4w rt tire michelin pilot sport ev en product in context 1 nosignature 16 slash 9

Potrebujú elektrické vozidlá špeciálne pneumatiky? 

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o  pneumatikách pre elektrické vozidlá, čím sa odlišujú od tých, ktoré sa montujú na bežné vozidlá, a ako správne pneumatiky prispievajú k dojazdu, spotrebe energie a celkovému zážitku z jazdy.

Prečo sa pneumatiky pre elektroautá odlišujú od bežných pneumatík? 

Elektrické vozidlá majú ťažkú batériu, a preto na nich musia byť namontované pneumatiky, ktoré zvládnu mimoriadne zaťaženie. Batéria elektromobilu uchováva energiu a elektrický motor poskytuje okamžitý krútiaci moment (a zabezpečuje úplné ticho vo vnútri vozidla). Keď v elektrickom aute šliapnete na plynový pedál, okamžite dosiahnete 100 % výkonu vozidla. Znamená to, že dochádza k výraznejšiemu prenosu zaťaženia, ktorý je oveľa intenzívnejší ako pri vozidle so spaľovacím motorom. Má to vplyv aj na mieru opotrebovania a oderu pneumatík.

Spoločnosť Michelin na to pri vývoji pneumatík pre elektroautá prihliada. Rozdiely sa týkajú najmä štruktúry pneumatík a použitých materiálov.

Ďalším faktorom, v dôsledku ktorého sa pneumatiky pre elektrické vozidlá odlišujú od bežných, je hlučnosť. Elektrické vozidlo je totiž samo osebe tiché. Bez hluku spaľovacieho motora je hlučnosť pneumatík elektromobilu spôsobená povrchom cesty oveľa výraznejšia. Preto musia výrobcovia vytvárať oveľa tichšie pneumatiky. Vďaka tomu sa znižuje hlučnosť vnímaná v interiéri vozidla.

Predstaviť si to môžete aj takto:  keby v orchestri naraz hrali bubon a flauta, počuli by ste najmä ten bubon. Len čo by bubon prestal hrať, zvuk flauty by bol zreteľnejší. Rovnaký princíp platí pri prechode na elektrické auto:  spaľovací motor, ktorý vydáva najviac hluku, sa v ňom nenachádza, a preto je hlučnosť pneumatík oveľa výraznejšia.

Z tohto dôvodu sú pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV (pre elektrické vozidlá) vybavené inovatívnou technológiou Michelin Acoustic, ktorá znižuje úroveň hluku o 20 %. (1)

Tretím faktorom, ktorý je špecifický pre elektromobily, je dojazd batérie a riziko jej zlyhania, najmä na dlhých trasách. V dôsledku valivého odporu pneumatiky prispievajú k spotrebe elektrickej energie a majú vplyv na celkový dojazd vozidla.

Pneumatiky MICHELIN e.PRIMACY prispievajú k prechodu na elektromobilitu. Ich valivý odpor v rámci trhu s prémiovými náhradnými pneumatikami zlepšuje energetickú účinnosť elektrického auta, čím sa zvyšuje dojazd približne o 7 %, alebo 30 km, pri vozidle s dojazdom 400 km, v porovnaní s inými pneumatikami tejto kategórie  (2)(3)

Ako pneumatiky pre elektrické vozidlá zlepšujú dojazd auta?  

liv mich pilotsportev closeup master v04 njo

Ak chcete dosahovať optimálny dojazd elektrického auta, vybavte svoje auto pneumatikami pre elektroautá.

Ako pneumatiky zlepšujú dojazd auta? Nezabudnite, že ak chcete pohnúť nejakým predmetom, potrebujete mu dodať energiu. Keď sa predmet posúva po povrchu, vždy dochádza k nejakej strate medzi prijatou energiou a energiou, ktorú objekt vynaloží na svoj pohyb. Označuje sa to ako valivý odpor.

Jedným z cieľov výrobcov pneumatík je znížiť túto stratu energie a tým optimalizovať energetickú účinnosť a znížiť nadmernú spotrebu energie. V prípade elektromobilov platí, že čím viac energie sa využije optimálne, tým väčším dojazdom sa vozidlo pýši.

Pri výbere pneumatík si všímajte označenie na klasifikačnom štítku a vyberajte si pneumatiky s čo najnižším valivým odporom. Vďaka tomu prejdete na jedno nabitie dlhšiu vzdialenosť a budete si môcť vychutnávať maximálne výkony elektroauta.

Opotrebúvajú sa pneumatiky elektrického auta viac?

Najvýznamnejším faktorom elektrických áut v porovnaní s bežnými vozidlami sú prenosy dynamického zaťaženia a brzdný moment tohto špecifického typu motora. Pre výrobcov to predstavuje výzvu, pretože zvýšenie zaťaženia a krútiaceho momentu si od pneumatík vyžaduje väčšiu laterálnu pevnosť (stabilitu pri zatáčaní), zachovanie citlivosti ovládania na významnej úrovni, pevnú priľnavosť na umožnenie zrýchlenia a dobrú životnosť a odolnosť proti opotrebovaniu.

Hmotnosť batérie predstavuje pre elektrické športové vozidlá veľký problém. Na dosiahnutie výkonného elektrického motora je potrebná silná batéria, ktorá má vysokú hmotnosť. Priemerná hmotnosť batérie v športovom elektrickom aute je 400 kg.

