4w 358 tire michelin pilot alpin five suv en us landscape 2

2 alebo 4 zimné pneumatiky: Koľko zimných pneumatík potrebujem mať na svojom aute?

Niektorí vodiči by si azda mohli položiť otázku, koľko zimných pneumatík je potrebné kúpiť. Je lepšie mať na vašom aute 2 alebo 4 zimné pneumatiky?

Vo všeobecnosti sa odporúča dať zimné pneumatiky na všetky 4 kolesá.

Čiže jednoduché pravidlo znie: na svoje vozidlo vždy nasaďte 4 zimné pneumatiky!

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky
Auto Edito Bibendum Hiver Tipy a rady

Vaša bezpečnosť v zimnom období je prioritou č. 1!

Pokiaľ sa chystáte na svoje auto namontovať zimné pneumatiky, dôrazne vám odporúčame použiť rovnaké pneumatiky na všetkých 4 kolesách bez ohľadu na to, aký typ vozidla máte (pohon predných kolies, pohon zadných kolies alebo 4x4). Prečo? Pretože ak na predné a zadné kolesá použijete rôzne druhy pneumatík, vaše vozidlo bude nevyvážené a v dôsledku toho bude menej stabilné.

front only

Je nebezpečné použiť zimné pneumatiky iba na predné kolesá môjho auta?

Rozmýšľate, či použiť 2 alebo 4 zimné pneumatiky? Mali by ste vedieť, že montáž zimných pneumatík len na predné kolesá vášho vozidla môže byť nebezpečná.
Ak budete jazdiť na snehu alebo na ľade, hrozí, že zadná časť vozidla bude unášaná zo strany na stranu. Pri zrýchľovaní to zadné kolesá budú ešte zhoršovať. Tento fenomén môže byť obzvlášť nebezpečný pre vodičov bez skúseností v zimných jazdných podmienkach.
Ak máte vozidlo s pohonom zadných kolies, tak tým, že nasadíte zimné pneumatiky iba na predné kolesá, nezlepšíte jazdné vlastnosti auta.

Rear only

Je nebezpečné použiť zimné pneumatiky iba na zadné kolesá môjho vozidla?

Namontovať zimné pneumatiky iba na zadné kolesá vášho vozidla je tiež riskantné. V tomto prípade bude nevyvážená priľnavosť spôsobená prednou časťou vozidla. Nerovnováha medzi prednými a zadnými kolesami môže narúšať správanie sa vozidla za jazdy a pri brzdení. 
Pri vozidlách s pohonom zadných kolies nasadenie zimných pneumatík iba na zadné kolesá nezlepší jazdné vlastnosti auta.

Najdôležitejšie informácie o tom, ako jazdiť v zime

  • Keď jazdíte v zimných poveternostných podmienkach, ešte pred jazdou si uvedomte, aké je počasie. Pomôže vám to urobiť správne rozhodnutia a vyhnúť sa nebezpečným situáciám.
  • Pri teplotách pod 7 °C ponúkajú zimné pneumatiky lepšiu priľnavosť a kratšiu brzdnú dráhu.
  • Zimné pneumatiky nechajte vždy namontovať v sadách po štyroch, nie po dvoch, bez ohľadu na typ vášho vozidla.
Auto Picto braking on snow max Tipy a rady
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.