spomedzi týchto dvoch, pozrite si tento článok.

Porovnanie výkonu letných pneumatík, zimných pneumatík a celoročných pneumatík MICHELIN

MICHELIN CROSSCLIMATE+
Vs. MICHELIN Primacy 4 & MICHELIN Alpin 6
slide1
MICHELIN CROSSCLIMATE+
Vs. MICHELIN Pilot Sport 4 & MICHELIN Pilot Alpin 5
slide2

Letné pneumatiky MICHELIN Primacy 4 a Pilot Sport 4 fungujú najlepšie na suchých a mokrých cestách v horúcom počasí. Majú vynikajúcu životnosť, ako môžete očakávať od značky MICHELIN.

Pneumatiky MICHELIN CrossClimate+ sú celoročné pneumatiky, ktoré dosahujú dobrý výkon v lete i zime, dokonca aj na snehu. Ich odolnosť je porovnateľná s letnými pneumatikami, vďaka čomu  sú lídrom vo svojej kategórii.

Zimné pneumatiky MICHELIN Alpin 6 a MICHELIN Pilot Alpin 5 poskytujú najlepší výkon v nepriaznivých zimných podmienkach vrátane snehu a ľadu.

Kedy prezuť zimné pneumatiky na letné pneumatiky

V závislosti od poveternostných podmienok na mieste vášho bydliska platí všeobecné pravidlo, že letné na zimné pneumatiky by ste mali prezuť, keď sa teplota konzistentne drží pod 7 °C. Najlepšie je počkať na stabilizáciu zmeny teploty pre prípad, že ide len o náhlu studenú vlnu. Rovnaký princíp sa uplatňuje, keď sa začne otepľovať, takže ak sa teploty konzistentne držia nad 7 °C, môžete prezuť späť na svoje letné pneumatiky.

S celoročnými pneumatikami si nebudete musieť robiť starosti s tým, kedy máte pneumatiky prezúvať. Zaisťujú vám bezstarostnosť počas celého roka.

Koľko ma bude stáť vybaviť moje auto správnymi sezónnymi pneumatikami?

Či už pneumatiky potrebujete pre kombi, rodinné vozidlo, elektrické auto, športové vozidlo, 4x4 alebo SUV, je nevyhnutné vybrať správne pneumatiky. Cena závisí od rozmeru a typu sezónnej pneumatiky, ktorú hľadáte. Napríklad letná pneumatika MICHELIN Primacy 4 je dostupná v 104 rozmeroch (od 15 do 20 palcov): nájdite ceny online alebo u svojho miestneho predajcu.

Na rozdiel od letných pneumatík sa môžu celoročné pneumatiky bezpečne používať aj v zime, čomu zodpovedá aj ich vyššia cena. Avšak vybaviť svoje vozidlo celoročnými pneumatikami vás vyjde stále lacnejšie ako kupovať sadu letných i zimných pneumatík. Tieto univerzálne pneumatiky spojením technológií letných a zimných pneumatík ponúkajú vysokú úroveň výkonu a bezpečnosti za každého počasia. Vďaka svojmu hybridnému charakteru sú z dlhodobého hľadiska ekonomické.  Hľadajte ceny online alebo vyhľadajte svojho miestneho predajcu.

Servis MICHELIN: Pomáha vám vybrať si správne pneumatiky pre vás a vaše auto

Winter tires vs All-season tires : which tires should you buy? | Michelin Garage

Naše celoročné, letné a zimné pneumatiky

moto icon season all white tyres
Season
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.