Dnes výrobcovia áut navrhujú dva druhy elektromobilov:

  • bežné vozidlá prerobené na elektrické,
  • úplne novú platformu.


V prípade prerobenia bežného vozidla sa rozmer pneumatík zvyčajne veľmi nelíši od vozidiel s ICE (motor s vnútorným spaľovaním). V dôsledku toho môže dôjsť k opotrebovaniu rýchlejšie než v prípade vozidiel s ICE.
V prípade úplne novej platformy sa už od začiatku berie do úvahy zaťaženie a krútiaci moment, a prispôsobuje sa tomu aj rozmer pneumatík, ktoré sú zvyčajne o niečo väčšie ako pri vozidlách s ICE. Opotrebenie je v takomto prípade podobné ako pri autách s ICE.

Prečo existujú pre elektrické autá rôzne typy pneumatík? 

Je veľmi dôležité zvoliť správne pneumatiky pre elektrické vozidlá, v závislosti od konkrétneho typu vozidla. Pneumatiky musia byť schopné spĺňať rôzne požiadavky jazdy. Vodič športového vozidla očakáva veľké zrýchlenie, veľký prenos krútiaceho momentu a presné reakcie na pokyny riadenia. Vodič sedanu viac prihliada na bezpečnosť a pohodlie pri jazde.

Spoločnosť Michelin vytvorila dva rady špeciálnych pneumatík pre elektroautá:  MICHELIN Pilot Sport EVMICHELIN e.PRIMACY. Každý rad poskytuje iné vyváženie výkonov, v závislosti od toho, čo hľadáte. 

Ako môžem predĺžiť životnosť pneumatík pre elektrické vozidlá?

4w rt tire michelin pilot sport ev en product in use nosignature 16 slash 9

Rovnako ako pri každom type pneumatík, aj pneumatiky pre elektroautá môžete chrániť dvomi spôsobmi, a tým optimalizovať ich životnosť:  údržbou a štýlom jazdy.

Údržba pneumatík pre elektromobily zahŕňa monitorovanie tlaku v pneumatikách, geometrie a opotrebovania . Tento typ pneumatík má sklony opotrebúvať sa na vnútornej strane kolesa elektroauta, preto je dôležité pravidelne to kontrolovať. V závislosti od zaťaženia je tiež dôležité vhodne prispôsobiť tlak hustenia.

Ako však zistiť ideálnu hodnotu tlaku hustenia? Je to jednoduché! Vozidlá majú štítok od výrobcu, na ktorom je uvedený odporúčaný tlak hustenia pre konkrétne rozmery pneumatík. Nájdete na ňom tiež odporúčania podľa toho, či je vozidlo zaťažené alebo nie.

Ekologická jazda je pojem, s ktorým sa v týchto dňoch stretávame čoraz častejšie, a má to dobrý dôvod. Cieľom je znížiť spotrebu energií, pričom správny štýl jazdy nielenže maximalizuje dojazd elektrického auta, ale optimalizuje aj vlastnosti a výkon pneumatík.


Vo všeobecnosti možno povedať, že štýl jazdy je nesmierne dôležitý. Využívajte plynulé zrýchľovanie a jemné, regeneratívne brzdenie. Do zákrut vchádzajte opatrne. To je najlepší spôsob, ako zväčšiť dojazd elektroauta a predĺžiť životnosť pneumatík elektromobilu. 

Záverom možno dodať, že vždy je vhodné vybaviť elektrické auto špeciálnymi pneumatikami, ale nezabudnite, že naša špeciálna ponuka pre bežné vozidlá je pri elektromobiloch takisto veľmi účinná. Veríme, že si vyberiete pneumatiky, ktoré sa budú skvele hodiť pre vaše vozidlo i štýl jazdy. Pomôžu vám s tým predajcovia a vyhľadávač pneumatík Michelin.

PRÁVNE POZNÁMKY

(1) Interné meranie hlučnosti, vykonané v roku 2016 na pneumatikách s rozmerom 245/45 R19 obutých na KIA Cadenza. Úroveň hlučnosti nameraná v rozsahu 170 – 230 Hz. Výsledky sa môžu líšiť v závislosti od vozidla, radu a rozmeru pneumatík, rýchlosti a jazdných podmienok.

 

(2) - Kategória pneumatík MICHELIN e.PRIMACY je definovaná ako kategória prémiových letných pneumatík, ako napr. značky CONTINENTAL, GOODYEAR, BRIDGESTONE, PIRELLI, DUNLOP, ktoré nie sú vyhradené na použitie ako originálne vybavenie (t. j. nie sú navrhnuté na dosiahnutie konkrétnych cieľov výrobcov áut), ale ako pneumatiky, ktoré si možno zakúpiť u maloobchodných predajcov.

 

(3) - Interná štúdia valivého odporu vykonaná v októbri 2020 na pneumatikách s rozmerom 255/45 R19, ktorá porovnávala pneumatiky MICHELIN Pilot Sport EV (6,7 kg/t) a MICHELIN Pilot Sport 4 SUV (8,8 kg/t). Pri elektrickom aute s hmotnosťou 2 151 kg, s dojazdom 540 km, vedie tento rozdiel vo výške 2,1 kg/t k predĺženiu dojazdu o viac ako 60 km, teda viac ako 10 % pôvodného dojazdu.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.